Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hodiny čekání a ošetření na chodbě, britské zdravotnictví svírá krize

  • 168
Nemocnice ve Velké Británii hlásí krizi. Chybí jim personál i dostatečný počet lůžek. Pacienti mnohdy čekají na ošetření několik hodin. Méně závažné případy polehávají na nosítkách podél chodeb, kde na ně dohlíží zdravotní sestry. Situací se už zabývá parlament. Theresa Mayová však navýšení peněz pro zdravotnický sektor neslíbila.

Kauzu okolo zcela nevyhovujících podmínek v některých britských lékařských zařízeních rozpoutala reportáž BBC z nemocnice Royal Blackburn. Na záběrech jsou vidět chodby plné pacientů, kteří na ošetření mnohdy čekají i přes čtyři hodiny. Ve čtvrtek přišel tento britský server s informací, že v některých případech čekali pacienti až 12 hodin.

Méně vážné případy musí sestry opečovávat přímo na chodbách. Výjimkou není ani pediatrické oddělení. Během návštěvy reportérů v jednu chvíli připadalo na 33 lůžek 95 vážně nemocných pacientů.

„Aktuálně jsme zřídili pozici, které říkáme chodbová sestra, která pomáhá v nejrušnějších hodinách,“ popsala sestra Danielle Turnerová. Z výpovědí dalších zaměstnanců je patrné, že pracují dlouhé přesčasy. Lékaři přiznávají, že péče o pacienty není z kapacitních důvodů tak kvalitní, jak by mohla být.

Péče v nevyhovujících podmínkách

Nemocnice Royal Blackburn byla ještě nedávno hodnocena jako kvalitní lékařské zařízení. Do problémů se dostala kvůli nedostatku zaměstnanců na nedaleké pohotovosti v Chorley. Situaci se zde podařilo z části vyřešit, pohotovost však funguje pouze dvanáct hodin denně.

Podobné problémy nejsou v Británii v posledních letech ojedinělé. Podle průzkumu z roku 2012 více než tisíc zdravotních sester přiznalo, že každý den ošetřují pacienty v nevyhovujících podmínkách a na chodbách.

Na počátku letošního roku se situace zhoršila. Pro server The Independent to potvrdila předsedkyně Sdružení zdravotních sester Janet Daviesová. Nedostatek lůžek i personálu podle ní hlásí nemocnice po celé Anglii. „Léčba pacientů a diskuze o intimních problémech v prostorách nemocničních chodeb je neakceptovatelná,“ myslí si.

Emoce ve Westminsteru

Situací v Národní zdravotnické službě (NHS) se už začal zabývat parlament. V emotivním vystoupení na problém upozornil labouristický poslanec Ronnie Campbell, který nedávno podstoupil léčbu rakoviny žaludku. Pro zdravotníky měl jen slova uznání, kritizoval však podmínky, v jakých nyní musí pracovat.

„Paní premiérko, upřímně si myslím, že takové zdravotnictví nechceme,“ sdělil během pravidelných středečních interpelací. Theresu Mayovou posléze vyzval, aby nalila do zdravotnictví další peníze.

Mayová ho sice přivítala zpět v lavicích parlamentu, další financování však neslíbila. K tématu se později vrátil i předseda labouristů Jeremy Corbyn. Mayová však jeho přímočarý výstup zastavila připomínkou, že konzervativní vláda Davida Camerona dávala na zdravotnictví více peněz než labouristé (kompletní záznam ze středečních interpelací najdete zde).

Corbyn kontroval zákulisními informacemi o podezřelém financování ve zdravotnictví, píše The Guardian. Konkrétní závěry však z politické přestřelky nevyšly.

Zoufalá situace v britských nemocnicích už má i své oběti. Britský Červený kříž v lednu informoval o „humanitární krizi“ v nemocnicích po tom, co v nemocnici v hrabství Worcestershire zemřeli při čekání na ošetření dva lidé.

Podívejte se, jak to vypadá v nemocnici Royal Blackburn:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video