Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německo odmítlo cvičit vojáky v Iráku

  9:22aktualizováno  9:22
Německo se nezapojí do výcviku ozbrojených sil přímo v Iráku. Jak oznámila spolková vláda, nic ale nebrání tomu, aby iráčtí armádní velitelé absolvovali výcvik v Německu. NATO posílá do země mezinárodní tým, který pomůže s budováním nové irácké armády.

"Německá vláda se nebude podílet na vojenském výcviku NATO v Iráku," citovala agentura AFP mluvčího spolkové vlády Thomase Stega.

Členské státy Severoatlantické aliance včetně Německa minulý týden schválily plán, který počítá s tím, že do Iráku odcestuje během několika dní 40 specialistů, kteří budou na místě cvičit irácké armádní důstojníky. Více čtěte ZDE

Ačkoliv Německo nevyšle do týmu své vojáky, nabídlo jinou variantu. Podle prohlášení vlády mohou iráčtí armádní velitelé absolvovat výcvik v Německu. Více čtěte ZDE

Zcela jiný postoj v předstihu zaujal nováček v alianci - Bulharsko. Vláda ještě během jednání velvyslanců států NATO o pomoci Iráku uvolnila 95 tisíc eur na výcvik iráckých ozbrojených složek.

Policejní akademie v Sofii je připravena vyškolit zatím neupřesněný počet iráckých vojáků v rámci projektu, který bude zastřešovat bulharské ministerstvo vnitra.

I přes tlak veřejnosti a opozičních stran zároveň bulharská vláda přislíbila, že zatím nestáhne 470 vojáků, kteří v současnosti působí v Iráku v oblasti Karbaly pod polským velením. Jak se podle agentury AFP uvádí v prohlášení vlády, kontingent v misi ponechá "pokud si to Iráčané budou přát a nebo nejdéle do konce roku 2005".

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz