Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice by ráda vydala Hlinkovu kartu

  14:31aktualizováno  14:31
Lékaři karlovarské nemocnice odmítají, že by zanedbali péči o zraněného Ivana Hlinku. Vedení nemocnice chce proto vydat Hlinkově rodině lékařskou zprávu o průběhu léčby, aby tak předešlo spekulacím o trenérově smrti. Právníci nemocnice zjišťují, zda je to možné.

Hlinkova žena Liběna tvrdí, že se nemůže dopátrat, jakým způsobem a na co přesně její manžel zemřel. Lékaři jí totiž odmítli vydat písemnou zprávu o průběhu léčby. - více zde

Dosud se odvolávali na zákon o zdraví, který je zavazuje zachovávat mlčenlivost o pacientově zdravotním stavu. Po tom, co případ otevřela televize Nova, teď ale ředitel nemocnice Jiří Štefan prohlásil, že nemocnice nechce podrobnosti o případu utajovat.

"Je v zájmu dobrého jména naší nemocnice, aby se vyloučily veškeré spekulace. Musíme však respektovat zákon, který jasně říká, komu lze zdravotní dokumentaci ukázat," uvedl Štefan.

Zákon však výslovně nezakazuje informovat příbuzné, pokud pacient zemře. Lékaři nesmějí příbuzným kartu vydat jedině tehdy, pokud to pacient před smrtí výslovně zakáže.

Podle Štefana bude jednat o případu i s vedením krajského úřadu, který je zřizovatelem karlovarské nemocnice. "Pokud se najde přijatelná právní cesta, mohla by manželka Ivana Hlinky dokumentaci získat. Trvám na tom, že jsme péči o zraněného nezanedbali," podotkl.

Podle odborníků lékaři chybovali
Trenér hokejové reprezentace Ivan Hlinka havaroval v polovině srpna u Karlových Varů. Do jeho superbu narazila na silnici poblíž golfového hřiště protijedoucí avia. Hlinka byl po nehodě při vědomí. Zraněním podlehl až v karlovarské nemocnici. - více zde

Lékaři podle některých odborníků chybovali několikrát. Hlinka totiž ležel na chirurgické jednotce intenzivní péče, místo by byl na ARO. Na počítačový tomograf, který odhalil další závažná poranění, se dostal až s časovým odstupem.

Podle dalšího lékaře už chybovali záchranáři na místě nehody. Ti podle zdroje iDNES podcenili rozsah Hlinkova zranění a vrtulníkem ho měli nechat transportovat na nejbližší traumacentrum, kde by jeho zranění diagnostikovali bez zbytečných prodlev.

Po nehodě nebyl Hlinka ani napojen na umělou plicní ventilaci, ani nedostal infuzi, aby se tak zabránilo prohloubení šoku. - více zde

Nemocnice: Došlo ke zkreslení faktů
Podle Štefana došlo k porušení zákona kvůli úniku informací z nemocnice. "Některé informace, které se dostaly z nemocnice na veřejnost, patřily k důvěrným údajům. Musíme se zabývat i tím, kdo a proč je takto zveřejnil. Přitom došlo ke zkreslení faktů a nemocnice byla poškozena," dodal Štefan.

Hejtman Josef Pavel uvedl, že také Karlovarský kraj, jako zřizovatel nemocnice, případ sleduje a hledá cestu, jak rodině Ivana Hlinky vyhovět.

"Budeme rovněž iniciovat změnu zákona, který v současné době brání rodinným příslušníkům přístup ke zdravotní dokumentaci. Považujeme ho za nemorální," uvedl.

Advokát řidiče žádá výslechy lékařů
Na Hlinkově smrti se podle karlovarského advokáta Jaroslav Krůška mohl podílet i technický stav airbagů v Hlinkově superbu. "Také v případě airbagů povedu dokazování," řekl advokát řidiče Františka Velety.

Krůška také požaduje výslechy zdravotnického personálu, jenž Hlinku ošetřoval. Advokát chce, aby policie zjistila, zda nebyla příčinou úmrtí zanedbaná péče. 

"Zda bude této žádosti vyhověno, zatím nemohu říci," sdělil mluvčí Karlovarské policie Pavel Valenta.

Veletu již policie obvinila z ublížení na zdraví s následkem smrti. Podle zatím nepotvrzených informací znalci vyloučili závadu na avii, kterou Veleta řídil. Ten při vyšetřování uváděl jako možnou příčinu nehody selhání brzd. - více zde

VŠE O AUTONEHODĚ IVANA HLINKY

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz