Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013)

Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013) | foto: AP

Merkelová svolala krizové zasedání kvůli Romům z Bulharska a Rumunska

  • 431
Občané dvou nejchudších států Evropské unie Rumunska a Bulharska, v nichž žijí milionové romské menšiny, mohou od počátku roku cestovat a žít kdekoli v Unii bez omezení. V Německu to vyvolává den ode dne větší obavy. Bavorsko obnovuje hraniční kontroly a padají návrhy na snímání otisků prstů imigrantům.

Německá kancléřka Angela Merkelová dlouho nekomentovala pozdvižení, které ve Spolkové republice působí očekávaná vlna přistěhovalců z Rumunska a Bulharska. Teď však svolává na středu krizové zasedání ministrů svého kabinetu, informuje německý server Deutsche Welle. Ten ve svém textu také nepřímo uvedl, že hlavní obavy jsou především v Bavorsku hlavně z Romů, kterých žije v těchto zemích několik miliónů v chudinských ghettech.

Pro tyto dvě země prvního ledna přestalo platit omezení volného pohybu a práce v rámci prostoru Evropské unie. Evropská unie totiž na nátlak Francie a Německa maximálně využila sedmileté přechodné období, během něhož volný pohyb osob a právo pracovat pro Bulhary a Rumuny neplatil. Nyní však toto omezení automaticky padlo.

Přitom už nejméně poslední rok se Německo, které má i přes reformy minulých let poměrně velkorysý sociální systém, s přílivem imigrantů z Bulharska a Rumunska potýkalo. Příliv těch nejchudších rodin, z velké části Romů, způsobil v blahobytných německých městech šok a zástupci radnic vyzývali spolkovou vládu k zásahu.

„Kdo podvádí, ten poletí“

Nyní tyto hlasy ještě zesílily. V jejich popředí stojí Bavorsko se svou vládnoucí konzervativní Křesťanskosociální unií (CSU), která pod heslem "Kdo podvádí, ten poletí" razí tvrdou politiku proti možnému zneužívání sociální pomoci rumunskými a bulharskými přistěhovalci. Bavorsko, které má jako svobodný stát poměrně široké pravomoci, prakticky znovu zavedlo kontroly hranic a to i ve směru z Česka (více o kontrolách čtěte zde).

Tvrdá opatření proti imigrantům požadují ale i politici Křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Merkelové. Známý europoslanec CDU Elmar Brok v rozhovoru pro největší německý deník Bild prohlásil: "Imigranti, kteří přijíždějí do Německa jenom proto, aby využívali sociální pomoc, dávky pro děti či zdravotní péči, musí být rychle vráceni do svých zemí. Aby jim byl znemožněn opětovný příjezd od Německa, je třeba se zamyslet, zda by nebylo možné jim odebírat otisky prstů."

Bavorská CSU, sesterská strana CDU a součást vládní koalice, žádá, aby se sociální dávky imigrantům vyplácely až po třech měsících od jejich přistěhování do Německa. To je podobný systém, jaký v obavě před Rumuny a Bulhary zavedla před koncem roku Velká Británie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video