Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice musí vyklidit areál

  15:47aktualizováno  15:47
Vinohrady - Objekt památkově chráněných kasáren ve Vršovicích by se do tří let měl podle plánu ministerstva spravedlnosti přeměnit v největší komplex justičních budov v Evropě. Nyní to však vypadá, že se stavba nestihne, a projekt tak skončí ostudou. Ministerstvo zdravotnictví, které je správcem objektu, není schopno vyklidit užívané prostory. Některé budovy v areálu totiž stále užívá vinohradská nemocnice.

V areálu bývalých vyšehradských kasáren by měl v roce 2006 fungovat justiční palác. Měly by tu být čtyři soudy a čtyři státní zastupitelství. Mělo by zde vzniknout sto nových justičních síní včetně dokonalého administrativního a bezpečnostního zázemí.

"Bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby na zakládě jistoty, že vlastníkem a správcem pozemku je ministerstvo zdravotnictví. Vinohradská nemocncie se zavázala vyklidit prostory do 31. prosince 2001," potvrdil ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš.

Ministerstvo se ale obává, že kvůli průtahům se stěhováním nemocnice je zřejmě termín dokončení ohrožen. Podle původní smlouvy měly být objekty prázdné do konce loňského roku.

"Ministr Jaroslav Bureš smlouvu nemocnici prodloužil do konce března. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer s tím souhlasil, ale už teď máme signály, že se to nestačí vystěhovat ani do konce roku," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Podle náměstka Fakultní nemocnice královské vinohrady Leoše Kabáta jsou stále obsazené dva pavilóny. Jeden s dyalizačním zařízením bude prázdný do konce března - 100 pacientů bude jezdit do jiných nemocnic. V druhém pavilonu je neurochirurgie a radiodiagnostika s CT. Tato špičková a specializovaná pracoviště ale není kam přestěhovat.

"Evidentně selhaly orgány ve zdravotnictví, protože dva roky věděly o tom, že do konce roku 2001 má být areál vyklizen," řekl Bureš. "Situace je zapříčiněna tím, že se po ty dva roky náležitě nepracovalo," dodal ministr.

Východisko z celého problému vidí ministerstvo zdravotnictví zcela jednoduše. "Jde jen o to nalézt správný harmonogram, jak se budou jednotlivé provozy nemocnice z toho areálu stěhovat," říká ministr Fišer. "Nemocnice by to samozřejmě v termínu mohla zvládnout, ale je otázka, zda není rozumnější to celé posunout na delší dobu," dodává.

Fišerova vize je jednoduchá. Ať firma, která bude justiční palác budovat, začne pracovat na jiných objektech, nebo práce zahájí co nejpozději. A koncem roku, když na rychlosti přidají, tak mohou prostavět přesně to, co bude na letošní rok přiděleno.

"Nemocnice je připravena dodržet termín, ale aby to bylo optimální jak pro pacienty, tak pro finance, bylo by lepší z hlediska nemocnice to ještě časově protáhnout," řekl Fišer.

Ministerstvo spravedlnosti celou věc nehodlá řešit nijak radikálně. Podle Bureše je velmi obtížné prosazovat na nemocnici nísilné vyklizení. "Čekáme nyní návrhy od ministerstva zdravotnictví na časový harmonogram stavby," řekl s tím, že v současné době je na tahu zdravotnictví, aby řeklo, jaký harmonogram navrhuje. "Nechceme, aby začátek stavby byl ohrožen," dodal Bureš.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz