Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocní loni platili víc, za léky a doplatky dali téměř 16 miliard korun

  16:15aktualizováno  16:15
Téměř 16 miliard korun dali lidé loni v lékárnách za doplatky na léky. V této částce jsou započteny i regulační poplatky a volně prodejné medikamenty, uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky. Podle něj stouply platby pacientů za léčiva proti předcházejícímu roku o 8,9 procenta. Přispělo k tomu zvýšení DPH na léky a regulační poplatky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Doplatek pacienta na recept byl loni 122 korun, předloni 87 korun. Na jednoho obyvatele připadlo loni v průměru 6,6 receptu, předloni 8,7. Na jednoho obyvatele připadá za loňský rok průměrná útrata v lékárně 816 korun za doplatky a 709 korun za volně prodejné léky nebo zdravotnické prostředky.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček očekává v příštím roce další růst plateb pacientů.

DPH na léky má totiž podle úsporného balíčku stoupnout o procento a platby zdravotních pojišťoven za léky naopak klesnout o sedm procent. Rozdíl doplatí pacienti, pokud firmy nezlevní tak, aby se doplatek na léky hrazené z pojištění udržel stejný. Doposud to tak vždy udělaly, otázkou podle Havlíčka je, zda to udělají i v dobách krize.

Ta může tvrdě dopadnout i na některé lékárny - pokud lidé budou kupovat méně léků a zároveň lékárnám klesnou příjmy od zdravotních pojišťoven, mohou menší lékárny zkrachovat.

Průměrná lékárna inkasovala loni 11,7 milionu korun od zdravotních pojišťoven, o rok dřív 12,3 milionu. Od pacientů za doplatky a volný prodej měla 6,8 milionu, předloni 6,2 milionu. V porovnání krajů měla největší tržby klasická lékárna v Praze, 25,1 milionu za rok, nejnižší v Jihočeském kraji, 16,4 milionu. Průměrná lékárna přijala za rok přes 29 tisíc receptů.

Nemocniční lékárna přijala loni v průměru téměř 58 tisíc receptů, průměrná tržba přesáhla 202,3 miliony korun za rok. Celkové tržby lékáren za léčiva a zdravotnické prostředky v roce 2008 dosáhly podle ÚZIS 66 miliard a oproti předchozímu roku stouply o 3,4 procenta. Z toho tržby za léky činily loni 58,7 miliardy, to je nárůst o 2,8 procenta. Naopak příjmy lékáren od zdravotních pojišťoven klesly loni oproti roku předchozímu o 2,4 procenta na 34,2 miliardy.

Počet přijatých receptů klesl na 68,9 miliardy, což jsou zhruba tři čtvrtiny počtu roku předchozího. Pacientům se vyplatí koupit si levnější přípravek za hotové spíš než zaplatit za návštěvu lékaře 30 korun a stejnou částku pak i za výběr léku.

Na jeden recept připadla loni v průměru léčiva za 575 korun, přitom hodnota léků na recept v klasické lékárně byla v průměru 505 korun a v ústavní lékárně 1 327 korun. Odpovídá to nabídce léků, lékárny v nemocnicích mají i speciální nákladné preparáty. Na jednu lékárnu připadalo loni v průměru 4 079 obyvatel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz