Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německou horkou linku pro oběti zneužívání kněžími zaplavily telefonáty

  22:46aktualizováno  22:46
Na horké lince německé katolické církve pro oběti zneužívání v církevních školách zvoní telefon mnohem častěji, než organizátoři čekali. Jen od úterý do čtvrtka minulého týdne, tedy za první tři dny provozu linky, se na číslo pokusilo dovolat přes 13 tisíc lidí.
Linka řeší hlavně případy zneužívání ze 60. a 70. let. Ilustrační foto.

Linka řeší hlavně případy zneužívání ze 60. a 70. let. Ilustrační foto. | foto: SXC.hu

Údaje zveřejnil mluvčí trevírského biskupství Stephan Kronenburg. Trevírská diecéze linku vede pro celý stát z pověření německé biskupské konference.

"S tak velkým ohlasem jsme nepočítali," řekl Kronenburg podle agentury DPA. Počty volajících na důvěrnou horkou linku podle něj poukazují na "rozsah problémů".

Poradci linky dokázali zatím zodpovědět asi 18 procent dotazů. Během prvních tří dnů vyřídili 394 telefonátů a v 91 dalších případech radili po internetu. Hlásili se především oběti zneužívání nebo jejich rodinní příslušníci.

"Nabídka horké linky je tak v podstatě přijímána těmi, pro něž byla míněna," zdůraznil mluvčí. Zájemci, kteří se nedovolají hned, mohou zanechat číslo pro zpětné volání, dodal.

Ukazuje se také, že lidé na horké lince hledají pomoc nejen v případech zneužívání, ale také šikany nebo týrání. "Hranice mezi nimi plynule přecházejí z jednoho do druhého," připustil Kronenburg. Když je žák bit rákoskou na holý zadek, vzniká otázka, kde začíná sexuální zneužívání.

Linka podle mluvčího řeší případy z 60. a 70. let. S oběťmi mluví školení poradci a terapeuti.

Diskuse o přístupu ke skandálu

Mezitím pokračuje uvnitř církve diskuse o přístupu ke skandálům. Podle předsedy ústředního výboru katolických laiků Aloise Glücka, by němečtí katolíci "neměli být tak fixovaní na Řím". Podle něj by nyní "nemělo jít o to, aby se německá situace dále řešila a posouvala kupředu v Římě, ale abychom to my dělali v Německu", řekl rozhlasu NDR Info. Papež Benedikt XVI. podporuje postup německých biskupů.

Církev přislíbila řešit i obvinění ze zneužívání vznesená laickými organizacemi proti biskupovi augsburskému Walterovi Mixovi. "Zamlčování nebo zatušování v takových případech není k ničemu," řekl DPA předseda diecézní rady Helmut Mangold. "Je to důležité i pro případné prokázání biskupovy neviny," dodal.

Předseda Německé biskupské konference Robert Zollitsch k Velkému pátku přiznal pochybení katolické církve v Německu při zacházení s oběťmi zneužívání a přislíbil nový začátek. Církev chybu přiznala a vypořádává se s ní, mimo jiné díky nově zřízené horké lince.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz