Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Chceš-li práci, odevzdej moč. Němci testují nezaměstnané na drogy

  • 272
Úřad práce si v Německu objednal 88 tisíc testů na drogy, kterými chce testovat některé zájemce o práci. Většina z nich s tím souhlasí. A ti, kteří ne, mají smůlu. Testy totiž oficiálně posvětil soud, na který se obrátila žena stěžující si na diskriminaci ze strany úřadu práce.

Přijde nezaměstnaný na úřad práce. „Dobrý den, býval jsem řidič nákladního vozu, hledám novou práci,“ povídá. „Jistě, u okénka vyplňte formulář, odevzdejte kalíšek s močí a tady u kolegyně si nechte vzít krev,“ odvětí úřednice za přepážkou. Na první pohled absurdní příběh se v Německu stává realitou.

Podle německého listu Rheinische Post si pracovní agentury nechají v Německu každý rok otestovat na dvacet tisíc zájemců o práci. Obávají se nejen klasických drog, jako například kokainu, extáze, LSD či marihuany, ale také alkoholu či antidepresiv.

Oněch 88 tisíc objednaných testů nicméně neznamená, že by se počet kontrol měl nyní zvýšit. Podle mluvčí německého úřadu práce jde o zásobu na příští čtyři roky. 

Testy se nedělají plošně, týkají se však některých profesí, požadují je například podnikatelé v autobusové dopravě, nutné bývají u budoucích pracovníků na letištích. Druhým případem jsou lidé, u nichž mají úředníci podezření, že by mohli být pod vlivem drog. 

Zájemci o práci s testy zpravidla musí souhlasit, což většinou dělají, protože i když je procedura nepříjemná, zvyšuje šanci na umístění. 

Je to diskriminace, myslí si Němka. U soudu žádala tisíc eur

I když jsou i výjimky. Loni v srpnu žalovala žena pracovní centrum u zemského soudu v Heidelbergu za to, že musela tuto proceduru absolvovat. Několikrát se nedostavila na dojednanou schůzku s možným zaměstnavatelem a úředníci ji podezírali z drogové či alkoholové závislosti. Test odhalil přítomnost alkoholu a nízkou hladinu opiátů.

Žena požadovala za zásah do osobních práv tisíc eur odškodného. Cítila se být diskriminována tím, že zrovna ona byla vybrána k testu. Neuspěla, musela navíc zaplatit i soudní náklady. Soud tak testy oficiálně posvětil, byť stanovil, že úředníci musí mít „z chování uchazečů nebo jiných informačních zdrojů indicie, které ukazují na možné užívání drog“. Jinak by test moči či krve opravdu znamenal protiprávní zásah do osobnostních práv. 

V České republice podobné testy nejsou. „Úřad práce nesmí v tomto ohledu uchazeče o zaměstnaní testovat, nemá k tomu potřebné pravomoci. V případě podezření na drogovou závislost si může vyžádat písemné stanovisko lékaře,“ popsala tisková mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

Podstoupili byste na úřadu práce test na drogy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. září 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1328
NE
NE 497
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video