Po odchodu Merkelové z čela CDU se nic nezmění, myslí si SPD a KSČM

Přímý přenos   21:00aktualizováno  21:00
Jaký vliv bude mít na německou politiku změna vedení vládní Křesťanskodemokratické unie, hodnotí představitelé českých politických stran rozporuplně. KDU-ČSL a ODS doufá, že program CDU bude nyní o něco konzervativnější a bude razantněji čelit problémům spojeným s migrací. SPD a KSČM naopak žádnou změnu neočekávají.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

KDU-ČSL je partnerem CDU a strany k sobě mají velmi blízko. Europoslance Tomáše Zdechovského vítěství Krampové-Karrenbauerové nepřekvapilo. „Její šance byly největší, protože se jedná o pokračovatelku politiky Angely Merkelové,“ řekl portálu iDNES.cz. Nová předsedkyně je však podle Zdechovského daleko konzervativnější a v otázce migrace zastává postoj, který je bližší CSU.

Fotogalerie

Podle Zdechovského změna v migrační politice Německa díky Krampové-Karrenbauerové nastat rozhodně může. „V debatách kladla důraz na otázku bezpečnosti, která je jednou z jejích priorit. Takže si myslím, že její program bude zdůrazňovat i otázku boje proti nelegální migraci,“ uvedl.

Co se týká vztahu Německa k zemím střední a východní Evropy, europoslanec připomněl ambice Německa být lídrem Evropské unie po případném brexitu a časté výroky Krampové-Karrenbauerové, že chce stavět mosty mezi východem a západem. „Na začátku třeba může být ke státům střední a východní Evropykritická, ale pokud chce stavět mosty, musí stejně jako Angela Merkelová přistoupit ke kompromisu.“

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že hodnotit, jaký vliv bude mít zvolení Krampové-Karrenbauerové na německou politiku, je předčasné. „Musíme počkat, jak bude fungovat tandem s paní kancléřkou,“ řekl.

Předseda ODS Petr Fiala doufá, že se změnou ve vedení CSU nastane posun k politice, kterou se snaží prosazovat jeho strana. „Doufejme, že pod vedením nástupkyně ve funkci předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové dojde k posílení konzervativní politiky,“ napsal na Twitter.

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer považuje zvolení nové předsedkyně CDU za dobrou zprávu, ačkoliv se podle něj bude německá politika v budoucnu měnit a bude i na dalších politicích a zemích, aby činili Unii stabilní a bezpečnou.

„Odpovědnou a prediktabilní politiku, kterou bych od nové šéfky očekával, státy Unie ze strany Německa potřebují. A pokud se spojí s odvahou, která mi občas od politiků Německa chyběla - a jsem si jistý, že Krampová-Karrenbauerová nebude chtít být jen kopii Merkelové - mohlo by to Evropě i světu pomoci,“ uvedl pro iDNES.cz.

Kancléřkou je stále Merkelová, zdůrazňují Okamura a Filip

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura zdůraznil, že kancléřkou zůstala Angela Merkelová. „Paní Krampová se nechala slyšet, že chce ukončit debatu o migrantech, což při pohledu na německou politiku signalizuje spíš zametání problému pod koberec než nějaké řešení,“ sdělil portálu iDNES.cz Okamura.

„A její stranický kolega, ministr vnitra (Horst Seehofer - pozn. red.), zároveň prohlásil, že islám patří k Německu. Takže nezbývá, než se před politikou německých křesťanských demokratů pokřižovat a doufat v zázraky,“ dodal.

Obdobný názor má i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Jsem přesvědčen, že volba nové předsedkyně CDU nebude mít na politiku Německa bezprostřední vliv, protože kancléřkou zůstane Angela Merkelová. Navíc zvolení paní Krampové-Karrenbauerové bylo těsné a ona bude muset nejdříve na svou stranu získat i tu část členů, kteří měli jinou preferenci,“ sdělil portálu iDNES.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Lidé v Maďarsku demonstrují proti „otrockému zákonu“ i za nezávislá média

Lidé v Budapešti protestovali před budovou televize. (17. prosince 2018)

Na tisíc lidí demonstrovalo za nezávislá veřejnoprávní média před sídlem maďarské televize obviňované, že je zcela v...

Irák je bezpečný. Nic už nebrání návratu uprchlíků, soudí německý ministr

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas

Německý ministr zahraničí Heiko Maas během úterní návštěvy Iráku oznámil, že rok po pádu teroristické organizace...

Babiš jednal ve Vídni s šéfem Africké unie Kagamem

Premiér Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci po jednání vlády 17....

Vrcholem vídeňského Fóra EU-Afrika bylo pro Česko dvoustranné jednání premiéra Andreje Babiše s Paulem Kagamem,...

Najdete na iDNES.cz