Lídr německé vládní strany FDP Rainer Brüderle, jehož redaktorka časopisu

Lídr německé vládní strany FDP Rainer Brüderle, jehož redaktorka časopisu obvinila ze sexuálního obtěžování. | foto: Reuters

Němky si stěžují na sexismus. Twitter zaplavily jejich „výkřiky“

  • 51
Německé ženy se rozhodly ozvat proti nevhodnému chování mužů. Prostřednictvím sociální sítě Twitter se po tisících veřejně svěřují se svými zkušenostmi s nepřiměřeným sexismem. Impulzem se stal článek redaktorky časopisu, která obvinila lídra vládních liberálů z obtěžování.

Bouři na Twitteru, který zaplavily tisíce vzkazů označených "#výkřik" (#Aufschrei), odstartoval článek časopisu Stern, v němž autorka obvinila volebního lídra vládních liberálů, že ji v baru obtěžoval dotěrnými slovy.

Novinářka Laura Himmelreichová v aktuálním vydání časopisu popsala, jak jí zhruba před rokem předák FDP Rainer Brüderle při setkání zíral na prsa a pak prý prohlásil: "Vy byste taky vyplnila dirndl."

Narážel tak na tradiční bavorský ženský kroj, který se vyznačuje velkým výstřihem. Zatímco v médiích se odhalení Sternu začalo přetřásat hlavně z perspektivy novinářské etiky, na sociálních sítích vyvolalo záplavu reakcí běžných žen, které se do podobné situace dostaly také.

"Můj 60letý (ex)šéf si vedle mě klekl a do ucha šeptal: 'Úplně mě rozvášňujete.' Bylo mi 16 a byla jsem jeho učnice," napsala uživatelka @NiveaKatrin. "Mladý učitel mi dal své soukromé číslo a pak mi snížil známku, protože jsem nezavolala. Šílené, nebo?!" podělila se o svou zkušenost přispěvatelka @Traumfull. "Pro ženy to není otázka, zda někdy byly obtěžovány, ale kdy to bylo naposledy," poznamenala Nicole.

Výraz #Aufschrei, který se stal poznávacím znamením této debaty, je momentálně nejčastěji používaným takzvaným hashtagem na německém Twitteru. Podle serveru deníku Berliner Morgenpost se na něm od středy do nedělního poledne objevilo okolo 35 000 zpráv obsahujících toto klíčové slovo a každou minutou přibývají desítky dalších.

Politici viní časopis z pokusu o diskreditaci

Zatímco političky vyvolanou debatu o tomto problému přivítaly, řada politiků se za kolegu postavila a viní Stern z pokusu o diskreditaci před letošními parlamentními volbami.

"Jsem ráda, že téma sexuálního obtěžování bylo vytaženo ze zóny tabu a že o něm teď tolik žen tak otevřeně diskutuje. Každodenní sexismus ve všech jeho podobách je zcela nepřijatelný. Mimo jiného je to zřetelný výraz nedostatku úcty vůči ženám a výraz jejich chybějící rovnoprávnosti," přivítala novou debatu místopředsedkyně opozičních sociálních demokratů Manuela Schwesigová.

Mužští kolegové zatím spíše vystupují na obranu Brüderleho. "To, co řekl, nespadá pod sexismus. Je známo, že má sklon k nenuceným poznámkám. V tomto případě to bylo možná nemístné, ale lze jen těžko definovat, kde sexismus začíná," hájil politika poslanec koaličních konzervativců kancléřky Angely Merkelové Norbert Geis.

Spolustraníci sedmašedesátiletého Brüderleho z FDP se pozastavovali hlavně nad skutečností, že časopis obvinění zveřejnil až s ročním odstupem krátce poté, co byl šéf poslanecké frakce liberálů vybrán za volebního lídra strany pro zářijové volby. "Odehrává se tady pokus zlovolně poškodit nositele naděje FDP," soudí člen předsednictva strany Wolfgang Kubicki.

Brüderle sám zatím k nařčením mlčí. Podle průzkumu pro nedělník Bild am Sonntag ale od něj 90 procent Němců očekává, že se novinářce omluví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue