Rakká, Sýrie. Bojovník Islámského státu hrozí zajatým vojákům syrského...

Rakká, Sýrie. Bojovník Islámského státu hrozí zajatým vojákům syrského prezidenta Bašára Asada (27. srpna 2014) | foto: AP

Němci seberou islámským radikálům občanky a pasy, aby nemohli do Sýrie

  • 583
Německo bude islámským radikálům odebírat pasy a občanské průkazy. Chce jim tak znemožnit cestu do Sýrie, kde by se mohli připojit k Islámskému státu. Příslušný návrh zákona schválila vláda kancléřky Angely Merkelové. Zpřísnění bezpečnostních opatření připravují i další evropské země.

Dosud německé zákony umožňovaly odebrat lidem pouze pas. Podle ministerstva vnitra ale němečtí islamisté využívali toho, že do Turecka je možné ze země cestovat pouze s občanským průkazem.

Z Turecka potom přes hranici utekli do Sýrie, kde se přidávali k Islámskému státu (IS). Do bojů po boku IS se podle německých úřadů zapojilo už kolem 550 německých občanů.

Podle nového zákona bude možné lidem, kteří jsou podezřelí z podpory radikálního islámu, odebrat až na tři roky i občanský průkaz. Místo něj dostanou náhradní doklad, který bude platný pouze v Německu a nebude držitele opravňovat k opuštění země. Zákon ještě musí schválit Spolkový sněm, vládní konzervativci a socialisté v něm ale mají velkou většinu.

Německá vláda se přijatým opatřením snaží bránit tomu, aby islámští radikálové odcházeli do Sýrie. V bojích se většina z nich ještě víc radikalizuje a v případě návratu do vlasti představují zvýšené bezpečnostní riziko. Vzhledem ke svým bojovým zkušenostem mohou snáz spáchat teroristický útok.

Navíc se podle německé kontrarozvědky tito navrátilci těší velké úctě v komunitě radikálních muslimů a mohou snáz verbovat lidi pro boj v Sýrii nebo pro financování mezinárodního terorismu.

Francouzi zatkli humoristu

Bezpečnostní opatření po nedávných teroristických útocích v Paříži Evropu zpřísňují i další evropské země. Unijní ministři vnitra chtějí urychlit výměnu dat o cestujících v letadlech. Plán počítá s tím, že aerolinky budou ukládat údaje o rezervacích a letech lidí cestujících do Evropské unie i mimo evropský blok. Data pak budou k dispozici bezpečnostním úřadům.

Opatření proti terorismu oznámil v úterý francouzský premiér Manuel Valls. Islamisty vězněné ve francouzských žalářích čeká izolace. Francie chce posílit i ochranu internetu.

Během týdne, která uplynul od útoku na Charlie Hebdo, Francouzi kvůli glorifikování terorismu zatkli už 54 lidí. Francouzská vláda podle AP nařídila prokurátorům v celé zemi, aby tvrdě zakročili i proti antisemitismu. Ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že Francie má tvrdé zákony proti rasismu a podobným projevům a že je potřeba je důsledně uplatňovat.

Teror v Paříži

Podle AFP již bylo zahájeno trestní stíhání v 15 případech nápisů a deseti útocích proti mešitám za pomoci zbraní, výbušnin či založení požáru. Zároveň se vyšetřuje 11 případů šíření protimuslimských letáků a vyjádření.

Ve středu policie zatkla i kontroverzního humoristu Dieudonného pro podezření z podpory terorismu a antisemitismu. „Vězte, že tento večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly,“ napsal podle AFP na Facebook Dieudonné v narážce na slogan „Jsem Charlie“, kterým lidé vyjadřují solidaritu s vyvražděnou redakcí satirického týdeníku. Dieudonné slogan obměnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který při samostatném útoku zabil čtyři Židy v košer obchodu v Paříži.

Britové chtějí hlídat Whatsapp, Norové střeží televizi

Britský premiér David Cameron již hovořil o posílení pravomocí tajných služeb. Ty by nově mohly získat přístup i do komunikačních programů, jakým je například populární aplikace Whatsapp. Londýn také předpokládá zpřísnění protiteroristického zákona. Například učitelé by měli povinnost hlásit radikální sklony svých studentů.

Belgická vláda vláda chce v pátek jednat o několika návrzích, mezi které patří například nasazení armády, která by ochránila vybraná místa či zařízení. Rozšířeny by měly být i možnosti telefonního odposlechu podezřelých či ochrany před vracejícími se bojovníky ze Sýrie nebo Iráku.

Norsko okolo vybraných redakcí zvýšilo bezpečnostní opatření. Policisté před budovou parlamentu nově nosí automatické zbraně místo dosavadních pistolí. Policie také může islamistům odebrat cestovní doklady.

V Itálii by měl být zřízen zvláštní protiteroristický úřad podle vzoru státního zastupitelství zabývajícího se činností mafie. Podezřelým z terorismu, kteří chtějí opustit zemi, by mělo být možné odebrat pasy. Policie by také měla získat větší pravomoci, aby mohla zablokovat internetové stránky s teroristickou propagandou. Na řadě citlivých míst byla po útocích v Paříži zvýšena bezpečnostní opatření, týká se to například Kolosea nebo Svatopetrského náměstí ve Vatikánu.

Vídeň plánuje proti terorismu bezpečnostní ofenzivu. Ministerstvo vnitra chce vynaložit stovky milionů eur na lepší výzbroj pro speciální jednotky a policisty. Vládní koalice už na podzim připravila zákon, který má zastavit odchod radikálů do bojových oblastí. Ti lidé, kteří mají dvě občanství, o to rakouské při pokusu zapojit se do bojů po boku islamistů přijdou.

Na teroristické útoky v Paříži reaguje i česká vláda. Bezpečnostní informační služba by podle premiéra Bohuslava Sobotky měla po sérii rozpočtových škrtů opět posílit své kapacity a přijmout nové pracovníky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video