Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Merkelová musí spojit nespojitelné. Německo čeká dlouhá cesta ke koalici

  15:47
Německo čeká v následujících týdnech složitá cesta k sestavení funkční vlády. Angela Merkelová stojí před nelehkým úkolem. Musí dojednat partnerství stran, které v uplynulých letech nedokázaly najít společnou řeč. V krajním případě zemi hrozí předčasné volby. Menšinová vláda nepřichází v úvahu.

Angelu Merkelovou čekají složitá koaliční vyjednávání. | foto: Profimedia.cz

Nedělní parlamentní volby v Německu postavily Angelu Merkelovou před obtížný úkol. Stačí se podívat na počet mandátů, jež šestice stran, která se do parlamentu dostala, po volbách obdržela.

Křesťanští demokraté (CDU/CSU) ukořistili v Bundestagu 246 křesel, sociální demokraté (SPD) 153, krajněpravicová Alternativa pro Německo (AfD) 94, liberální Svobodná demokratická strana (FDP) 80, postkomunistická Levice 69 a Zelení 67. Příliš prostoru pro koaliční manévrování tedy vítězná strana v 709členném parlamentu nemá.

24.září 2017 v 19:22, příspěvek archivován: 26.září 2017 v 14:52

Only 2 coalitions are possible in Germany Grand coalition – but SPD wants to be in opposition And 'Jamaica' https://t.co/vn2aAppCe5 https://t.co/6FhgKjx3Iy

Protože všechny strany odmítají spolupráci s AfD, připadají v úvahu pouze dvě varianty. Pokračování dosavadní velké koalice CDU/CSU a SPD, nebo spojení partaje Merkelové s FDP a Zelenými. 

Předseda SPD Martin Schulz krátce po ohlášení výsledků voleb prohlásil, že jeho strana odchází do opozice. Velkou koalici odmítl. Merkelová však jednání se sociálními demokraty stále nepovažuje za vyloučené.

Volby v Německu vyhrála Merkelová s CDU. Slaví i krajně pravicová AfD

SPD však ze svého postoje zřejmě necouvne. Nejpravděpodobnější variantou je tedy Jamajka, jak se v německých sdělovacích prostředcích přezdívá koalici CDU/CSU, Zelených a FDP. Partnerství tří stran se na první pohled může jevit jako bezproblémové. Stačí však zabrousit do programů jednotlivých partají a je zřejmé, že jednání budou obtížná. Ne náhodou se na celostátní úrovni tato koalice nikdy nezrodila, připomíná server Politico.

Problémem jsou zejména rozdíly v otázkách migrace. CDU odmítá ustoupit ze své vstřícné uprchlické politiky. Je proti stanovení horní hranice udělených azylů. Zároveň chce však prosadit rozšíření seznamu takzvaných bezpečných zemí, jejichž obyvatelé by ztratili právo na udělení azylu. Partaj Merkelové také v rámci programu slibuje efektivnější vracení neúspěšných žadatelů. Týkat by se to mělo i Afghánců.

KOMENTÁŘ: Německou politikou se prohnal vítr, který zpřevracel, co se dalo

U Zelených se pohled na migrační politiku liší jen v některých oblastech, které však mohou být při koaličních jednáních klíčové. Zelení například zcela odmítají deportace do krizových oblastí i jakékoli zpřísnění azylové politiky. Naopak prosazují, aby úspěšní žadatelé o azyl mohli do Německa přivést i své rodiny. Zároveň by azylanti mohli mít podle plánů Zelených dva i více pasů.

FDP rovněž odmítá horní hranici pro přijímání uprchlíků. Běženci z oblastí válečných konfliktů bych však podle svobodných demokratů měli v Německu zůstat pouze do té doby, než v jejich vlasti skončí boje. Rovněž podporují deportace těch, kteří nemají nárok na azyl.

Životní prostředí a boj o ministerstva

Lepší není situace ani v otázkách životního prostředí. Zelení také požadují konec využívání uhlí do roku 2030. CDU/CSU přesné datum nikdy neuvedla, FDP naopak ve svém programu uvádí, že „konec fosilních paliv není otázkou blízké budoucnosti“. FDP má rovněž pochybnosti o snahách francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o hlubší integraci eurozóny. Merkelová s jeho plány sympatizuje.

Ošemetné by bylo rovněž obsazování jednotlivých ministerstev. Největší boj by se patrně strhl o ministerstvo financí, které aktuálně drží Wolfgang Schäuble z CDU. Svobodní demokraté však naznačili, že klíčové ministerstvo by rádi řídili oni. Jasnou shodu žádná ze tří stran nenajde i v minoritnější problematice, jakou je legalizace marihuany pro rekreační užívání. FDP a Zelení jsou pro legalizaci, CDU/CSU se však staví proti.

Jak se na Jamajku v čele Bundestagu dívá veřejnost? Průzkum veřejnoprávní televize ARD uvádí, že za dobrou tuto variantu považuje 57 procent dotázaných. Velkou koalici CDU/CSU a SPD podporuje jen 31 procent.

