Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České nemocnice bohatnou na nákupech, kritizuje Evropská komise

  0:31aktualizováno  0:31
V některých českých nemocnicích podle Evropské komise hrozí riziko korupce. IKEM například využívá systém vratek za dodaný materiál. Nemocnice Na Homolce zase provozuje vlastní dceřinou firmu, která si každoročně účtuje dodání zboží za miliardu.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Jak vyvést peníze z nemocnice? Ekonomicky čistých možností po pravdě moc není.

Tajná zpráva NKÚ o hospodaření nemocnic Čtěte v úterý, 4. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Z praxe dobropisů neboli takzvaných vratek dodavatele nemocnici za dodané zboží vybočují dvě zařízení: IKEM a Nemocnice Na Homolce. Jejich postupy popsala Evropská komise jako příklady možné korupce ve studii "O korupci ve zdravotnickém sektoru". IKEM vypsal v roce 2010 výběrové řízení na generálního dodavatele zdravotnického materiálu až do roku 2014. Přihlásila se jediná firma Kardio Port, která byla založena právě za účelem dodávek pro IKEM a zakázku za dvě miliardy získala.

"Vzniklo podezření, že společnost prodávala IKEM materiál a vybavení za cenu o 50 až 100 procent vyšší, než za kterou je nakoupila," popisuje evropská studie další průběh událostí a připomíná: "Dodavatelům bylo podle dostupných informací Kardio Portem doporučeno, aby si za své výrobky účtovali nejvyšší ceny, které byla státní pojišťovna ochotna zaplatit."

Rozdíl mezi maximální cenou pojišťovny a cenou na trhu nedostal IKEM od Kardio Portu v dobropisech ani žádným jiným způsobem. "V roce 2013 jsme od společnosti Kardio Port neobdrželi žádné sponzorské dary ani množstevní slevy," sdělila mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Zisk z předražených zakázek si nechali majitelé Kardio Portu skrytí za anonymními akciemi. Z pohledu Evropské komise případ skvěle ilustruje, jak funguje zákulisí "korupčních případů". V popsaném případě se prý navíc otevírá možnost, jak se do byznysu mohou zapojit i politici.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová brání státní nemocnici tím, že evropská kritika zůstává na úrovni spekulací. IKEM zase upozorňuje, že Kardio Port získal zakázku v souladu se zákonem a pod dohledem vlády.

"Celý proces nákupu materiálů byl také velmi podrobně a dlouhodobě šetřen protikorupčním útvarem policie, který věc po roce a půl zkoumání odložil s tím, že se nejedná o podezření z trestného činu," připomíná mluvčí Velcová.

Z dokumentů, které má k dispozici MF DNES, však vyplývá, že dodávky pro IKEM byly předražené. Potvrdil to neveřejný protokol Nejvyššího kontrolního úřadu, jehož pracovníci mohli prolistovat dodavatelské smlouvy.

Například v roce 2011 nakupovala královéhradecká nemocnice materiál o čtvrtinu levněji. Ceny účtované Kardio Portem se průběžně držely maximálních cen Všeobecné zdravotní pojišťovny. Významně klesly až letos, když VZP výrazně proškrtala "ceník".

Nemocnice platí sama sobě

Druhá státní nemocnice, která si vysloužila evropskou kritiku, je Nemocnice Na Homolce.

Má dceřinou firmu, která účtuje devítiprocentní marži jenom za to, že předá zdravotnický materiál od distribučních firem nemocnici. Dcera se jmenuje Holte Medical a každým rokem účtuje matce zboží včetně kardiologických přístrojů za miliardu. Zprostředkování nákupů považuje Evropská komise za "neužitečnou transakci" a podezírá nemocnici, že zavedla takový systém, aby při nákupech obešla zákon o veřejných zakázkách.

Podle ředitele nemocnice Michala Šetlíka ústav přesto nic netratí. "Zisk Holte Medical je při rozdělení hospodářského výsledku součástí zisku nemocnice a použije se ve prospěch pacientů," tvrdí.

Peníze se však mohou ztratit cestou. Holte Medical ročně nemocnici posílá tři až pět milionů. Jinak stomilionový výnos pohltí podle účetní závěrky platy dvaceti zaměstnanců a blíže neurčené služby.

Kritiku Evropské komise považuje ředitel Šetlík za překonanou. Komisi podle jeho výkladu vadilo, že nemocnice není jediným akcionářem Holte Medical. To už neplatí, protože ústav loni převzal 30 procent akcií od druhého akcionáře Holte, s. r. o. Tím se ovšem nic nezměnilo. Jediným majitelem Holte, s. r. o., je totiž už do roku 2002 právě Nemocnice Na Homolce.

Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) říká, že neměl zatím čas se seznámit s materiály okolo Nemocnice Na Homolce, jejíž hospodaření nyní kontrolují experti z ministerstva. Němeček tudíž ani nedokázal říct, zda podporuje návrh svého předchůdce ve funkci, který nemocnici zaslal dopis, aby svou akciovou společnost zrušila.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Trojská lávka.

Dva hasičské tanky přijely na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na to...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...Najdete na iDNES.cz