Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německo znovu slučuje rodiny běženců, měsíčně přijme tisíc lidí

  16:12aktualizováno  16:12
Do Německa mohou od středy opět přicházet rodinní příslušníci běženců s doplňkovou ochranou. Do země měsíčně přicestuje nanejvýš tisíc vybraných manželů, rodičů i dětí. Postup pro slučování rodin vymyslela po sporech vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Systém má ale mnoho kritiků.

Udaj Alhomsi, Syřan žijící v Německu (1.8.2018) | foto: Reuters

Slučování rodin těch běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze doplňkovou ochranu, bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Letos vláda velké koalice došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožnil. 

Fotogalerie

Jeho hlavním bodem je omezení počtu rodinných příslušníků, kteří mohou přijít do spolkové republiky, na tisícovku měsíčně. Už nyní přitom jen německé zastupitelské úřady v Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku registrují přes 30 000 žádostí.

Právě zastupitelské úřady a ministerstvo zahraničí mají zpracování žádostí na starosti především. Žadatelé jim musí poskytnout všechny potřebné dokumenty, třeba rodný nebo oddací list, které svědčí o jejich příbuzenském vztahu k běženci, který už ve spolkové republice žije. Když tak učiní, přezkoumají německé úřady, jestli neexistují bezpečnostní důvody, proč žádost odmítnout.

V případě, že žádný takový důvod nezjistí, dostane se daný žadatel do skupiny příbuzných, z nichž Německo každý měsíc vybere tisícovku, která může přicestovat. Mezi hlavní kritéria, která přitom budou úřady posuzovat, patří nejlepší zájem dětí, humanitární a zdravotní situace rodinných příslušníků nebo to, jak dlouho už žijí odděleni. Ve druhém sledu se hodnotí také integrační kritéria, jako je znalost němčiny nebo zaměstnatelnost žadatelů.

Konvoj manželů, rodičů a dětí

Jak přesně budou úřady jednotlivá kritéria posuzovat, ale není podle kritiků jasné. „Je to neefektivní postup, který si vyžádá mnoho sil,“ přidává další bod kritiky Constantin Hruschka z Institutu Maxe Plancka. Veřejnoprávní televizi ARD také řekl, že nový systém podle něj odporuje právu na manželství a rodinu, které mají lidé oprávněně žijící v Německu.

Doplňková ochrana

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale kterým v zemích původu hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce.

Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na jeden rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné pobyt prodloužit.

Částečně tím narážel i na to, že v případě dospělých běženců za nimi mohou jejich manželé, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců ale jen jejich rodiče. 

Ve druhém případě to znamená, že v zemi původu musí bez rodičů zůstat sourozenci těchto mladistvých běženců. I proto systém kritizují poslanci opozičních Zelených a Levice.

Osmadvacetiletý Syřan Udaj Alhomsi žijící v Německu řekl agentuře Reuters, že svou rodinu neviděl už tři roky. Jeho manželka, syn a dcera zažádali o vpuštění do Německa v Jordánsku. „Dokonce i když získám šanci na sloučení rodiny, kdo z ní přijede jako první? A kdy?,“ prohlásil Alhomsi. „Proces může trvat více než pět let. Je to hra štěstí a loterie,“ dodal. 

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

VYSÍLÁME: V Janově probíhá pohřeb lidí, kteří zahynuli pod zhrouceným mostem

Státní pohřeb obětí spadlého mostu v Janově (18. srpna 2018)

Za přítomnosti italského prezidenta Sergia Mattarelly a dalších ústavních činitelů probíhá v Janově státní pohřeb...

ANALÝZA: Média vedou proti Trumpovi vlastní džihád

Téměř 350 amerických deníků ve čtvrtek vydalo úvodníky, ve kterých se ohrazují...

Na 350 amerických novin se domluvilo a ve čtvrtek vyšlo s redakčním komentářem odhalujícím, jak děsně se chová...

Boeing v bouřce kroužil nad letištěm v Manile, při přistání utrhl motor

Čínský Boeing při přistání v Manile sjel z dráhy (17.8.2018)

Čínský boeing kvůli bouřce kroužil hodinu nad letištěm v Manile. Při přistání na druhý pokus si pak utrhl levý motor....Najdete na iDNES.cz