Nekonečná vyjednávání s nejistým výsledkem

Otazník visí také nad tím, jak dlouho budou trvat jednání o vytvoření koalice. Zcela jistě se nebudou počítat na dny, ale spíše týdny či měsíce. Debatování po posledních volbách zabralo celých 86 dní, a to se jednalo o koalici pouhých dvou stran – CDU/CSU a SPD. Nejrychleji sestavili Němci koalici po volbách v letech 1998 a 2002, kdy jim vyjednávání zabrala jen třicet dní. V obou případech se jednalo o vládu SPD se Zelenými.

Německé parlamentní volby

Kandidát AfD Alexander Gauland během proslovu po uzavření volebních místností....
Lídr strany FDP Christian Lindner během projevu po uzavření volebích místností....
CDU během projevu po uzavření volebních místností. (24. září 2017)
Martin Schulz během projevu po německých volbách. (24. září 2017)

Ještě před formálním jednáním partají absolvují straničtí lídři takzvané Sondierungsgespräche, tedy předběžné debaty, kde si „oťukají“ případné koaliční partnery. Plnohodnotná jednání by následně měla uzavřít koaliční smlouva, kterou musí schválit všechny strany.

Pokud skončí koaliční jednání krachem, ústava dovoluje vítězné straně zformovat menšinovou vládu, která by o parlamentní většinu bojovala při každém hlasování. Merkelová už tuto variantu odmítla a Německu slíbila silnou a stabilní vládu. Podobný pohled má i veřejnost. Z průzkumu ARD je patrné, že při neúspěšných koaličních jednáních by si 65 procent dotázaných přálo nové volby. Pro vznik menšinové vlády, která v Německu nemá žádnou tradici, by bylo jen 26 procent dotázaných.

Důležitým datem pro jednání je 15. říjen, kdy se odehrají zemské volby v Dolním Sasku. Do té doby se jen těžko strany pustí do koaličních jednání, byť Merkelová prohlašuje, že diskusi by ráda započala už nyní. Zemské volby mohou být další ranou pro SPD, za kterou bude post dolnosaského ministerského předsedy obhajovat Stephan Weil. Pokud neuspěje, předseda strany Schulz zřejmě bude čelit výzvám k odstoupení.

Hlavní hráči koaličních jednání

Hlavní slovo bude mít v koaličních jednání mimo kancléřky Merkelové několik dalších politiků. Mužem číslo jedna je výše zmíněný Schäuble. Pětasedmdesátiletý politik je populární zejména u konzervativnějšího křídla CDU a podle politologů bude klíčovou postavou při dojednávání kompromisů mezi CDU, FDP a Zelenými. 

Hořký výsledek a krok zpět. Proti AfD je třeba bojovat, píše německý tisk

V závěsu za ním je lídr Křesťansko-sociální unie Bavorska Horst Seehofer. CSU je sesterskou partají CDU. Příští rok ji čekají zemské volby. Po nedělním volebním neúspěchu se strana pokusí vybojovat zpět konzervativní voliče, kteří přešli k AfD (CSU v Bavorsku v nedělních volbách ztratila 10,5 procent oproti volbám v roce 2013).

Už nyní se hovoří o tom, že Seehofer bude tlačit na zavedení horního limitu pro příjem běženců, který CDU odmítá. Seehofer po volbách čelí také výzvám k rezignaci. K odstoupení ho tlačí jedno okresní a jedno místní sdružení CSU. Přidal se i první zemský poslanec strany Alexander König. „Potřebujeme jiného lídra kandidátky pro zemské volby,“ nechal se slyšet.

Nejsilnější figurou Zelených zřejmě bude bývalý stranický lídr Jürgen Trittin, který zastupuje radikálnější křídlo strany. Schäuble svého času prohlásil, že právě kvůli Trittinovi zkrachovala koaliční jednání mezi CDU/CSU a Zelenými v roce 2013. Pokud se Trittin nyní postaví proti „Jamajce“, bude mít vedení strany problém. Už krátce po volbách prohlásil, že „CDU musí více dbát na životní prostředí, FDP musí být více sociální a CSU více liberální“.

AfD po volbách zachvátily vnitřní spory, stranu opouští šéfka Petryová

Hlavní slovo u FDP bude mít předseda Christian Lindner, který stranu vyvedl z krize. Pokud SPD opustí opoziční choutky, klíčový pro stranu podle politologů nebude předseda Schulz, ale aktuální ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Bývalý předseda strany v předvolební kampani prohlašoval, že Merkelová je dobrou kancléřkou do té doby, dokud má za sebou SPD.

Do sestavení nové koalice či případného zformování menšinové vlády zůstává u kormidla Německa současný kabinet. Po podepsání koaliční smlouvy přijde čas na volbu kancléře. Prezident Frank-Walter Steinmeier nejprve se stranami projedná navrhované kandidáty, následně formálně oznámí svou volbu Bundestagu. S největší pravděpodobností to bude opět současná kancléřka Merkelová. Její čtvrtý mandát nakonec potvrdí hlasování Spolkového sněmu.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...