Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice má vrátit stamiliony

aktualizováno 
Třebíč - Nemocnici v Třebíči hrozí kolaps - může totiž přijít o téměř dvě stě milionů korun. Na základě kontrol, které zjistily řadu nedostatků, finanční úřad rozhodl, že má zdravotnické zařízení vrátit do státního rozpočtu sto milionů korun dotací, poskytnutých v letech 1998-2000. K této částce pak připočetl dalších 95,5 milionu korun jako penále.

"Vážně by to ohrozilo chod zařízení, které zabezpečuje zdravotní péči pro spádové území se 140 tisíci obyvateli, proto se snažíme dostupnými prostředky důsledky výměru zmírnit," řekl přednosta Okresního úřadu v Třebíči František Jonáš.

Nemocnice je jediným zdravotnickým lůžkovým zařízením v okrese. Její hospodaření bylo v posledních letech předmětem celé řady kontrol. "Jen v posledních dvou letech prošla nemocnice čtyřmi kontrolami," uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Soukup.

Všechny kontroly zjistily mnoho nedostatků v činnosti nemocnice. "Některé byly svým způsobem natolik závažné a rozsáhlé, že se stále napravují," kriticky hodnotí dřívější vedení nemocnice ředitel Soukup, který nemocnici řídí od poloviny loňského roku po odvolání jeho předchůdce Luďka Hajíčka. Na hospodaření třebíčské nemocnice v posledních dnech zaměřil svou pozornost i Krajský úřad vyšetřování v Brně.

"O statisíce ročně přicházela nemocnice v souvislosti s nevýhodnými smlouvami za pronájem budov, služeb prádelny, objednávkami léků u různých distributorů, úklidem a dalšími servisními činnostmi," nastínil problémy nemocnice její současný ředitel.

Jedním z mála kladů předchozích let je podle něj to, že se podařilo v nemocnici vybudovat několik potřebných objektů. V letech 1995-2000 se zde proinvestovalo 476,8 milionu korun. Z toho bylo 381,5 milionu státních dotací.

Proti rozhodnutí finančního úřadu, které je v souladu s platnými zákony, se sice vedení nemocnice odvolalo, ale brněnské finanční ředitelství odvolání zamítlo. Pokud by třebíčská nemocnice měla odvést částku, která představuje prostředky na půl roku jejího provozu, znamenalo by to pro ni obrovské problémy. Podle Soukupa zahájila nemocnice jednání na Ministerstvu financí, které by mohlo prominout či zmírnit důsledky zmíněného rozhodnutí.

Po výměně ředitele v závěru loňského roku následovaly výrazné změny a zeštíhlení ekonomického odboru nemocnice, letos v únoru se přistoupilo k reorganizaci v oblasti nákupu a logistiky a změny se dotkly i pracovníků v úseku ředitele.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz