Německo jako první zavrhlo elektřinu z jádra

- Německo se jako první mocnost na světě zřeklo jaderné energetiky. V časných ranních hodinách německý kancléř Gerhard Schröder oznámil, že vláda po dlouhém a usilovném jednání dospěla k unikátní dohodě s energetickými koncerny. Poslední reaktor by se měl zastavit do 20 let.

CDU se k jádru vrátí

K jaderné energii se v každém případě vrátíme, až se znovu dostaneme k moci.

šéf úřadu předsedy bavorské vlády Erwin Huber z CSU

Zřeknutí se jaderné energetiky je chybné a pro nás znamená ničení národohospodářských hodnot.

předsedkyně CDU Angela Merkelová

Jednání trvalo rok a půl - od nástupu nové koalice sociálních demokratů a Zelených.

Dohoda stanovuje, že stávající jaderné elektrárny v Německu budou uzavřeny poté, co vyrobí celkem 2500 terawatt elektřiny.

Elektrárny budou uzavírány podle svého stáří, Jako první skončí v roce 2002 elektrárna v Obrigheimu, jako poslední v roce 2021 elektrárna Neckarwestheim-II, obě v Bádensku-Würtembersku.

Šéfové německých energetických koncernů, které spravují celkem 19 jaderných reaktorů, označili dohodu za přijatelnou. Vyjádřili sice lítost nad tím, že se vláda rozhodla výrobu elektřiny z jádra ukončit, uznávají však "nadřazenost politiky", jak sami řekli.

Jaderný odpad se nebude převážet přes Německo
Část dohody se týká i jaderného odpadu z elektráren. Jeho recyklace má skončit v roce 2005. Potom se budou vypálené tyče už pouze skladovat a to tak, aby byl minimalizován převoz radioaktivních materiálů přes Německo.

Spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin, do jehož resortu spadá i bezpečnost atomových elektráren, neskrýval své nadšení.

"V relativně krátké době bude ukončena výroba energie z jádra, velmi brzy skončí i produkce recyklovaného paliva a bude omezeno a postupně zcela zastaveno převážení jaderného odpadu napříč zemí. To je skutečný výstup z jaderné energetiky," zdůraznil.

Jakmile se CDU dostane k moci, vrátí se k jádru
Dohoda o postupné likvidaci jaderné energetiky narazila na nesmiřitelnou kritiku opozičních stran CDU a CSU.

Zcela jednoznačně to formuloval šéf úřadu předsedy bavorské vlády Erwin Huber z CSU. Dohodu označil za "černý den pro Německo" a prohlásil, že rozhodnutí přináší po všech stránkách jen samé nevýhody.

"Proti realizaci této škodlivé dohody podnikneme všechny dostupné právní kroky. Nepodaří-li se nám ji zastavit touto cestou, pak ji rozhodně zase zrušíme, až se dostaneme na celostátní úrovni znovu k moci," prohlásil Huber.

Poukázal na to, že vláda nedává uspokojivou odpověď na otázku, jak chce nahradit výpadek vzniklý zavíráním jaderných reaktorů, které nyní produkují třetinu elektrické energie spotřebovávané v zemi.

"Buď budou znovu stavěny elektrárny na pevná paliva, což prudce zvýší emise CO2 a dál ohrozí klima na Zemi, nebo bude energie ve větší míře dovážena, a to zřejmě i ze zahraničních atomových elektráren, které jsou méně bezpečné, než ty naše. Jde tedy o rozhodnutí neekologické i neekonomické," prohlásil Huber.

"Zřeknutí se jaderné energetiky je chybné a pro nás znamená ničení národohospodářských hodnot," prohlásila předsedkyně CDU Angela Merkelová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue