Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německá policie přitvrdila v kontrolách českých řidičů. Chce i vzorky moči

  1:07aktualizováno  11:41
Němci od začátku roku zpřísnili pohraniční kontroly českých řidičů. Zjišťují, zda neřídí pod vlivem drog. Součástí takových kontrol nezřídka bývá i test vzorku moči. Podle ministerstva vnitra může za nezvyklou důkladností být skutečnost, že si Němci nepřesně vyložili novelu českého trestního zákona.

Němečtí policisté v kontrolách českých řidičů přitvrdili. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jednu z kontrol na vlastní kůži zakusil ústecký profesionální řidič Roman Pokorný. Popisuje, že na pokyn německé hlídky, která ho zastavila, musel přímo u silnice močit do kelímku. Test musel podstoupit v dopravní špičce, na frekventovaném úseku mezi Folmavou a německým městem Furth im Wald. Němečtí policisté podle Pokorného neměli uniformy, byli v civilu.

nekuřte marihuanu, nebo neřiďte auto

Policista najde drogu v těle i po několika týdnech

"Řekli mi, že vypadám, jako kdybych kouřil marihuanu nebo měl v sobě alkohol. Podali mi kelímek, abych do něj načural. Byl jsem opravdu vystrašený, protože kolem normálně projížděla auta," popisoval čtyřicet minut trvající kontrolu Pokorný.

Na mladíka dopadla zvýšená aktivita německé policie, která si nejspíš nepřesně vyložila nový český trestní zákon a dospěla k přesvědčení, že v České republice povolili drogy. "Nemáme to černé na bílém, ale máme indicie, že se hlavně v Bavorsku od začátku roku zaměřili na drogy," uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Přibývá i stížností lidí na podobné kontroly.

Názor Michala Musila

Hraniční zátahy aneb co Čech, to kriminálník

Ve skutečnosti v prosinci vláda Jana Fischera pouze vyjasnila "větší než malé množství drogy". Do 15 gramů se přechovávání považuje jen za přestupek.

Policisté měli při kontrole ruku na zbrani

Dvacetiletý Pokorný nejspíš doplatil i na svůj věk a na to, že řídil dodávku, protože v podobných autech jezdí technaři. Sám řekl, že testem prošel. "Vyděsilo mě i to, že policista měl při rozhovoru se mnou pořád ruku na zbrani, a také to, že jsem nesměl přihlížet, když prohledávali kabinu mého auta," sdělil Pokorný. Hlídka mu nakonec řekla "Alles ist gut" a odjela.

A co na to Němci? Nejprve bavorské ministerstvo vnitra přeposlalo dotazy MF DNES do Regensburgu. "Když chce policista zjistit, zda řidič nemá v těle drogy, pak je kontrola moči nutná," odpověděl tamní mluvčí Thomas Plössl. Na otázku, zda je správné ji provádět přímo na silnici, odvětil, že na to se musí zeptat kolegů ve Furth im Wald, kteří v daném případě zasahovali.

Močení do kelímku už bylo nuceno podstoupit více českých řidičů, loni v květnu třeba třicetiletý Libor z Chebu. Policisté je však zpravidla vozili na stanici, kde je soukromí.

Na vnitru si už stěžovaly desítky lidí

Od počátku roku 2008 si stěžovalo na ministerstvu vnitra na šikanu při německých pohraničních kontrolách už sto lidí. Pětadvacet stížností přišlo na Rakušany. Desítky dalších lidí se obrátily na média.

Naposledy úředníci z českého ministerstva vnitra s Němci vyjednávali v prosinci. Tedy přesněji, chtěli si smluvit termín schůzky se svými protějšky.

"Dostali jsme odpověď, že šéf odboru, který má jednání na starosti, odchází koncem února, tak nám doporučili dohodnout se až v březnu s novým vedením. Rakušané byli vstřícnější," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Rady řidičům

Co doporučuje české ministerstvo vnitra

Podrobte se kontrole. Případné odmítnutí je legitimním důvodem pro zadržení a předvedení na policejní stanici. Němci mohou na rozdíl od české policie provádět silniční kontroly i v civilu. Vždy se vám však na požádání musí prokázat služební legitimací.

V Německu je zakázán převoz nožů s delší čepelí než 12 centimetrů. Pozor na to, několik Čechů už za "nedovolené ozbrojování" dostalo pokuty v řádu stovek eur. Podobně je zakázáno vozit po Německu silvestrovskou zábavní pyrotechniku.

Pokud vám policie prohledává zavazadla, žádejte písemné potvrzení (Durchsuchungbescheinigung). Pouze policie v zemi Sasko vám nemusí podle zákona vyhovět. Pokud si chcete na průběh kontroly stěžovat, požádejte policistu o kontakt na jeho nadřízeného a poznamenejte si jeho služební číslo. Na to právo máte. Stížnosti českých občanů také stále shromažďuje české ministerstvo vnitra v Praze.

V Rakousku nezapomeňte, že musíte v autě vozit reflexní vestu, a to v dosahu řidiče. Nestačí mít ji schovanou v kufru. Když nemá řidič peníze na pokutu, policisté mají právo odebrat mu nějakou cennost do zástavy nebo mu dočasně zabavit vůz.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Francouzská rodina přerušila provoz na letišti ve Frankfurtu, obešla kontroly

Policista na letišti ve Frankfurtu

Francouzská rodina přerušila na více než dvě hodiny provoz na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, když pronikla bez...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Italové to zvládnou, jsme ale připraveni pomoci, říká k Janovu hasič

V troskách továrny pod lomem Hády skládali psovodi mezinárodní zkoušky.

Zřícení mostu v Janově je chvíle pro aktivaci záchranných týmů, které se specializují na pohyb v troskách a hledání...

Filip překrucuje historii, zlobí se politici

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Výklad historie předsedy komunistické strany Vojtěcha Filipa pobouřil vládní i opoziční politiky. V jeho výrocích, že...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...Najdete na iDNES.cz