Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice odmítají zdravotníky z Havlíčkova Brodu

  9:30aktualizováno  9:30
Zdravotníci z havlíčkobrodské nemocnice žijí s Kainovým znamením. Dvě bývalé kolegyně "heparinového" vraha Petra Zelenky totiž mají problémy sehnat práci v jiném zdravotnickém zařízení. Obě tvrdí, že se na ně jinde dívají skrz prsty.

Nemocnice v Havlíčkově Brodě | foto: Václav Hubata-Vacek

Nemocniční vrahSPECIÁLNÍ PŘÍLOHA
Vše o vraždách v nemocnici

Ženy chtěly z havlíčkobrodské nemocnice odejít z osobních důvodů. Požádaly proto o práci jinde, ale narazily na problémy. Nechtěli je přijmout, protože jsou "spolupracovnice vraha", jak uvedl ČRo1-Radiožurnál.

MF DNES zjistila, že jedna ze sester chce odejít z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kde Zelenka vraždil. S tímto případem však její odchod nesouvisí. Do práce dojíždí denně čtyřicet kilometrů a chtěla jít do nemocnice blíž svému bydlišti.

Druhá je z interny a chce se stěhovat za manželem. Jenže obě narazily. "Jedné z nich řekli přímo: vy jste z Havlíčkova Brodu? Doufám, že nejste z ARO, to by nešlo..." popisuje kolega lékař z anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petr Charvát.

Druhé sestře jiná nemocnice sice práci slíbila, ale pak nabídku rychle stáhla a přijala jinou ženu bez praxe. Podle právníků by nemocnice, které by sestry takto odmítly, porušily pracovně-právní předpisy. Jen bude zřejmě těžké jim to dokázat.

"Znamená to, že když je někdo z Havlíčkova Brodu, že je prašivý?!" rozhořčil se lékař. Podle něj odmítnutí sester mezi personálem v nemocnici pouze zvýší napětí a stres.

Je to nehoráznost, říká psycholožka
Petr Zelenka tu totiž mimo jiné zabil i matku jedné kolegyně - sestry z chirurgického oddělení. I to byl důvod, proč sem ministerstvo zdravotnictví vyslalo psycholožku, která umí řešit krizové situace.

První setkání personálu nemocnice s odbornicí proběhlo před Vánocemi, druhé se nyní chystá.

"Že byly odcházející sestry odmítnuty, o tom jsem už slyšela a považuji to za nehoráznost," říká psycholožka Bohumila Baštecká, která lidem z nemocnice pomáhá zvládnout situaci.

Ministerstvo zdravotnictví podle ní musí dát brzy jasný signál, že primář ARO a celé oddělení se zachovalo dobře. "Pak už snad začnou lékaři z celé země myslet."

Vyšetřování potrvá až do konce roku
Petr Zelenka je obviněn z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu. Policistům se začátkem prosince přiznal, že zabíjel vážně nemocné pacienty pomocí vysokých dávek heparinu, léku na ředění krve. - více zde

Policisté však v souvislosti s ním vyšetřují víc případů, než jen těchto sedmnáct. Lidé podávají trestní oznámení a chtějí prověřit úmrtí svých blízkých.

Řádově jde o desítky oznámení, u nichž však nedošlo k zahájení trestního stíhání," řekl policejní vyšetřovatel Milan Jušta.

Policisté zatím čekají na výsledky soudní pitvy těl dvou obětí, jejichž těla jsou jediná, která nebyla zpopelněna. Výsledky budou známy na přelomu ledna a února.

Vyšetřování se však ještě protáhne. Podle Jušty potrvá kvůli dalším znaleckým posudkům až do listopadu. Do té doby bude Zelenka sedět v královéhradecké vazební věznici a čekat na soud.

 "Zrovna jsem od něj přijel, byl jsem u něj celé dopoledne. Je na tom psychicky velice špatně, celé dny poplakává," uvedl jeho advokát Jan Herout.

Než dojde na odškodnění pozůstalých, potrvá to také ještě měsíce. "Uvidíme, zda budeme čekat na rozhodnutí soudu a zda nepostačí výsledky vyšetřování," řekl krajský hejtman Miloš Vystrčil.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz