Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německá média matou čtenáře cizojazyčnými názvy

  14:53aktualizováno  14:53
Prestižní německé tiskoviny i elektronická média si nelámou hlavu s jednotným používáním místopisných názvů. Každá redakce má svá interní pravidla pro jejich používání. Jedna píše Brno, druhá Brünn, první Peking, další Beijing. Divák, posluchač nebo čtenář je tak často zmaten.

Deník Berliner Zeitung například píše moravskou metropoli správně česky Brno, i když pro většinu Němců jde o hotový jazykolam.

Snad nejvýrazněji tento neduh německých médií vystoupil na povrch při násilně potlačovaných protestech mnichů proti vojenské vládě v Barmě. V Německu má tento stát na jihovýchodě Asie hned tři jména.

Deník Die Welt například lpí na německém označení Birma, Der Spiegel zemi nazývá Burma, ve zprávách veřejnoprávní televize ZDF je řeč o Myanmaru.

Obyvatelé státu jsou pak Birmánci, Burmané nebo Myanmařané (Birmanen, Burmesen, Myanmarer). A tak jsou možná mnozí konzumenti zpráv ze světa poněkud zaraženi, jaká to vlna násilí se šíří asijskými zeměmi, protože jim nikdo nevysvětlil, že jde stále o jednu a tutéž.

Deník Die Welt vyzývá, aby se všechna německá média vždy držela německých variant geografických označení, pokud existují. Pak už by se vždy psala Birma, Bělorusko by se uvádělo jako Weissrussland, a nikoli Belarus. Bombay (Bombaj) by týdeník Focus nenazýval Mumbai a Peking by přestal v některých regionálních novinách figurovat jako Beijing.

Správný název však sdělovací prostředky v Německu občas nenacházejí i pro geograficky mnohem bližší země. Například Frankfurter Allgemeine Zeitung si před časem pro pojmenování Bosny a Hercegoviny vypůjčil část z německého pravopisu a část ze srbochorvatského označení balkánské země, vznikl tak útvar Bosnien-Hercegovina.

Politický motiv
Zvláštním případem jsou pak názvy obcí, které do roku 1945 byly německé a dnes jsou polské, ruské nebo české. Mnoho německých médií tu upustilo od německého názvosloví.

Deník Berliner Zeitung například píše moravskou metropoli správně česky Brno, i když pro většinu Němců jde o hotový jazykolam. Místopisné spory se vedou o polský Gdaňsk. Téměř všichni Němci znají bývalé německé město Danzig, ale i agentura DPA jeho obyvatele nedávno nazvala slovem "Gdansker", které odvodila od polského názvu města.

Němečtí redaktoři někdy zacházejí s místopisnými názvy skutečně svévolně. Internetový portál excite.de ve vší vážnosti píše, že slavný filosof Immanuel Kant se narodil v Kaliningradě, ačkoli v Kantově době a po většinu dějin to byl pruský Königsberg.

Deník Die Welt se domnívá, že vyhýbání se německým označením je v těchto případech často politickou záležitostí. Německé názvy by prý v některých lidech mohly vyvolávat pocit, že si Němci nárokují zpět dříve obsazená nebo ztracená území.

Podle Weltu však už takové myšlenky dávno nemají opodstatnění - od znovusjednocení Německa jsou hranice státu definitivně vytyčeny. "Prostě u místních názvů zapomeňme na ideologické postranní myšlenky a držme se našeho jazyka, říkejme tedy Birma a Bombay, Danzig a Königsberg," vyzývá Die Welt.

I když Britové bez rozpaků používají pro Mnichov svůj název Munich, Italové pro Stuttgart Stoccarda nebo Poláci pro Drážďany Drezno, nikdo je nepodezírá, že by si činily územní nároky, uzavřel německý deník.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz