Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německá města u Baltu jsou pod vodou, Švédsko hlásí minus 40 stupňů

  9:46aktualizováno  15:47
Severovýchod Německa se vzpamatovává z následků bouře Axel. Města na břehu Baltu hlásí nejhorší záplavy za deset let. Hladina moře stoupla o 1,7 metru. V Bavorsku se kvůli sněhu ztrojnásobil počet nehod. V Polsku jsou desetitisíce lidí bez proudu, mrazy ve Švédsku padají až k minus 40 stupňům.

Ve městech Lübeck a Flensburg hladina Baltu stoupla tak vysoko, že voda zaplavenými ulicemi unášela zaparkovaná auta. Hasiči narychlo historické centrum Lübecku obehnali pytli s pískem, aby ho uchránili před nejhorším. Slavná Holštýnská brána byla podle webu dw.com před rozmary přírody zatím uchráněna.

Na mnoha místech města museli hasiči vytahovat z vody automobily a čerpali i vodu z mnoha sklepů. Hladina řeky Trave, která městem protéká, se dostala až 1,8 metru nad normální stav. V noci na čtvrtek ale kulminovala a začala postupně klesat. „Byli jsme překvapení, kolik lidí naše varování (před záplavami) ignorovalo,“ řekl mluvčí lübeckých hasičů Matthias Schäfer. Řada lidí podle něj zcela nedostatečně zabezpečila své domy.

Záplavy postihly celé baltské pobřeží Německa od Flensburgu na západě po ostrov Usedom na východě. Pod vodou se ocitly části Kielu, Wismaru, Rostocku či Greifswaldu. Zranění nikdo v souvislosti s velkou vodou neutrpěl, informovala policie.

Fotogalerie

V současnosti nejvíce trápí vysoký stav řek východní část baltského pobřeží v okolí Stralsundu. Na ostrově Usedom poničily vlny část pobřežní promenády. Hladina řek bude během čtvrtka klesat po celém baltském pobřeží a uklidní se i rozbouřené moře, uvedli meteorologové.

Záplavy sněhu

Střední Německo se potýká s vydatnou sněhovou nadílkou, která na mnoha místech komplikuje dopravu především na silnicích. Na dálnici A11 v Meklenbursku-Předním Pomořansku způsobilo náledí ve středu večer během čtyř hodin 22 dopravních nehod. Ke srážkám na silnicích ale docházelo kvůli počasí po celé zemi. V Severním Porýní-Vestfálsku při nehodě na ledovce zahynul mladý řidič.

Železniční doprava naproti tomu navzdory sněžení a minusovým teplotám žádné problémy zatím nehlásí.

Meteorologové varovali před vydatným sněžením především jižní spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko. V bavorské části alpského předhůří došlo od středečního večera do rána kvůli sněhu ke 160 dopravním nehodám, což je třikrát více než obvykle, informovala místní policie. Srážka kamionů na zasněžené dálnici A9 u Bergu, asi 35 kilometrů od Aše, si vyžádala škody ve výši půl milionu eur (13,5 milionu Kč).

V bavorských Alpách zvýšili stupeň nebezpečí pádu lavin. Místo středečního „mírného“ platí ve čtvrtek „výrazné“ nebezpečí, což je třetí z pěti stupňů varování.

Se sněhem se potýká bavorský Mnichov:

Polsko: Tisíce lidí bez proudu

Sněžení doprovázené silným větrem zasáhlo silniční i leteckou dopravu v severní a střední části Polska. Vítr o síle až 70 kilometrů v hodině zasáhl především baltské pobřeží země, kde v některých místech platí kvůli velkým vlnám a zvýšeným hladinám řek nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí. Hasiči v noci a ráno vyjížděli k desítkám zaplavených sklepů, voda zalila i část některých vesnic a zemědělských pozemků.

On-line reportáž

V Česku se sype další sníh, na horách hrozí nebezpečí pádu lavin

Letiště v Gdaňsku muselo během noci a rána přesměrovat některá přistávající letadla jinam kvůli sněhu a ledu na přistávací dráze. Další lety nabraly zpoždění. V posledních hodinách se však situace vrací do normálu.

Kvůli několika haváriím na sněhem pokryté dálnici A2 vedoucí od německé hranice do Varšavy byla policie nucena uzavřít úsek mezi městy Wartkowice a Emilia nedaleko Lodže. Nehody kvůli sněhu na silnicích jsou hlášeny i z dalších míst země.

Bez elektrického proudu bylo ráno přes 20 000 domácností zvláště na severu Polska. Závady se elektrickým podnikům daří postupně odstraňovat, podle médií však stále nemají elektřinu tisíce lidí.

Skandinávie: 40stupňové mrazy

Pod minus 40 stupňů Celsia klesla v noci na čtvrtek teplota v některých oblastech na severu Švédska. Po chaotické středě, kdy byly kvůli sněžení zrušeny některé autobusové spoje v metropoli Stockholmu a cestující uvázli ve vlaku při venkovní teplotě minus 38 stupňů Celsia, bude podle meteorologů čtvrtek klidnější. Úřady odvolaly výzvu pro řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Tato výzva byla odvolána i na většině míst v Dánsku, které v důsledku bouře Axel čelilo záplavám. Informoval o tom server The Local.

V Dánsku mohutný vichr ve středu večer a v noci vzedmul vlny, které místy stoupaly až bezmála 180 centimetrů nad běžný stav. Nejhorší situace byla na jihovýchodním pobřeží země u hranic s Německem. Některé oblasti se potýkaly i se stoletou vodou, oznámil dánský meteorologický ústav DMI. Řada trajektů zůstala kvůli silnému větru v přístavech. Ve městě Kolding na Jutském poloostrově a v obcích na ostrově Fyn byly přerušeny dodávky elektřiny do stovek domácností.

Vejce na pláži

Na pobřeží německého severomořského ostrova Langeoog dostaly tisíce plastových...

Následkem bouře, která ve středu zasáhla sever a východ Německa, se na pobřeží německého severomořského ostrova Langeoog dostaly tisíce plastových vajíček s malými hračkami uvnitř a také veliké množství kostek lego. Plastová vajíčka obsahují návod k sestavení hraček psaný azbukou a nejspíš pochází z kontejneru, který během středeční bouře spadl z nákladní lodě na cestě do přístavu v Bremerhavenu, informovala agentura AP.

V průběhu noci ale hladina vody postupně klesala. Úřady proto na většině míst odvolaly výzvu pro řidiče, aby vyjížděli na silnice jen v nezbytně nutných případech. I dnes však musí být řidiči maximálně opatrní, protože vozovka může namrzat, varovala policie.

Ve švédské obci Nikkaluokta na úpatí nejvyšší švédské hory Kebnekaise bylo v noci na dnešek naměřeno minus 41,3 stupně Celsia. „Vypadá to, že to je nejnižší zaznamenaná teplota této sezony,“ prohlásila meteoroložka Jannicke Geitskaretová ve veřejnoprávní televizi SVT.

Extrémně mrazivo bylo i na zbytku švédského území s teplotami kolem minus deseti stupňů na jihu a kolem minus 40 stupňů na severu země. Meteorologové nicméně předpokládají, že čtvrtek bude klidnější než středa, kdy se přes Švédsko přehnala bouře Axel. „Rychle se přehnala a žádné další bouře v nejbližší době neočekáváme,“ uvedla meteoroložka Anna Hjelmstedtová.

Bouře si ve středu ve Švédsku vynutila uzavření některých silnic, protože vichr vyvolal vysoké mořské vlny, které způsobily na pobřeží záplavy. Ovlivněna byla v úterý a ve středu i letecká doprava, například let společnosti Ryanair ze stockholmského letiště Skavsta do Londýna plánovaný na úterní večer byl zpožděn o 24 hodin. V Laponsku na severu Švédska kvůli výpadku proudu zůstal stát vlak se stovkou cestujících, kteří směřovali z Norska do švédského Lulea. Venkovní teplota přitom klesala k minus 38 stupňům Celsia a uvnitř vlaku postupně až k minus 25 stupňům.

Ve Stockholmu napadlo místy až 20 centimetrů sněhu a úřady ve středu zrušily některé spoje v centru města. Ve městě Kiruna na severu země bylo na několik hodin přerušeno vytápění řady domácností kvůli prasklému potrubí; teploty venku se přitom pohybovaly kolem minus 27 stupňů Celsia.

Skandinávie zažívá v posledních měsících velké výkyvy počasí. V listopadu registroval Stockholm den s největším množstvím napadaného sněhu ve více než stoletých dějinách měření. Silvestr byl naopak ve Švédsku doposud nejteplejší.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Najdete na iDNES.cz