V Berlíně proběhl rozsáhlý zátah na islamisty, mešita radikálů je uzavřena

  • 504
Německá policie v úterý ráno provedla v Berlíně rozsáhlou razii proti radikálním islamistům. Prohledávala především místa spojená s činností mešity ve čtvrti Moabit, kterou navštěvoval mimo jiné Tunisan Anis Amri, pachatel teroristického útoku na berlínský vánoční trh z loňského prosince. Modlitebna je od minulého týdne uzavřena.

Činnost spolku Fussilet 33, který mešitu v západní části německé metropole provozoval, zakázal soud na návrh města už v polovině února, uvedla rozhlasová a televizní stanice RBB. Úřady o tom ale informovaly až v úterý, kdy bylo rozhodnutí o zákazu doručeno. Modlitebnu, která byla místem setkávání radikálních islamistů, uzavřeli minulý sami provozovatelé. Zároveň vypověděli nájemní smlouvu.

Policie prohledávala 24 objektů na území metropole včetně bývalé mešity, patnácti bytů, dvou kanceláří a šesti vazebních cel. Razie, která začala v šest hodin ráno, se zúčastnilo kolem 460 policistů. Do akce se zapojili i jejich kolegové v Hamburku a braniborském Rüdersdorfu, kteří v obou městech prohledali po jednom bytu.

Dnešní zákrok sloužil mimo jiné k zabavení majetku spolku Fussilet 33. U příslušné banky si také německé úřady vyžádaly výpisy z konta za posledních šest měsíců.

Dvacet policistů pátralo také v budově v rezidenční čtvrti Märkisches Viertel. Podle mluvčího policie Winfrida Wenzela zde žije jeden z aktivních členů spolku Fussilet 33. „Máme vytipované členy, které budeme nadále sledovat,“ uvedl Wenzel.

Někteří politici podle berlínského deníku Der Tagesspiegel zákaz provozu mešity uvítali. „Zákaz je logickým krokem, protože mešita je zdrojem islamizace a radikalizace,“ prohlásil politik strany CDU Burkard Dregger. Georg Pazderski ze strany Alternativa pro Německo (AfD) sice zákaz ocenil, zároveň ale zkritizoval úřady, že proces trval příliš dlouho.

V moabitské mešitě se podle vyšetřovatelů setkávali radikálové, kteří byli připraveni páchat násilné činy. Fungovala údajně také jako náborová střediska pro vysílání islamistů do bojů na Blízkém východě a vybíraly se tu rovněž peníze na financování terorismu. Modlitebnu navštěvovali především Turci a muslimové z oblasti Kavkazu.

„Vědělo se, že mešita je teroristickým hnízdem v hlavním městě,“ řekl v úterý RBB odborník na terorismus Jo Goll. O jejím zákazu se uvažovalo už od roku 2015.

Uzavření mešity uspíšila skutečnost, že ji navštěvoval také Tunisan Anis Amri, který loni 19. prosince spáchal atentát na vánoční trhy na berlínském náměstí Breitscheidplatz (více o útoku zde). Teroristický čin, během kterého Amri najel uneseným kamionem do davu na trzích, si vyžádal 12 obětí včetně jedné Češky. Kolem 50 dalších lidí utrpělo zranění. Amriho zastřelila o pár dní později na útěku italská policie nedaleko Milána.

Policie se o mešitu zajímala ještě před atentátem a měla u ní nainstalované sledovací kamery. Ty zachytily krátce po útoku Amriho, který byl v hledáčku úřadů již dříve. Berlínská prokuratura jeho sledování v září loňského roku ovšem zastavila, protože neměla dostatek důkazů, že představuje nebezpečí.

Berlínská čtvrť Moabit

Berlínská čtvrť Moabit

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video