Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německo opět debatuje o eutanazii

  0:01aktualizováno  0:01
Je humánní pomoci člověku odejít z tohoto světa, když je těžce nemocen, ale "ještě" neumírá? A navíc když není již schopen sám sdělit, zda si přeje žít, či nikoli? V Německu se opět rozhořela debata o pasivní eutanazii.

Impulzem se stal návrh spolkového ministerstva spravedlnosti změnit trestní právo tak, aby byly všechny formy pasivní i aktivní eutanazie beztrestné.

Tím by byla možná eutanazie například u pacientů v kómatu či trpících demencí. Ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová chce předložit návrh zákona, který by měl podpořit právo nevyléčitelně nemocných na ukončení beznadějné léčby.

Jejich písemná prohlášení, v nichž se vzdávají umělého prodlužování života s lékařskou pomocí, by měla od roku 2006 získat mnohem větší váhu. "Aktivní pomoc k smrti, která je nyní v Německu zakázána, zůstane nepřípustná," uklidňovala Zypriesová.

Přesto její úmysl zneklidnil německé hospice, církve i konzervativní křesťanskou opozici. "Každý má právo odmítnout ošetření, které nechce," argumentuje ministryně a počítá s tím, že lidé si předem písemně stanoví, co se s nimi má stát v různých stadiích nemoci a kdy už nechtějí uměle prodlužovat život.

Budou si také moci stanovit oprávněnou osobu, která by měla být s to prosadit vůli smrtelně nemocného pacienta, jenž už není schopen vlastního rozhodnutí. Ministryně Zypriesová vychází ze zprávy nazvané "Autonomie pacienta na konci života", kterou nyní po devítiměsíční práci dokončuje odborná komise.

Skupina lékařů, právníků, sociálních sdružení a církví vznikla jako reakce na rozhodnutí Nejvyššího soudu v březnu 2003. Ten tehdy rozhodl, že pokud se příbuzní nemocného v kómatu, který je při životě udržován jen pomocí přístrojů, nemohou shodnout s lékaři, zda pokračovat v ošetřování, nebo ne, musí rozhodnout poručenský soud.

Podle Zypriesové nebude takový soud zapotřebí, bude-li pacient moci předem písemně vyjádřit svou vůli. V současnosti existuje až 180 verzí "poslední vůle" potenciálního pacienta, který se může kupříkladu rozhodnout mezi tím, zda bude v případě vážného onemocnění chtít být oživen, či nikoli, nebo zda si bude přát umělé dýchání.

Takový katalog alternativ je oříškem pro specialisty, natož pro laiky. Sdružení Nadace německých hospiců a místopředseda etické komise Spolkového sněmu Hubert Hüppe varují, že úmysl ministerstva spravedlnosti přináší nebezpečné tendence snížení ochrany života.

Evangelická a katolická církev zdůraznily, že nemocní nesmějí být v žádném případě vystaveni tlaku.

Jaká je situace v Evropě?
V Německu striktně zakázaná aktivní eutanazie se praktikuje v jiných zemích, kde se ovšem lékaři často pohybují v právním vzduchoprázdnu.

Pouze Belgie a Nizozemsko se mohou pochlubit jasnou juristickou praxí, která eutanazii povoluje na základě přesně vymezených podmínek. Téměř všude existuje možnost "závěti" pacienta.

Ve Francii se od ledna zabývá parlamentní výbor právní regulací "doprovodu při úmrtí". V současnosti je zakázána jak aktivní, tak i pasivní eutanazie, první je považována za zabití, druhá za "pomoc".

V Dánsku smějí pacienti od roku 1992 odmítnout opatření udržující při životě. Ve Španělsku není eutanazie od roku 1995 považována za zabití, pokud pacient vyjádřil vůli zemřít a byl vystaven nesnesitelnému utrpení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Havárie autobusu s vlakem ve Francii má pět obětí, oznámily úřady

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Bilance obětí čtvrteční nehody školního autobusu, do kterého na jihu Francie narazil vlak, se zvýšila na pět. Oznámila...

Ukrajina možná vydá Saakašviliho Gruzii, míní prokurátor

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Ukrajina pravděpodobně vydá bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho k trestnímu stíhání v Gruzii. Souzen...

Arktický permafrost taje jako nikdy předtím, oteplování ovlivní celý svět

Tání ledového příkrovu Arktidy je nejvíce patrné na leteckých a satelitních...

Aktuální zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru varuje, že teplota arktického permafrostu je na...Najdete na iDNES.cz