Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice Na Homolce je světovým vzorem

  9:25aktualizováno  9:25
Motol - Pracoviště Leksellova gama nože v Nemocnici Na Homolce se za 10 let vypracovalo na takovou úroveň, že jeho zkušenosti jsou přínosem i pro největší světové pracoviště gama nože v Pittsburghu. Potvrdil to přednosta neurochirurgické kliniky a prezident Asociace lékařů Pittsburghské univerzity Dade Lunsford, který se nyní v Praze spolu se čtyřmi sty odborníky z celého světa účastní 11. světového kongresu uživatelů gama nože.

Lunsford ocenil, že lékaři z centra Na Homolce jako první na světě začali na gama noži operovat pacienty s těžkým zeleným zákalem očí. "Až dopracují metodiku a zveřejní zkušenosti z léčení zatím šedesáti pacientů v odborném tisku, mohli by mít z jejich práce prospěch i naši pacienti," řekl.

Naopak čeští pacienti by podle něj časem mohli mít užitek z postupu, který v Pittsburghu již čtyři roky ověřují na zvířatech. Při něm se dostane virus s genetickou informací do nádorových buněk pacienta, které se stanou citlivější na záření.

Nedávno provedená modernizace gama nože, jež stála 80 milionů korun, navíc zaručí úplnou bezpečnost a větší pohodlí pro pacienta. "Jde o novou generaci robotizovaného systému, který zpracovává a řídí plán ozáření pacienta. Nová magnetická rezonance umožní přesnější zjištění místa nádoru," řekl primář oddělení Roman Liščák.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz