Migranti v Berlíně čekají na registraci. (5. února 2016)

Migranti v Berlíně čekají na registraci. (5. února 2016) | foto: Reuters

Němci odmítají pouštět do země stále více migrantů, roste počet deportací

  • 135
Německo za první pololetí letošního roku odmítlo vpustit do země na 13 tisíc migrantů, což je o polovinu více než za celý loňský rok. Roste také počet deportací neúspěšných žadatelů o azyl. S odvoláním na údaje spolkové vlády o tom dnes informoval list Neue Osnabrücker Zeitung.

V první polovině letošního roku zamezily německé úřady na pozemní hranici či na letišti ve vstupu do země 13 324 migrantům. Případů je tak jen za prvních šest měsíců letošního roku už o polovinu více než za celý rok 2015. Loni policisté na hranici neumožnili vstup do země 8 913 osobám.

Loni v září Německo na vrcholu migrační krize znovu zavedlo kontroly na svých hranicích. Opatření se dotklo především hranice s Rakouskem, kde v prvním pololetí letošního roku policie zamezila ve vstupu 10 629 migrantům. Zhruba každý čtvrtý člověk, kterého Němci na hranicích odmítli, pocházel z Afghánistánu. Druhou největší skupinu lidí, kteří se pokusili bez úspěchu do Německa dostat, tvořili Syřané a třetí Iráčané.

Od ledna do června letošního roku vzrostl také počet deportací neúspěšných žadatelů o azyl. Dobrovolně či nuceně odešlo z Německa 13 743 osob. Většina z nich leteckou cestou. Během celého roku 2015 přitom Německo deportovalo 20.888 migrantů a v roce 2014 10 884.

Německo se v loňském roce stalo hlavní cílovou zemí migrantů přicházejících ze severní Afriky a Blízkého východu. Loni do Německa přišlo téměř 1,1 milionu migrantů, v první polovině letošního roku více než 220 000.

Žadatelé o azyl žalují Německo za nečinnost

V Německu stoupá počet žadatelů o azyl, kteří žalují místní úřady za nečinnost. Někteří z nich totiž na rozhodnutí o azylu čekají i přes dva roky. Do konce května tak již skoro 6 000 běženců zažalovalo Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který má azylové řízení na starosti.

Agentura DPA v pondělí uvedla, že německé úřady ke konci července registrovaly přes půl milionu dosud nevyřízených žádostí o azyl.

Počet žalob na zmíněný úřad letos prudce vzrostl. Zatímco ke konci března jich bylo 3 271, za pouhé dva měsíce tento počet vystoupil na 5 805, uvedl zpravodajský server Tagesschau. Podle mluvčího správního soudu v hesenském Giessenu Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky nejčastěji žalují Somálci, z nichž někteří jsou v zemi už přes dva roky, aniž je BAMF vůbec vyslechl.

Počet nevyřízených žádostí o azyl v červenci poprvé překonal půlmilionovou hranici. Na rozhodnutí o své žádosti čekalo ke konci měsíce přes 526 000 lidí, což je zhruba dvojnásobek proti loňsku.

Počet nedokončených azylových řízení se nedaří snižovat, přestože počet uprchlíků, kteří do Německa přicházejí, letos klesá. V červenci dorazilo 16.160 migrantů, zhruba stejný počet příchozích měsíčně registruje Německo už od března. Od začátku roku přišlo 238 000 lidí, jen za loňský listopad jich ale bylo více než 200.000.

BAMF tvrdí, že dojem, že by pracoval příliš pomalu, je nesprávný. Díky posílení personálu a digitalizaci je podle něj zpracování žádostí o azyl rychlejší než v minulosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video