Německo znovu slučuje rodiny běženců, měsíčně přijme tisíc lidí

  16:12aktualizováno  16:12
Do Německa mohou od středy opět přicházet rodinní příslušníci běženců s doplňkovou ochranou. Do země měsíčně přicestuje nanejvýš tisíc vybraných manželů, rodičů i dětí. Postup pro slučování rodin vymyslela po sporech vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Systém má ale mnoho kritiků.

Udaj Alhomsi, Syřan žijící v Německu (1.8.2018) | foto: Reuters

Slučování rodin těch běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze doplňkovou ochranu, bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Letos vláda velké koalice došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožnil. 

Fotogalerie

Jeho hlavním bodem je omezení počtu rodinných příslušníků, kteří mohou přijít do spolkové republiky, na tisícovku měsíčně. Už nyní přitom jen německé zastupitelské úřady v Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku registrují přes 30 000 žádostí.

Právě zastupitelské úřady a ministerstvo zahraničí mají zpracování žádostí na starosti především. Žadatelé jim musí poskytnout všechny potřebné dokumenty, třeba rodný nebo oddací list, které svědčí o jejich příbuzenském vztahu k běženci, který už ve spolkové republice žije. Když tak učiní, přezkoumají německé úřady, jestli neexistují bezpečnostní důvody, proč žádost odmítnout.

V případě, že žádný takový důvod nezjistí, dostane se daný žadatel do skupiny příbuzných, z nichž Německo každý měsíc vybere tisícovku, která může přicestovat. Mezi hlavní kritéria, která přitom budou úřady posuzovat, patří nejlepší zájem dětí, humanitární a zdravotní situace rodinných příslušníků nebo to, jak dlouho už žijí odděleni. Ve druhém sledu se hodnotí také integrační kritéria, jako je znalost němčiny nebo zaměstnatelnost žadatelů.

Konvoj manželů, rodičů a dětí

Jak přesně budou úřady jednotlivá kritéria posuzovat, ale není podle kritiků jasné. „Je to neefektivní postup, který si vyžádá mnoho sil,“ přidává další bod kritiky Constantin Hruschka z Institutu Maxe Plancka. Veřejnoprávní televizi ARD také řekl, že nový systém podle něj odporuje právu na manželství a rodinu, které mají lidé oprávněně žijící v Německu.

Doplňková ochrana

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale kterým v zemích původu hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce.

Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na jeden rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné pobyt prodloužit.

Částečně tím narážel i na to, že v případě dospělých běženců za nimi mohou jejich manželé, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců ale jen jejich rodiče. 

Ve druhém případě to znamená, že v zemi původu musí bez rodičů zůstat sourozenci těchto mladistvých běženců. I proto systém kritizují poslanci opozičních Zelených a Levice.

Osmadvacetiletý Syřan Udaj Alhomsi žijící v Německu řekl agentuře Reuters, že svou rodinu neviděl už tři roky. Jeho manželka, syn a dcera zažádali o vpuštění do Německa v Jordánsku. „Dokonce i když získám šanci na sloučení rodiny, kdo z ní přijede jako první? A kdy?,“ prohlásil Alhomsi. „Proces může trvat více než pět let. Je to hra štěstí a loterie,“ dodal. 

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Pýcha britského námořnictva HMS Queen Elizabeth zakotvila v New Yorku

Největší britská letadlová loď všech dob HMS Queen Elizabeth v New Yorku. (20....

V pátek připlula do New Yorku letadlová loď HMS Queen Elizabeth. Je to největší letadlová loď, kterou kdy britské...

Migranti z Afriky pronikli do španělské enklávy, jeden z nich zemřel

Skupina afrických uprchlíků přelézá hraniční plot ve španělském přístavu...

Do španělské enklávy Melilla na marockém pobřeží se v neděli pokusily dostat asi tři stovky afrických migrantů. Dvěma...

Přívalové deště zaplavily jih Španělska, při zásahu zahynul hasič

Jih Španělska postihly záplavy (21. 10. 2018).

Bleskové záplavy způsobené přívalovými dešti zasáhly jižní Španělsko. O život přišel jeden hasič, když se na zaplavené...Najdete na iDNES.cz