Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tanky, letouny, policie i záchranáři. Německo ukáže své síly v Ostravě

  9:54aktualizováno  9:54
Německo se stalo speciálním partnerským státem zářijových Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Na mošnovském letišti tak během dvoudenní show představí nejen všechny složky armády, ale také policii, celní správu nebo záchranáře.

Tank Leopard německé armády | foto: Bundeswehr

„Německo si velice cení a přijímá českou nabídku stát se speciální partnerskou zemí na letošních Dnech NATO v Ostravě. Považujeme ji za příležitost ukázat spojeneckou solidaritu a partnerství v rámci Severoatlantické aliance,“ oznámil německý velvyslanec Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.

Dny NATO v Ostravě

Letošní jubilejní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky proběhne 17.- 18. září. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky.

Loni byl v návštěvnosti vyrovnán dosavadní rekord - 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Rozsáhlá prezentace Německa na letošních Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil AČR zapadá do kontextu loni uzavřeného strategického dialogu mezi Českou republikou a Německem. Jedním z jeho témat je právě obrana.

Německo plánuje v Ostravě představit celkem osm složek - za ozbrojené síly se představí pozemní síly, letectvo, námořnictvo a velitelství podpory. Dále pak policie, celníci, Spolkový úřad pro technickou pomoc (THW) a německý Červený kříž. Půjde tak o komplexní prezentaci německého záchranného systému.

Pozemní síly v Ostravě představí šest kusů techniky – dva tanky Leopard, obrněnou houfnici Panzerhaubitze 2000, vyprošťovací vozidlo na pásovém podvozku Bergepanzer 3 Büffel, pokladač mostů Panzerschnellbrücke 2 a bojové vozidlo pěchoty Marder.

V jednání je podle organizátorů možnost prezentace jeho modernějšího nástupce Puma a dvou nejmodernějších vrtulníků Tiger a NH-90, které se dosud v České republice nepředstavily. Diváci se mohou těšit na dynamickou ukázku tanku Leopard (druhý kus se představí na statické ukázce) a záchranného vozidla Bergepanzer 3 Büffel.

„Podrobnosti o účasti dalších složek budeme zveřejňovat postupně. Přestože nejsou jednání uzavřena, můžeme již nyní říci, že se návštěvníci mají na co těšit,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které Dny NATO v Ostravě organizuje.

Německá účast bude nejrozsáhlejší v dosavadní tříleté historii konceptu Speciální partnerské země. Jako historicky první se této úlohy ujalo v roce 2014 Polsko, loni pak mohli návštěvníci akce ocenit rozsáhlou prezentaci švédských ozbrojených sil.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz