Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dva Němci přinesli na řeckou radnici 875 eur, chtěli zaplatit reparace

  14:50aktualizováno  14:50
Německý pár z Hamburku tento týden dorazil na radnici řeckého města Nafplio se šekem na 875 eur, tedy necelých 24 tisíc korun. Vysvětlil, že tím chce uhradit část německých reparací za druhou světovou válku. Starosta peníze poukázal místní charitě.

Německá letadla nad Athénami v květnu 1941. | foto: Profimedia.cz

„Přišli ráno do mé kanceláře a řekli, že chtějí napravit povinnost své vlády. Uvedli, že podle svých výpočtů každý Němec dluží 875 eur za to, co Řecko muselo platit během druhé světové války,“ citoval The Guardian Dimítrise Kostúrose, starostu Nafplia.

Pár si historické přístavní město vybral, protože bylo v 19. století krátce hlavním městem Řecka, myslí si Kostúros.

Řecká média Němce identifikovala jako Ludwiga Zacara a Ninu Lahgeovou z Hamburku. Podle nich je muž v důchodu a žena pracuje na zkrácený úvazek. Jeden list napsal, že nemají dostatek financí, aby mohli zaplatit částku za oba.

„Stydíme se za aroganci, kterou naše země a mnozí naši spoluobčané ukazují směrem k Řecku. Řecký lid není odpovědný za fiasko svých předchozích vlád. Německo dluží vaší zemi reparace za druhou světovou válku,“ řekl pár řeckým médiím.

Athény, které sužuje dlouhodobá ekonomická krize, tvrdí, že Německo jim dluží válečné reparace. Premiér Alexis Tsipras nedávno prohlásil, že je to „morální povinnost“ požadovat zaplacení. Některé analýzy uvedly, že Německo stále Řecku dluží 162 miliard eur, tedy přibližně 4,5 bilionu korun.

Několik představitelů německé sociální demokracie a strany zelených uvedlo, že jejich národ by měl zvážit zaplacení reparací. Nicméně německý ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel minulý měsíc takovéto výzvy odmítl. „Pravděpodobnost zaplacení se rovná nule,“ dodal (více zde).

Letos uplyne sedmdesát let od konce druhé světové války, kdy nacisté okupovali Řecko čtyři roky a donutili řeckou centrální banku poskytnout třetí říši úvěr, který zemi zdevastoval.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Najdete na iDNES.cz