Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice na Bali: bolest a tichá hrůza

  11:51aktualizováno  11:51
Uplynulo dvacet hodin od výbuchu, který Paulu Hainesovi z australského Perthu zničil dovolenou na Bali. Vpotácel se do nemocnice Sanglah Denpasar, nejlepší na ostrově. Popáleniny na obličeji, ke kterým přišel při výbuchu v sobotu večer, mu praskají, na rukou naskočily puchýře velikosti golfových míčků, píše list The Australian.

Tohle je další nemocnice, do které ho během nekonečné noci a následujícího dne poslali.

Osmnáctiletý svářeč už ztratil přehled o tom, kolik nemocnic během své bludné pouti prošel, ale je možné, že už byl ve všech devíti, které na Bali
jsou. Nikde ho ale neobvázali, nikde mu nedali ani prášek proti bolesti. V sedm hodin v neděli večer si přeje jediné: napít se trochu vody a sednout na letadlo domů.

"Vyvázl jsi z toho lehce, kámo, proto si tě teď nikdo nevšímá," říká mu jeden z desítek lékařů-dobrovolníků, kteří hned po výbuchu utekli z pláží vypomáhat do nemocnic. "Musíme nejdřív udělat pár fakt hroznejch případů a pak se můžem postarat o tebe." Většina dobrovolníků byla vyčleněna k ošetřování těch nejhorších případů, což většinou znamená těžce popálené.

Kanaďanka Claude Clementová tak strávila většinu dne s mužem, který při výbuchu ztratil větší část rukou a nohou, ale dělal si takové starosti o svou manželku a dvě dcery - dvanáctiletou a čtrnáctiletou -, že si toho snad ani nevšímal.

"Říkal, že nechtěl holky vzít do baru," říká Claude o svém pacientovi, který byl v noci na pondělí převezen do Austrálie.

"Ale prosily ho a prosily, že tam chtějí aspoň na pět minut. Byli tam chvilku, holky si šly s manželkou zatancovat na parket, on seděl u baru, když to bouchlo." V tomhle případě se podařil malý zázrak. Ještě než odletěl do Austrálie, dozvěděl se, že obě dcery se našly - a žijí. O manželce zatím žádné zprávy nemá.

V labyrintu chodeb nemocnice jsou zdi ověšené desítkami seznamů jmen. "Neviděli jste?" stojí v záhlaví každého z nich. U některých jmen se po chvíli objevují naškrábané poznámky, jako: "Stewart Anstee nalezený ve vojenské nemocnici." Ale jak den pokračuje, u většiny přibývá jediné slovo: "Zemřel." Jeden z mužů ukazuje na jméno na seznamu. Cathy Seelinová.

"To je moje žena," říká. Kolemstojící ho upozorňují, že to jméno už je na seznamu identifikovaných mrtvých. "Chci ten seznam vidět," opáčí stejně klidným tónem, jako by prosil číšníka o jídelní lístek. O několik hodin později se vrací k seznamu na zdi, aby k němu přidal fotografii pořízenou po smrti. Všechen jeho klid je pryč.

Další muž se mezitím na vrátnici nemocnice domáhá vstupu do márnice, jestli tam nejsou jeho blízcí. "Nemůžete tam teď jít," snaží se ho utišit jeden z dobrovolníků. "Pořád ještě se snaží zjistit, co ke komu patří, potřebují víc času."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz