Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německo rozběhlo proti Česku miliardovou arbitráž kvůli Kindlovi

  18:38aktualizováno  18:38
Německý podnikatel Peter Vöcklinghaus požaduje po Česku až miliardu korun za zmařenou investici. Do golfového areálu u Karlových Varů investoval 200 milionů korun, později šlo ale hřiště do konkurzu, který byl podle některých právníků zmanipulovaný. Majitel areálu tvrdí, že ho Kindl zastupoval, ten to ale popírá.

Milan Kindl | foto: iDNES.cz

Žalobu na ochranu osobnosti a trestní oznámení pro pomluvu plánuje podat na začátku příštího týdne na bývalého proděkana plzeňské právnické fakulty v Plzni Milana Kindla německý podnikatel Peter Vöcklinghaus. Uvedl to ve čtvrtek advokát Karel Jelínek.

Ten společně s plzeňským advokátem Václavem Hajšmanem podnikatele zastupuje. Hajšman je zároveň i rozhodcem v arbitráži za německou stranu s českým státem. V arbitráži Vöcklinghaus požaduje po Česku až jednu miliardu korun za zmařenou investici.

Přes dvě stě milionů korun totiž před několika lety nalil do golfového hřiště v Cihelnách u Karlových Varů, ovšem o areál přišel v konkurzu, který byl podle některých právníků zmanipulovaný.

Kindl na svých internetových stránkách tvrdí, že jeho advokátní kancelář nikdy společnost vlastnící hřiště v Cihelnách, tedy Komfort V. P. Cihelny, ani její společníky v konkurzu nezastupovala. Proto nemohli firmu poškodit. "Předložili jsme dokumenty, že pan Kindl na nedávné tiskové konferenci v Praze vědomě lhal o údajné zpronevěře finančních prostředků od banky Sparkasse Essen," uvedl Jelínek.

Podle něj tedy došlo k pomluvě a poškození dobrého jména Vöcklinghause. Ten požaduje omluvu. "Budeme to řešit i s Advokátní komorou, protože máme důkazy, že advokátní kancelář Kindl, David a partneři zastupovala pana Vöcklinghause při jeho jednání ve Sparkasse Essen," řekl Jelínek.

Kindl lhal o zpronevěře veřejných peněz

"A v této souvislosti pan Kindl lhal o informacích, které získal dokonce jako advokát poškozeného investora," uvedl Jelínek. Podle Jelínka Kindl lhal i tehdy, když říkal, že Němec zneužil veřejné prostředky Sparkasse Essen, které byly určeny na rozvoj bývalé NDR. Jelínek včera předložil čerstvé potvrzení od Sparkasse, že financovala výstavbu golfového hřiště, nikoli rozvoj bývalých zemí NDR.

Kindlovo tvrzení, že nemá s konkurzem golfového hřiště nic společného, Jelínek rázně odmítl. "Máme spoustu dokumentů. Konkurzní správkyně dokonce od jeho zaměstnance - doktora Davida - přebírala listiny pro vedení konkurzu. Máme výslech jednatele, že návrh na konkurz podal doktor David, společník doktora Kindla," informoval Jelínek.

David byl v té době Kindlovým koncipientem, což Jelínek považuje u pedagoga jako zvlášť problematické, pokud vychovává člověka, který "zlikviduje vlastního klienta a připraví ho o majetek v tak velkém rozsahu."

Informace o arbitráži na stránkách Dona Kindla

Arbitrážní řízení bylo oznámené Česku v říjnu. "Takže již oficiálně běží," řekl Jelínek. Aby se naplno arbitráž rozběhla, schází už pouze třetí rozhodčí sporu. "Zpracovali jsme k celé kauze obsáhlý materiál, vlastně takovou tlustou knihu, kterou je možné vidět v elektronické podobě na adrese www.donkindl.cz," upřesnil. Webové stránky www.donkindl.cz parafrázují Kindlovy stránky www.dockindl.cz.

"Mnoho dalších dokumentů pak potvrzuje, že právní kancelář Kindla měla co do činění z podvodným konkurzem," řekl dále o webu, který informuje i o dalších vážných kauzách v Česku. "Tyto materiály mělo k dispozici ministerstvo financí kvůli mimosoudnímu vyrovnání. Stát ale neučinil nic, co by vedlo k znovuotevření kauzy a obnovení trestního stíhání kvůli převzetí golfového hřiště," pokračoval Jelínek.

Advokát Hajšman je tedy rozhodcem v arbitráži za německou stranu, za Česko se hovoří o společnosti DLA Piper. Mluvčí Ministerstva financí Ondřej Jakob nic bližšího neřekl. "Vybírají se rozhodci. Ministerstvo požadavky neuznává a považuje je za neodůvodněné," uvedl.

Bývalý ředitel mezinárodního práva ministerstva financí Radek Šnábl hovořil o tomto sporu zcela jinak. "Tuto kauzu by mělo brát Česko vážně," řekl již dříve.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz