Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice nemají peníze na platy

  8:28aktualizováno  8:28
Pardubice - Osmnáctiprocentní zvýšení platů ve zdravotnictví, které v pondělí nařídila vláda, by mohlo nemocnice v Pardubickém kraji položit na lopatky. Na mzdách budou muset nemocnice vyplatit o desítky milionů korun navíc proti původním rozpočtům a zatím neví, kde potřebné peníze získají.

„Je to přímo vražda nemocnic, když rozhodnou, že máme dát zhruba dvacet milionů na mzdy a neřeknou odkud je vzít,“ řekl ředitel Nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka.Ten si myslí, že navýšení mezd zdravotníkům přinese nemocnicím obrovské problémy, které pocítí zejména pacienti.

„Vládní nařízení samozřejmě dodržíme, ale bude nás to stát nejméně padesát milionů. Z čeho je nemocnice ale zaplatí, to v tuto chvíli nevím,“ řekl náměstek ředitele pardubické nemocnice Radim Petráš. „Zatímco my musíme platy zvýšit, zdravotní pojišťovny nám platby za odvedené výkony prakticky nezvyšují. Například jedna z nich chce navýšit platby o pouhé dvě setiny procenta, další pak o jedno procento,“ dodává.

Jak mohou nemocnice šetřit
snížit osobní ohodnocení zaměstnanců
prodloužit čekací lhůty na některé typy operací
omezit systém pohotovostí
zavést třísměnný provoz
omezit provoz či uzavřít některá oddělení

Pro chrudimskou nemocnici, která loni hospodařila s devatenáctimilionovou ztrátou, znamená rozhodnutí vlády takřka neřešitelný problém. „Pokud zvýšení mezd nebude kompenzováno navýšením úhrad za zdravotní výkony, bude mít chrudimská nemocnice podstatně vyšší ztrátu,“ uvedl přednosta Okresního úřadu v Chrudimi Jan Řezníček. Ten minulý týden mimo jiné i kvůli hluboké ztrátě tohoto zdravotnického zařízení  odvolal ředitele chrudimské nemocnice Jiřího Pinkase.

„Pro většinu zdravotnických zařízení je velký problém získat na zvýšení mezd příslušné prostředky, platby od pojišťovny jsou konstantní a povinnost vyplácet třinácté platy i novela zákoníku práce  dostává ředitele do těžko řešitelné situace. Výsledkem je, že všechna naše zdravotnická zařízení jsou ve ztrátě,“ uvedl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví a sociální věci Josef Janeček.

Co nemocnicím hrozí? Kvůli nedostatku peněz na mzdy mohou být špatně hospodařící zařízení donucena odkládat operace, zavést třísměnný provoz a omezit provoz nebo přímo zrušit některá oddělení. Podobné kroky už zavedla například jihlavská nemocnice.

„Aktuálně to chrudimské nemocnici nehrozí, ale ekonomický tlak by mohl být v budoucnu tak silný, že by mohlo dojít k omezování péče či útlumu některých oddělení,“ uvedl přednosta Okresního úřadu v Chrudimi Jan Řezníček.

Dodal, že nemocnice musí v prvé řadě zajistit, aby zaměstnanci dostali včas mzdu.
Pardubická nemocnice už byla před rokem pod podobným tlakem a ustála jej jen díky svým finančním rezervám. „Mzdy jme museli zvýšit o šedesát milionů, ale pojišťovny přidaly jen čtyřicet milionů. Rozdíl jsme pokryli z našich fondů, ale to už je takzvané vyjídání zevnitř,“ upozorňuje Petráš.

O tom, jak se s povinným zvyšováním mezd vypořádají, se včera zástupci nemocnic radili celý den v Jihlavě. „Měl by vzniknout společný materiál, který předáme jak premiérovi, tak ministerstvu zdravotnictví. O konkrétních krocích je ale zatím předčasné hovořit,“ uvedl Petráš.

Podle ředitele orlickoústecké nemocnice Martina Procházky si větší platy zdravotníci zaslouží. Takhle ale říká stát ředitelům: Peníze vezměte odkud chcete. Když stát řekne dejte vyšší mzdy, měl by říci i odkud na ně vzít,“ komentoval rozhodnutí vlády rozhořčeně ředitel. Dodal, že jednání se zdravotními pojišťovnami o vyšších úhradách, jsou zatím neúspěšná.

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz