Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zapojme uprchlíky do policejních sborů, navrhuje svaz německých měst

  11:50aktualizováno  11:50
Vedení německého svazu měst a obcí chce zapojit běžence do státních služeb. Mohli by podle něj pomáhat s tlumočením na úřadech, ale také sloužit u policie. Politici z vládní CDU si azylanty v uniformách neumějí představit. Strážci zákona by podle nich rozhodně měli být němečtí občané.

Ilustrační snímek. | foto: Michael DalderReuters

„Musíme se pokusit o výrazné zvýšení podílu lidí s přistěhovaleckým pozadím ve veřejné správě,“ řekl deníku Die Welt právník Gerd Landsberg, generální ředitel svazu sdružujícího asi 14 tisíc obcí a menších měst.

Největší německé firmy zatím zaměstnaly jen 54 běženců

Úřady i dobrovolníci se v Německu snaží integrovat více než milion běženců, kteří do země přišli během loňského roku.

Třicet největších německých firem jich však zatím zaměstnalo jen 54, pracují ve třech společnostech: 50 pro německou poštu, po dvou pro softwarovou společnost SAP a farmaceutický Merck.

O něco lepší je to u počtu pracovních stáží, které firmy nabízejí. V současné době jich je pro uprchlíky asi 2 700, pět stovek z nich je obsazených.

Zdroj: ČTK

Hovořil jednak o potomcích takzvaných gastarbeiterů - zejména tureckých přistěhovalců z šedesátých a sedmdesátých let, ale také o aktuální migrační vlně.

Organizace, která hájí zájmy místních samospráv třeba v kuloárech Spolkového sněmu, by přistěhovalce v příštích letech ráda zapojila do státních služeb na pozice tlumočníků, preventistů i manažerů odpovídajících za integraci nově přijatých běženců. Ředitel svazu by je ovšem rád viděl i v policejním sboru.

„Policista s migračním pozadím by mohl snáze řešit konflikty mezi uprchlíky,“ podotýká Landsberg. Klíčem k lepšímu porozumění jejich situace jsou podle něj právě vlastní zkušenosti s útěkem z domovské země.

Kritéria podle CDU: občanství, němčina a úcta k zákonům

Novináři kvůli návrhu svazu měst oslovili vládní Křesťansko-demokratickou unii (CDU). Generální tajemník stranické centrály v Berlíně Kai Wegner je k němu ovšem skeptický.

„Policie by měla samozřejmě odrážet složení společnosti,“ podotkl. Sbor strážců zákona však podle něj není místo pro experimenty, které by mohly ohrozit kvalitu odváděné práci. Policisté by proto měli splňovat tři základní podmínky: „Státní příslušnost, bezpečná znalost němčiny a jasná oddanost našemu právnímu řádu,“ vyjmenoval Wegner.

Migranti v Německu za čtvrt roku spáchali 69 tisíc zločinů. Hlavně Balkánci

Podmínky pro členství v policejním sboru si každá spolková země určuje sama. Například v Bavorsku zákon vyžaduje německé občanství, připouští však výjimky pro občany Evropské unie a v ojedinělých případech i třetích zemí. Součástí výběrového řízení jsou i jazykové zkoušky a testy.

Policejní sbory už přistěhovalce do svých řad přijímají třeba ve Velké Británii, kde pomáhají ve městech s velkým podílem cizinců. Příkladem je město Peterborough nedaleko Londýna, kde slouží i čeští policisté v čele s Petrem Torákem. Nutno dodat, že v tomto případě službu cizinců prozatím ulehčuje členství obou zemí v Evropské unii.

Torák v Anglii začínal jako trhač růží ještě před vstupem Česka do EU, tedy rovněž jako přistěhovalec z třetí země. Podle svých slov čelil vykořisťování. Vlastní zkušenosti teď využívá při odhalování obchodu s lidmi (reportáž z Peterborough čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz