Uprchlíci přijíždějí vlaky na maďarsko-rakouskou hranici. Rakušané vybudovali u...

Uprchlíci přijíždějí vlaky na maďarsko-rakouskou hranici. Rakušané vybudovali u Nickelsdorfu provizorní tábor, ze kterého je odvážejí dál (21. září 2015). | foto:  František Vlček, MAFRA

Německou zdravotnici vyhazují z bytu, město do něj nastěhuje uprchlíky

  • 1057
Radnice německého Nieheimu vypověděla nájemní smlouvy obyvatelům jednoho z obecních domů. Jejich byty připadnou žadatelům o azyl, kterých do města každý měsíc dorazí dvě desítky. Zdravotní sestra Bettina však místo, kde strávila 16 let života, opustit nehodlá. Výpověď kromě ní dostala i mladá svobodná matka.

Jedenapadesátiletá Bettina Halbeyová bydlí už 16 let v prvním patře starého domu v Severním Porýní-Vestfálsku. Její děti už odrostly a vyletěly z hnízda, společnost jí v bytě dělá pes a kočka. Na začátku září otevřela úřední obálku z radnice a nevěřila svým očím. Město ženě vypovědělo nájemní smlouvu a žádá ji, aby se odstěhovala.

Spolu s Bettinou dostala výpověď i její sousedka z přízemí, svobodná matka se dvěma školáky. Radnice výpověď oficiálně zdůvodnila „vlastní potřebou“ - termínem, který v německém soukromém právu umožňuje majiteli pronájem ukončit, pokud byt potřebuje využít sám. Obyvatel druhého patra se výpověď netýká, tamní byt totiž od května slouží žadatelům o azyl. Jako první přišla skupinka Syřanů, dnes v domě bydlí manželé z Arménie a pětičlenná albánská rodina.

„Staráme se o ně. Pomáhat lidem, to je mé poslání,“ řekla Bettina, která celý život pracuje jako zdravotní sestra, reportérům deníku Die Welt. S novými sousedy podle svých slov vychází dobře, ale nechápe, proč by měla kvůli dalším běžencům sama opouštět domov. „V Nieheimu je spousta prázdných domů. Jiná města si budovy pronajímají,“ přemítá o jiném řešení.

„Bylo to jako kopanec,“ vzpomíná zdravotnice na dopis s výpovědí.

24.září 2015 v 21:42, příspěvek archivován: 25.září 2015 v 10:20

"Das war wie ein Tritt" - Bettina Halbey muss für Flüchtlinge ihre Wohnung... http://t.co/INrwvUdr6R pic.twitter.com/ups4W4D8Gs

Starosta: Starý dům nám ušetří 300 tisíc eur. Výpověď platí

Podle místního serveru Westfalen Blatt je představa radnice jasná. Ve městě už fungují tři ubytovací centra, každé z nich pojme třicítku migrantů. Obvykle se jedná o mladé muže, kteří bydlí ve sdílených pokojích podobně jako v hostelu. Dům Bettiny Halbeyové se má stát čtvrtou stavbou stejného druhu, která bude ve městě fungovat.

Uprchlická krize

„Každá nová ubytovna pro 30 běženců vyjde na 300 tisíc eur, tohle řešení mě nestojí nic,“ vysvětluje starosta Rainer Vidal. Rozhodnutí má podle jeho slov politickou podporu napříč radnicí a nemíní ho brát zpět. „Vím, že je to nepříjemné opatření,“ přiznává Vidal, nájemnice podle něj ovšem dostala velkorysou výpovědní lhůtu - stačí, když se vystěhuje v květnu 2016.

„Jsme dokonce připraveni pomoct jí s hledáním nového bydlení. Objevila se už řada možností, ale vždycky to ztroskotalo na jejím psovi,“ řekl starosta německým novinářům. Výpovědi ve veřejném zájmu podle něj rozesílají i další německá města a šéf radnice nechápe, z jakého důvodu budí Nieheim tolik mediální pozornosti. S Bettininou sousedkou se prý město bez problému domluvilo, zdravotní sestra však o hladké řešení nestojí a rozhodla se svou kauzu medializovat.

Do městečka proudí 20 běženců měsíčně

Městečko Nieheim na severozápadě spolkové země Severní Porýní-Vesfálsko má zhruba 6 400 obyvatel. V rámci letošní uprchlické vlny do něj přicházejí desítky běženců z válkou zmítaných zemí Blízkého východu, ale také z východní Evropy. Nieheim jich podle deníku Stern v současnosti hostí 71, každý měsíc však přicházejí zhruba dvě desítky dalších.

Německo počítá s tím, že v zemi do konce roku požádá o azyl až 800 tisíc migrantů. Žadatele o azyl úřady rozprostírají mezi jednotlivé spolkové země na základě takzvaného königsteinského klíče, závazné „kvóty“ se počítají podle daňových výnosů a počtu obyvatel. Každý pátý běženec skončí právě v některém městě Severního Porýní-Vestfálska (více se dočtete zde).

Jednotlivé spolkové země a města zodpovídají za to, aby měli jim „přidělení“ běženci střechu nad hlavou, přístup k úřadům či zdravotní péči. Pokud nestačí kapacita standardních ubytovacích zařízení, podle evropských pravidel jim mají úřady zajistit provizorní bydlení například v hotelech či soukromých bytech.

Některá města nechala nanosit provizorní lůžka do sportovních hal či opuštěných obchodních center. Evropská směrnice o přijímání migrantů sice podobné provizorní řešení připouští, měly by však být vyčerpány všechny důstojnější možnosti - včetně pronajatých bytů nebo hotelů.

Rozdělení žadatelů o azyl mezi jednotlivé spolkové země Německa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video