Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Polovina Němců se někdy ve své zemi cítí jako cizinci, ukázal průzkum

  • 362
V Německu sílí nálady proti muslimům a přistěhovalcům. Podle průzkumu lipské univerzity stále víc Němců odmítá imigraci muslimů a je přesvědčeno, že běženci ve své vlasti ve skutečnosti nečelí pronásledování. Přibývá také lidí, kteří se staví odmítavě k homosexuálům.

Polovina Němců se podle pravidelné studie o postojích německé společnosti kvůli muslimům někdy cítí jako cizinci ve vlastní zemi. Při předchozí analýze před dvěma lety mělo takový pocit 43 procent lidí, v roce 2011 to bylo 30 procent lidí. Roste také počet těch, kteří by muslimům zakázali přistěhovat se do Německa. Aktuálně by takový krok podpořilo 41,4 procenta Němců, zatímco v roce 2011 to bylo 22,6 procenta.

Němci se ale staví kritičtěji k přistěhovalcům obecně, nejen k těm z muslimských zemí. Tři z pěti Němců jsou přesvědčeni, že žadatelé o azyl ve skutečnosti nejsou ve své vlasti pronásledováni. Před dvěma roky zastávalo takový názor 55,3 procenta dotázaných, v roce 2011 si to myslelo 46,7 procenta Němců.

Skepticismus ohledně důvodů, které nutí migranty k opuštění vlasti, se promítá i do požadavků na přísnost státu při posuzování žádostí o azyl. Čtyři z pěti Němců žádají, aby se stát při přijímání migrantů nechoval velkoryse. Před dvěma roky to požadovaly tři čtvrtiny Němců, v roce 2011 ale stejný postoj zastávala jen čtvrtina z nich.

Průzkum lipské univerzity však ukázal, že se odmítavé postoje neomezují jen na přistěhovalce, ale také na homosexuály. Čtyřicet procent dotázaných uvedlo, že považují za odporné, když se dva lidé stejného pohlaví líbají na veřejnosti. Proti roku 2014 se počet lidí zastávajících tento postoj zdvojnásobil. Čtvrtina Němců nyní považuje homosexualitu za nemorální, před dvěma lety to bylo 11,6 procenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video