Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice má nový tomograf

  10:22aktualizováno  10:22
Praha - Nemocnice Na Františku již nemusí využívat záchranné služby k mnoha převozům svých pacientů na vyšetření počítačovým tomografem (CT - šetrné rentgenologické vyšetření založené na zobrazování příslušné oblasti těla ve vrstvách). V rekonstruovaných prostorách totiž uvedla do provozu své nové tomografické pracoviště za šestnáct milionů korun. Finanční prostředky nemocnice získala především od Prahy 1, která je jejím zřizovatelem. Pomohli také další sponzoři.
"V létě loňského roku jsme zorganizovali výběrové řízení, z něhož vyšla vítězně firma Philips. Máme proto vůbec první tomograf nové řady v Praze," uvedl mluvčí nemocnice Jan Hacker.

Jaroslav Dyčka z divize Lékařských systémů společnosti Philips sdělil, že v praxi tak přístroj funguje dvakrát rychleji při zachování nejvyšší možné obrazové kvality.

Nový tomograf Aura najdou pacienti v prostorách bývalého provizorního oddělení anesteziologicko-resuscitačního oddělení v prvním mezipatře přední části budovy.

Tato rekonstrukce navazuje na průběžné opravy celého areálu. "Asi před šesti lety jsme zahájili masivní opravy. Chceme hlavně postupně uvést budovu nemocnice do stavu blízkého historickému vzhledu. Přitom chceme samozřejmě jít i s moderními trendy v medicíně," prohlásil ředitel nemocnice Ivo Jokl.

Díky dotacím Ústavu památkové péče, Odboru památkové péče hlavního města Prahy a první městské části se včera poprvé otevřely také prostory zrekonstruované křížové barokní chodby, refektáře a knihovny.

"Série rekonstrukcí začala střechou, oprava pláště a krovů trvala více než dva roky, a teprve poté bylo možné pokračovat. Od té doby jsme provedli desítky úprav včetně obnovy fasády a dalších vnitřních prostor," řekl Hacker.

"Nemocnice dnes vedle nádherných historických prostor představuje nejmodernější tomografické zařízení. A to je pro nemocnici, která vznikla již před 650 lety, ta nejlepší kombinace," dodal Jokl.

Laborant radiodiagnostického oddělení nemocnice Na Františku Petr Ludvík s pacientkou při vyšetření novým počítačovým tomografem. (15. března 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zkomplikoval dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz