Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němečtí biskupové přirovnali Ramalláh ke ghettu

  18:00aktualizováno  18:00
Ostnaté dráty, strážní věže, vojáci v bojovém postavení, chudoba. To vše viděli němečtí biskupové a kardinálové při návštěvě palestinských území a znepokojilo je to natolik, že nešetřili ostrou kritikou. Reakce ze strany židovské obce na sebe nenechala dlouho čekat.

Palestinský dům, který zničili Izraelci při honbě na palestinského teroristu. Ilustrační foto | foto: Reuters

Nejvyšší hodnostáři Německé biskupské konference zavítali na palestinská území v sobotu a v Ramalláhu viděli tamní životní podmínky.

Je to "téměř rasismus", reagoval biskup Walter Mixa z Augsburgu. "Tato zeď padne stejně, jako padla zeď berlínská," prorokoval bariéře, kterou postavili Izraelci, kardinál Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem.

Korunu všemu nasadil biskup Gregor Maria Hanke z Eichstättu. "Ráno jsme viděli v židovském památníku Jad Vašem fotky z nelidského varšavského ghetta a večer jedeme do ghetta v Ramalláhu. Je toho až až," řekl.

Německá média připomínají, že jakmile Němec postaví do jedné řady peklo varšavského ghetta, kde za nacismu bylo v nelidských podmínkách napěchováno asi půl milionu lidí, a izraelskou politiku v Palestině, pak je zaděláno na velký problém.

Kdo takové srovnání učiní, "pak asi vše zapomněl, nebo se nepoučil a morálně selhal", reagoval izraelský velvyslanec v Německu Šimon Stein. Biskupy obvinil z demagogie.

Místopředseda židovské obce Dieter Graumann výroky církevních hodnostářů označil za antisemitské. Srovnávat Ramalláh s varšavským ghettem je stejné, jako srovnávat ukřižování Krista a popravu nacistického zločince Adolfa Eichmanna, který organizoval vyhlazování Židů, dodal ředitel centra Simona Wiesenthala Marvin Hier.

Biskupové ale mají i určité zastání. Dcera bývalého šéfa německé židovské obce Evelyn Hechtová-Galinská protestuje proti inflaci používání "bojové nálepky antisemitismu".

Také bývalý izraelský velvyslanec Avi Primor soudí, že kritika izraelské okupační politiky je "oprávněná a dokonce nutná". Srovnání s nacismem je však i podle něj nejen neúnosné, ale i kontraproduktivní.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Najdete na iDNES.cz