Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016) | foto: AP

Merkelová odmítá tlak zemských premiérů. Jde o miliardy pro uprchlíky

  • 165
Německá vláda se pře s jednotlivými spolkovými zeměmi, kolik by jim měla přispět na péči o migranty. Premiéři na pátečním jednání žádali, aby Berlín zaplatil alespoň polovinu všech nákladů. Spolková vláda to však odmítá. Shoda panuje jen na faktu, že se na péči o běžence musí podílet všichni.

Saský premiér Stanislaw Tillich novinářům po jednání řekl, že se rozdělení nákladů domluvit nepodařilo. Spolkové země požadují, aby se spolková vláda podílela na financování nákladů migrační krize přinejmenším z jedné poloviny. To už dříve odmítl ministr financí Wolfgang Schäuble.

Uprchlická krize

Spolková vláda zatím spolkovým zemím v letošním roce přislíbila osm miliard eur, v přepočtu 216 miliard korun. Celkové náklady Německa na péči o běžence letos odhaduje na 20 miliard eur, tedy asi 540 miliard korun. Podle spolkových zemí budou ovšem celkové náklady ještě vyšší.

Podle Merkelové panuje shoda přinejmenším na tom, že se do financování nákladů migrační krize musí zapojit všechny úrovně státní správy. Nejprve je podle ní nutné přesně stanovit, jaký druh nákladů bude spolková vláda proplácet.

Teprve poté je možné začít diskutovat o tom, kolik peněz nad rámec už schválených osmi miliard by mohl její kabinet uvolnit. Se zemskými premiéry chce o záležitosti znovu jednat koncem května.

Nový integrační zákon bude v červenci, plánuje kancléřka

Merkelová také zemským premiérům představila základní obrysy připravovaného integračního zákona. Ten by měl zjednodušit zaměstnávání běženců a zavést pro ně povinnost aktivně se snažit o začlenění do společnosti.

Kdo se bude integraci bránit, měl by přijít o uprchlický status a musel by Německo opustit (o nových pravidlech čtěte zde).

Kancléřka po jednání řekla, že schválení integračního zákona ve vládě předpokládá nejpozději v červenci. Kdy by mohl o zákonu hlasovat Spolkový sněm a od kdy by norma mohla platit, Merkelová neupřesnila.

Německo je v Evropské unii zemí, která nejsilněji pocítila dopady migrační krize. Do země loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o azyl. Letos v prvním čtvrtletí zaregistrovaly německé úřady 174 tisíc příchozích běženců.

Rozdělení žadatelů o azyl mezi jednotlivé spolkové země Německa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video