Ilustrační foto. | foto: AP

Němci v Islámském státu tvoří jednotku Sturmtrupp, popravují zajatce

  • 453
Německo řeší jak zastavit mladé muže, kteří odjíždějí na Blízký východ bojovat pod vlajkou Islámského státu. Od roku 2011 jich do Sýrie a Iráku odcestovalo nejméně 790. Někteří němečtí rekruti slouží i v prominentní jednotce, která se specializuje na mučení a popravy.

Jedním z německých džihádistů byl i Nils D. V řadách Islámského státu v Sýrii sloužil od října 2013 do listopadu 2014. Celých osm měsíců strávil v jednotce „Sturmtrupp“, ve které bojuje celá řada německých občanů. Její členové vystupují zásadně v maskách, mají lepší postavení, plat a větší bonusy, píše list Süddeutsche Zeitung.

Kdo je německý džihádista

Německé bezpečnostní složky analyzovaly bezmála sedm set případů radikalizovaných Němců, kteří se dali do služeb teroru. Většina se přidala k Islámskému státu.

Většinou se jedná o muže, ženy tvoří jen 21 procent radikálů. V Německu se už narodili, k teroristům se přidali průměrně kolem 26 roku života, píše web Deutsche Welle.

Jsou to často vzdělaní lidé, kteří studovali na univerzitách. Z pozorovaných 690 případů, se už 234 džihádistů vrátilo zpátky do Německa.

Nils D. po svém odjezdu do Sýrie sloužil ve městě Manbidž u hranic s Tureckem. Mučení tam bylo na denním pořádku. Islamisté v něm pokračovali tak dlouho, dokud se vězeň nepřiznal. Některé zajatce radikálové stříleli nebo stínali na takzvaném Popravčím náměstí. Nils D. byl svědkem i jednoho ukřižování, kdy velení džihádistů nechalo exemplárním způsobem popravit jednoho ze svých „vojáků“.

Nils D. popírá, že by se mučení a poprav účastnil. Prý jen vařil a uklízel. Podle listu Süddeutsche Zeitung však má v mobilu fotku, na které jednomu zajatci míří do zad pistolí.

Do Sýrie přijel z pětitisícového městečka Lohberg na západě Německa. Okres Dinslaken, ve kterém město leží, dříve proslavila těžba, v posledních letech se o něm mluví spíše v souvislosti s místní skupinou saláfistů. Z města odjelo bojovat v řadách Islámského státu nejméně dvacet mužů. Nilse D. policie objevila, když se na konci roku 2014 vrátil do Německa a vyprávěl o svých zážitcích kamarádovi.

Němci školí lektory, aby udávali radikální studenty

Do služeb Islámského státu se od roku 2011 dalo kolem 790 Němců a odchází jich stále víc. „Pokud bude tento trend pokračovat, můžeme do roka počítat s tisícovkou džihádistů,“ řekl v rozhovoru pro Spiegel.de šéf německé kriminální policie Holger Münch.

Islámský stát

Němci proto bedlivě zkoumají islamistické sítě a verbovací postupy Islámského státu, aby radikalizaci svých občanů zabránili. Využívají například i toho, že Islámský stát po uchazečích požaduje znalost bojových umění. „Je důležité projít školou bojových umění a připravit se tak na džihád,“ píše se v manuálu sunnitských radikálů. Potenciální bojovník tak kromě svých pěstí má ovládnout umění sebekázně a disciplíny.

Němci proto už založili Institut radikalizačních a deradikalizačních studií (GIRD), kde učí trenéry bojových sportů u cvičenců odhalit a nahlásit sklony k džihádu. „Máme to, co oni chtějí,“ uvedl Pascal Nagel, který trénuje v Berlíně bojové umění Krav Maga. Styl boje, který praktikuje izraelská armáda, si džihádisté mimořádně oblíbili.

To, že by lektoři bojových sportů měli být víc pozorní, dokazuje i případ francouzského teroristy Yassina S., který v červnu zaútočil na továrnu na jihu Francie (více čtěte zde). Pětatřicetiletý Yassin chodil na trénink volných bojových umění v tričku „mudžahedín“, nechal si narůst dlouhé vlasy a bradku. I v boji se podle svého lektora změnil.

„Někdy se nechal bít a ani si nechránil obličej,“ řekl kouč. Jindy bojoval s takovou zuřivostí, že byl nebezpečný nejen pro ostatní, ale i sám sobě. Kouč však jeho chování nikde nenahlásil.

Trenér si takových změn v chování může snadno všimnout. „Mnozí se začnou obracet na víru,“ vysvětluje Daniel Köhler z GIRDS. V tu chvíli by trenér měl projevit zájem, položit studentovi pár otázek nebo s ním zajít do mešity.

Když usoudí, že má sklon k radikalizaci, měl by se poradit s jeho rodiči, jestli svého studenta neudat na policii. „Je lepší, když jejich syn skončí tady ve vězení, než po boku Islámského státu v Sýrii,“ dodává Köhler.

Pětatřicetiletý Yassin S. zaútočil v červnu na továrnu na jihu Francie:

26. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video