Nová šéfka německé CDU může přehlížet východní Evropu, varuje expert

  18:26aktualizováno  18:26
Nově zvolená předsedkyně německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová nemá vztah k východní Evropě a může ji přehlížet. V rozhovoru s iDNES.cz na to upozornil Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů. Nástupkyně Angely Merkelové podle něj také akcentuje sociální otázku a přitvrdí v postoji k migrantům.

Nová předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová | foto: Reuters

Krampová-Karrenbauerová nahradí v čele CDU po 18 letech Merkelovou, která zůstává kancléřkou. Handl zdůraznil, že obě političky si jsou velmi blízké. Zvolení Krampová-Karrenbauerová tak podle něj znamená, že „probíhá postupný odchod Merkelové v její režii“. 

Fotogalerie

Handl nicméně nesdílí názor, že Krampová-Karrenbauerová je „klonem Merkelové,“ jak se jí někdy přezdívá. Odlišnost vidí i v tom, jak vzdálené je jí téma střední a východní Evropy. „Nemá žádný vztah k Visegrádu, ten potenciál, který jsme tady měli v Merkelové, končí,“ řekl Handl.  

„Krampová-Karrenbauerová se dívá na Evropu ze Sárska směrem na západ,“ dodal s tím, že nová šéfka CDU bude patrně vstřícnější k návrhu na reformu Evropské unie, který prosazuje francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Podle Handla se tak Česko bude muset více snažit, aby získalo pozornost Berlína. „Bude záležet na naší aktivitě, musíme nabízet věci, které můžeme dělat spolu,“ prohlásil. 

Ve vnitřní politice Německa neočekává Handl zásadní změny. Krampová-Karrenbauerová ale patrně více akcentuje otázku sociální spravedlnosti. „Přestože je Německo velice úspěšná společnost, je konfrontováno s rozevírajícími se sociálními nůžkami,“ uvedl Handl s tím, že CDU ale zůstane středovou stranou. 

Krampová-Karrenbauerová zároveň zřejmě přitvrdí ve vztahu k migrantům. Prosazuje jejich účinnější deportace, zejména pokud se dopustili kriminálních činů. Vyhošťovala by i do Sýrie, která je stále konfliktní oblastí. „V těchto otázkách uvažuje docela ostře,“ poznamenal Handl. Podle něj se nová šéfka CDU pokusí „obnovit důvěru občanů v to, že stát má věci pod kontrolou a chrání společnost“.

Merkelová II.? Klišé!

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zuzana Lizcová si nemyslí, že by bezprostředně hrozilo východní Evropě upozadění. Krampová-Karrenbauerová podle ní zatím nebude mít zásadní vliv na zahraniční politiku, která zůstane v rukou vlády. Za spekulace považuje v tuto chvíli úvahy o tom, že by Krampová-Karrenbauerová nahradila Merkelovou v čele kabinetu ještě před koncem volebního období.

Lizcová se ale s Handlem shoduje, že nová šéfka CDU zdůrazní sociální otázku. Podle Lizcové má Krampová-Karrenbauerová větší sociální cítění než její soupeř ve druhém kole volby Friedrich Merz. Tento bývalý šéf poslanců CDU/CSU „byl považován za kandidáta hospodářského křídla strany,“ sdělila iDNES.cz. 

Lizcová rovněž odmítá názor, že by Krampová-Karrenbauerová byla jakousi Merkelovou II. „Obě političky prošly rozdílnou socializací a profesní dráhou,“  připomněla. Politoložka Krampová-Karrenbauerová je spojena se západoněmeckým Sárskem, fyzička Merkelová vyrůstala v bývalé NDR.

Krampová-Karrenbauerová schvaluje rozhodnutí Merkelové ze září 2015, kdy otevřela migrantům hranice Německa, nadále varuje před jednostrannými národnímu řešeními a vyslovuje se pro Evropu bez hraničních kontrol, uvádí Lizcová.

„Umí být ale i nekompromisní – trestaní migranti, kteří byli z Evropy jednou vyhoštěni, podle ní mají mít nadále zákaz vstupu. Ani vyhošťování do Sýrie by podle ní nemělo být tabu. Oproti Merkelové se Krampová-Karrenbauerová také odmítavěji staví ke sňatkům homosexuálů,“ doplnila Lizcová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Trump podle Fox News zrušil tradiční vánoční večírek pro novináře

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump zrušil tradiční předvánoční slavnost, kterou Bílý dům po desetiletí každoročně pořádá...

Útok ve Štrasburku má čtvrtou oběť, čtyři lidé jsou stále v nemocnici

V centru francouzského Štrasburku se střílelo. (11. prosince 2018)

Pařížská prokuratura oznámila, že úterní střelba ve Štrasburku má již čtyři oběti. Zemřel jeden ze zraněných, který byl...

EU se stále neshodla na migraci, podle Babiše se musí řešit mimo Evropu

Summit EU v Bruselu (13.12.2018)

Země Evropské unie se v pátek na summitu v Bruselu shodly, že v boji s migrací budou dál klást důraz zejména na ochranu...

Najdete na iDNES.cz