Německá policie přitvrdila v kontrolách českých řidičů. Chce i vzorky moči

  1:07aktualizováno  11:41
Němci od začátku roku zpřísnili pohraniční kontroly českých řidičů. Zjišťují, zda neřídí pod vlivem drog. Součástí takových kontrol nezřídka bývá i test vzorku moči. Podle ministerstva vnitra může za nezvyklou důkladností být skutečnost, že si Němci nepřesně vyložili novelu českého trestního zákona.

Němečtí policisté v kontrolách českých řidičů přitvrdili. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jednu z kontrol na vlastní kůži zakusil ústecký profesionální řidič Roman Pokorný. Popisuje, že na pokyn německé hlídky, která ho zastavila, musel přímo u silnice močit do kelímku. Test musel podstoupit v dopravní špičce, na frekventovaném úseku mezi Folmavou a německým městem Furth im Wald. Němečtí policisté podle Pokorného neměli uniformy, byli v civilu.

nekuřte marihuanu, nebo neřiďte auto

Policista najde drogu v těle i po několika týdnech

"Řekli mi, že vypadám, jako kdybych kouřil marihuanu nebo měl v sobě alkohol. Podali mi kelímek, abych do něj načural. Byl jsem opravdu vystrašený, protože kolem normálně projížděla auta," popisoval čtyřicet minut trvající kontrolu Pokorný.

Na mladíka dopadla zvýšená aktivita německé policie, která si nejspíš nepřesně vyložila nový český trestní zákon a dospěla k přesvědčení, že v České republice povolili drogy. "Nemáme to černé na bílém, ale máme indicie, že se hlavně v Bavorsku od začátku roku zaměřili na drogy," uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Přibývá i stížností lidí na podobné kontroly.

Názor Michala Musila

Hraniční zátahy aneb co Čech, to kriminálník

Ve skutečnosti v prosinci vláda Jana Fischera pouze vyjasnila "větší než malé množství drogy". Do 15 gramů se přechovávání považuje jen za přestupek.

Policisté měli při kontrole ruku na zbrani

Dvacetiletý Pokorný nejspíš doplatil i na svůj věk a na to, že řídil dodávku, protože v podobných autech jezdí technaři. Sám řekl, že testem prošel. "Vyděsilo mě i to, že policista měl při rozhovoru se mnou pořád ruku na zbrani, a také to, že jsem nesměl přihlížet, když prohledávali kabinu mého auta," sdělil Pokorný. Hlídka mu nakonec řekla "Alles ist gut" a odjela.

A co na to Němci? Nejprve bavorské ministerstvo vnitra přeposlalo dotazy MF DNES do Regensburgu. "Když chce policista zjistit, zda řidič nemá v těle drogy, pak je kontrola moči nutná," odpověděl tamní mluvčí Thomas Plössl. Na otázku, zda je správné ji provádět přímo na silnici, odvětil, že na to se musí zeptat kolegů ve Furth im Wald, kteří v daném případě zasahovali.

Močení do kelímku už bylo nuceno podstoupit více českých řidičů, loni v květnu třeba třicetiletý Libor z Chebu. Policisté je však zpravidla vozili na stanici, kde je soukromí.

Na vnitru si už stěžovaly desítky lidí

Od počátku roku 2008 si stěžovalo na ministerstvu vnitra na šikanu při německých pohraničních kontrolách už sto lidí. Pětadvacet stížností přišlo na Rakušany. Desítky dalších lidí se obrátily na média.

Naposledy úředníci z českého ministerstva vnitra s Němci vyjednávali v prosinci. Tedy přesněji, chtěli si smluvit termín schůzky se svými protějšky.

"Dostali jsme odpověď, že šéf odboru, který má jednání na starosti, odchází koncem února, tak nám doporučili dohodnout se až v březnu s novým vedením. Rakušané byli vstřícnější," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Rady řidičům

Co doporučuje české ministerstvo vnitra

Podrobte se kontrole. Případné odmítnutí je legitimním důvodem pro zadržení a předvedení na policejní stanici. Němci mohou na rozdíl od české policie provádět silniční kontroly i v civilu. Vždy se vám však na požádání musí prokázat služební legitimací.

V Německu je zakázán převoz nožů s delší čepelí než 12 centimetrů. Pozor na to, několik Čechů už za "nedovolené ozbrojování" dostalo pokuty v řádu stovek eur. Podobně je zakázáno vozit po Německu silvestrovskou zábavní pyrotechniku.

Pokud vám policie prohledává zavazadla, žádejte písemné potvrzení (Durchsuchungbescheinigung). Pouze policie v zemi Sasko vám nemusí podle zákona vyhovět. Pokud si chcete na průběh kontroly stěžovat, požádejte policistu o kontakt na jeho nadřízeného a poznamenejte si jeho služební číslo. Na to právo máte. Stížnosti českých občanů také stále shromažďuje české ministerstvo vnitra v Praze.

V Rakousku nezapomeňte, že musíte v autě vozit reflexní vestu, a to v dosahu řidiče. Nestačí mít ji schovanou v kufru. Když nemá řidič peníze na pokutu, policisté mají právo odebrat mu nějakou cennost do zástavy nebo mu dočasně zabavit vůz.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Huawei nezahazujte. Pro normálního smrtelníka rizikem není, říká odborník

Reklama na produkt firmy Huawei

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v pondělí varoval před užíváním zařízení značky Huawei. Podle...

Kdy přijdou zdarma i snídaně? ptal se Kalousek. Poslanci schvalují rozpočet

Miroslav Kalousek (TOP 09) při jednají o rozpuštění Sněmovny (20. srpna 2013)

Zákon roku, státní rozpočet na rok 2019 s plánovaným schodkem 40 miliard korun, schvalují ve středu poslanci. Počítá s...

Není podstatné, že nerozumíte. Volič mi rozumí, říká lídr ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala.

Rok 2018 přinesl ODS vítězství v senátních volbách a post předsedy horní komory. Pokud bychom nepočítali Piráty, je...

Najdete na iDNES.cz