Vláda od listopadu 2016 odmítla dát souhlas k vývozu jedenácti zásilek zbraní, zatímco mezi roky 2010 a 2015 tak učinila pouze v osmi případech. Nejnověji Německo odmítlo spojenci z NATO poskytnout střelivo, zbraně a součástky pro jejich výrobu, uvedl deník.
„Pro schválení vývozu zbraní je důležité dodržování lidských práv,“ sdělilo podle listu ministerstvo v dopise, kterým odpovídalo na dotazy levicového poslance Jana van Akena. Od nezdařeného pokusu o převrat v Turecku loni v červenci věnuje vláda zvláštní pozornost „riziku vnitřních represí vůči Kurdům“, dodal resort.
KOMENTÁŘ: Erdogan potřebuje vnějšího nepřítele, po referendu vášně opadnou![]() |
O reakci Turecka na zamítnutí zbrojních zásilek německý deník neinformoval.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan čelí kritice za čistky politických oponentů, které odstartovaly po zmíněném puči (vše o loňském puči čtěte zde). Čistky se dotkly vojáků, policistů, soudců, státních zástupců či učitelů. Policie zasáhla i v redakcích zbývajících nezávislých médií v zemi a zatkla šéfredaktora deníku Cumhuriyet. Ve vazbě skončily desítky tisíc lidí.
Vztahy mezi Berlínem a Ankarou jsou v současné době napjaté kvůli tomu, že Německo neumožnilo tureckým ministrům uspořádat kampaně před nadcházejícím referendem (více o zrušení mítinků čtěte zde). Vládní činitelé se snaží ovlivnit ve svůj prospěch silnou tureckou menšinu, která se referenda může zúčastnit.
Turecko změní vztahy s EU od „A do Z“
Erdogan ve čtvrtek v rozhovoru poskytnutém stanici CNN Türk podle ČTK řekl, že Turecko po referendu o změnách ústavy přehodnotí své politické vztahy s Evropskou unií a to včetně migrační dohody uzavřené před rokem. Turecko přehodnotí vše „od A do Z“ ve vztazích s EU, řekl prezident. Ankara si podle něj ale navzdory neshodám udrží hospodářské vztahy s evropskou osmadvacítkou.
Ve čtvrtek prezident zopakoval, že kroky evropských zemí odpovídají definici fašismu a nacismu. „Dokud budete Erdoganovi říkat diktátor, budu já vás oslovovat takto,“ řekl prezident. Odmítl také spekulace některých médií, že má v plánu navštívit ještě před referendem Německo osobně. Tureckého velvyslance při EU si kvůli prezidentovým výrokům ve čtvrtek předvolala šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.
Občané Turecka budou 16. dubna hlasovat o změnách ústavy, které podle kritiků soustředí do rukou prezidenta přílišnou moc (vše o referendu najdete zde).