Žijete u hranic? Možná vám už dnes nepůjde televize

Žijete u hranic? Možná vám už dnes nepůjde televize | foto: Profimedia.cz

Německé digitální vysílače ruší signál českých televizí

  • 70
Lidé, kteří bydlí u hranic s Německem, mohou mít problém s příjmem České televize či Novy. Ve spolkové zemi Sasko totiž spustili pět silných digitálních vysílačů, které ruší klasický analogový signál v českém pohraničí.

"Pro tisíce diváků to může znamenat zhoršený nebo vůbec žádný příjem programů ČT1, ČT2 a TV Nova," upozorňuje šéfredaktor serveru DigiZone.cz Jan Potůček. Jedinou celoplošnou stanicí, kterou rušení nepostihne, je Prima.

Týdny bez signálu
České radiokomunikace o problému vědí už delší dobu, ale předejít rušení signálu nemohly. Do poslední chvíle se totiž nevědělo, kolik nových vysílačů a o jakém výkonu Němci zprovozní.

V pohraničí šíří české televize analogový signál pomocí vysílačů menšího výkonu, takzvaných převaděčů. Ty je nyní potřeba přeladit na náhradní frekvence, což však nějakou dobu potrvá.

Technici musí nejdřív zjistit, kde a jak příliš se rušení z Německa projevilo. Problémy s příjmem televizního signálu podél severozápadní hranice proto mohou trvat i několik týdnů.

V příhraničních oblastech Ústeckého a části Libereckého kraje se to týká hlavně programu ČT1, méně Novy a ČT2.

Největší potíže na severu Čech se podle Potůčka očekávají ve Šluknovském výběžku, kde signálu ze Saska nebrání větší překážky.

V Karlovarském kraji pravděpodobně přijdou o ČT1 a Novu obyvatelé Ašského výběžku, který kompletně pokryje digitální signál z německého vysílače Schöneck. Zrnění na obrazovkách zřejmě uvidí i diváci v některých příhraničních obcích na Chomutovsku a Chebsku.

Potíže s příjmem televizních programů u hranic jsou prvním nepříjemným důsledkem zpoždění Česka v procesu digitalizace, který pocítili přímo diváci.

"To je přesně důvod, proč tolik spěcháme s přechodem na digitální vysílání. Čím déle to potrvá, tím více lidí bude mít rušenou televizi ze zahraničí," řekl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který je spoluautorem návrhu zákona o digitalizaci. Podle něho by se měl poslední analogový vysílač vypnout 10. října 2010.

Digitalizaci dosud bránily hlavně komerční stanice Nova a Prima. Do jedné digitální sítě, takzvaného multiplexu, se totiž vejde asi pětkrát víc stanic, než může vysílat v analogové síti.

Pro nynější televize, závislé na reklamě, to znamená silnou konkurenci. Pro diváky naopak mnohem širší nabídku programů a další služby, například virtuální videopůjčovnu, informace o programech, sázení či objednávání různých služeb pomocí dálkového ovladače.

Jak se změní celoplošné TV?
Manažerům z Novy i Primy je však jasné, že přechodu k digitální televizi nemohou bránit donekonečna. Hrají nyní o to, aby v budoucích multiplexech obsadili co nejvíc programů.

A co plánují vysílat? Obě televize si chtějí podržet jednu univerzální stanici a kromě toho rozjet několik tematických kanálů. Nova zatím zmiňovala čtyři – Nova seriál, Nova news, Nova film a Nova sport.

Prima konkrétnější plány tají. "Myslím, že hlavní kanál zůstane, a pak budeme mít čtyři nebo pět stanic zacílených na určité skupiny diváků. Prozrazovat víc teď nebudu," uvedl výkonný ředitel Primy Petr Chajda.

Česká televize má mít v budoucnu k dispozici samostatný "veřejnoprávní multiplex". Zpočátku by v něm vysílala čtyři programy.

ČT1 by zůstala univerzálním kanálem. Část zpravodajských pořadů, například přímé přenosy z parlamentu, by se přesunuly na zpravodajskou stanici ČT 24. ČT2 bude dál stanicí zaměřenou na menšinového diváka, zbaví se však veškerých sportovních přenosů. Ty bude časem vysílat pouze ČT4 Sport.

ČT plánuje v budoucnu spustit ještě pátý kanál, který by vysílal programy pro děti, dokumenty a vzdělávací pořady.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video