Senátní výbor chce zpřísnit postihy nemocnic za nevybírání regulačních poplatků. Ilustrační foto

Senátní výbor chce zpřísnit postihy nemocnic za nevybírání regulačních poplatků. Ilustrační foto | foto: Lenka Hamšíková, MF DNES

Nemocnice, které nebudou vybírat poplatky, mohou přijít o smlouvy

  • 27
Senát chce zpřísnit postihy pro nemocnice, které nevybírají regulační poplatky. Nově by jim mohlo hrozit odebrání smluv se zdravotními pojišťovnami o poskytování a úhradě zdravotní péče. Dosud jim to hrozilo pouze v případě, že poplatky vybíraly neoprávněně. Zpřísnění prosadila předsedkyně senátního zdravotnického výboru Alena Palečková.

Senát o návrhu bude rozhodovat za týden, kdy bude jednat také o úpravě regulačních poplatků.

Palečková (ODS) navrhovanou změnu v novele o veřejném zdravotním pojištění podrobně nezdůvodňovala. "Zpřísňuje se porušování povinnosti vybírat regulační poplatek," uvedla pouze. Návrh připravilo ministerstvo zdravotnictví a je součástí úprav, jimiž chce výbor nahradit ve sněmovní novele snahu levicových poslanců o úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Na možnou souvislost navrhovaného zpřísnění vzhledem k postoji krajských hejtmanů z ČSSD nikdo nepoukazoval, ani zástupci sociální demokracie.

Hejtmani se minulý týden dohodli na tom, že v duchu předvolebního slibu budou kraje od února lidem vracet z regionálních rozpočtů formou daru peníze za poplatky v krajských nemocnicích. - čtěte Poplatky v krajských nemocnicích skončí v únoru

Končící ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) označil nevybírání poplatků v krajských nemocnicích za porušení zákona. Proti postupu krajů by podle něj měly razantně zasáhnout zdravotní pojišťovny.

Zdravotnickým zařízením už nyní hrozí za nevybírání poplatků pokuta až do výše 50 tisíc korun, kterou ale mohou pojišťovny uložit opakovaně. Právě v takovém případě by nově mělo hrozit i vypovězení smluv s pojišťovnami.

Součástí návrhu Palečkové je také ustanovení, podle něhož by zdravotnická zařízení byla povinna vybrané poplatky použít na zaplacení svého provozu a na modernizaci.

Palečková ale přiznala, že se jedná pouze o deklaratorní ustanovení, jehož dodržování není možné "kvalifikovaně" kontrolovat nebo vymáhat sankci za jeho porušení. V platném zákoně účel využití peněz z poplatků nijak stanoven není. Poplatek je podle zákona pouze příjmem zdravotnického zařízení, které jej vybralo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video