Německo chce vyhostit vůdce Kalifátu

  • 4
Německo přitvrdilo v tažení proti extremistům. Zakázalo první extremistickou islámskou organizaci - sdružení Kalifát a její nadaci Služebníci islámu. Jejího vůdce hodlá vyhostit. Kalifát usiluje o nastolení muslimského státu. Po celém Německu policie podnikla razie a prohlídky v šesti desítkách bytů. Vyklidila mešitu a kanceláře hlavního sídla organizace v Kolíně nad Rýnem a zabavila majetek.

Policie tak poprvé využila zpřísněný zákon o sdružování, který přijala vláda po zářijových atentátech ve Spojených státech amerických. Zakázat náboženskou organizaci je nyní lehčí než dřív, protože už neplatí privilegia, která církvím zaručoval zákon o sdružování.

Vůdce Kalifátu Metina Kaplana německá justice přes rok vězní za veřejné výzvy k usmrcení svého náboženského rivala. Do jeho vlasti Turecka ale bude odsunut, až Ankara přislíbí, že Kaplana nepopraví a nebude ho mučit. S Tureckem, kde mu hrozí trest smrti, o tom hodlá Německo jednat.

Kaplanova organizace Kalifát čítá po celém Německu asi 1100 členů. Až do "osvobození" vysněné metropole Istanbulu je sídlem Kolín nad Rýnem.

Stát: Nejsou to demokrati a hlásají antisemitismus
Úředníci již léta muslimskou organizaci sledovali. Kalifát považují za antisemitskou
a protidemokratickou organizaci, která usiluje o svržení turecké vlády a nastolení božího islámského státu.

Kaplanova organizace Kalifát má po celém Německu asi 1100 členů. Až do vysněného obsazení Istanbulu má svůj stan v Kolíně nad Rýnem.

Stoupenci Kalifátu jednali s bin Ládinem
Zpravodajské služby tvrdí, že i když nemají poznatky o tom, že by se stoupenci hnutí vojensky cvičili v afghánských táborech, vědí s určitostí, že aktivisté v minulých letech navštívili v Afghánistánu bin Ládina.

Tomu se ale nelíbila jejich představa o zřízení kalifátu a sdružení muslimů pod jednou střechou. Schůzku podle úřadů popisuje i tiskovina Kalifátu Ümet I Muhammed.

Kdo je vůdce sdružení Kaplan? 

Šéf organizace Metin Kaplan, který se označuje za vůdce muslimů, je od loňského listopadu v německém vězení. Soud v Düsseldorfu ho tehdy poslal na čtyři roky za mříže za výzvy k zavraždění jeho soupeře Ibrahima Sofua. Kaplan jeho smrt žádal už v roce 1996. O několik měsíců později - v květnu 1997, byl Sofu za neobjasněných okolností zastřelen v Berlíně. Mnoho jeho stoupenců považuje Kaplana za mučedníka. Tento vykladač koránu přišel do Německa v roce 1983. Tam požívá práva na azyl, protože mu v Turecku hrozí trest smrti. Ačkoli v Kolíně po léta pobíral sociální dávky, má milionové jmění. Při dřívější domovní prohlídce u něj vyšetřovatelé našli dva miliony marek v hotovosti.

Členové sdružení Kalifát spolu hovoří před sídlem své organizace v Kolíně nad Rýnem, které obsadila německá policie. Stalo se tak poté, co byl Kalifát jako první extremistická islámská organizace v Německu zakázán na základě zpřísněného zákona o sdružování, který byl novelizován po teroristických útocích v USA, 12. prosince 2001

Člen sdružení Kalifát se pokouší dostat do sídla organizace v Kolíně nad Rýnem, které obsadila německá policie. Stalo se tak poté, co byl Kalifát jako první extremistická islámská organizace v Německu zakázán na základě zpřísněného zákona o sdružování, který byl novelizován po teroristických útocích v USA, 12. prosince 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video