Nemocní Kanaďané mohou kouřit marihuanu

  • 2
Kanaďané trpící nevyléčitelnými nebo chronickými chorobami mohou legálně kouřit marihuanu. Nemocní například artritidou ji mohu také bez obav z postihu sami pěstovat nebo tím pověřit někoho jiného či vládu. Kanada je tak prvním státem na světě, kde je marihuana legalizovaná pro zdravotnické účely, napsala agentura AP.

Kritici však oponují, že zdravotníkům přibude administrativa a budou předepisovat látku, s níž mají jen málo zkušeností.

Nová právní úprava legalizuje držení drogy v případě smrtelně nemocné osoby, velmi vážně nemocných a těch, jimž vydají aspoň dva lékaři potvrzení, že obvyklá léčba nebyla účinná. Počítá se s tím, že pro užití marihuany budou vybíráni především pacienti s artritidou, rakovinou, AIDS a roztroušenou sklerózou.

500 pacientů čeká na recept na marihuanu
Už dnes má v Kanadě výjimku ze zákona o držení drogy 292 lidí. Dalších 500 nemocných na předepsání marihuany čeká. Podle federálního ministerstva zdravotnictví se očekávají další případy.

Kanadská vláda hradí drogu pěstovanou pro státní zdravotnictví v bývalém dole v manitobském hornickém městě Flin Flon v rámci vládního kontraktu za 3,5 milionu dolarů.

Sdružení kanadských lékařů s legalizací marihuany ve zdravotnictví nesouhlasí, protože doktoři prý na sebe berou odpovědnost za látku, jež nebyla dostatečně klinicky vyzkoušena.

Chick Thomas z amerického projektu týkajícího se marihuany považuje kanadský systém za velmi rozumný. Osm amerických států se pokusilo získat povolení pro lékařské používání marihuany, ale nezískalo k tomu nutnou výjimku Nejvyššího soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video