Platy ve zdravotnictví vzrostou o pět procent, slíbil Němeček odborům

  18:27aktualizováno  18:27
Všem zaměstnancům ve zdravotnictví stoupnou platy o pět procent, slíbil v úterý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Dagmar Žitníkové, jež zastupuje odborový svaz zdravotnictví. Platy by mohly vzrůst v lednu. Celkem jde o 3,1 miliardy korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Pět procent považuji za maximum možného, aniž bychom destabilizovali systém veřejného zdravotního pojištění,“ řekl Němeček. Ten doufá, že navýšení platů sníží odliv zdravotníků z ČR.

Němeček s požadavkem nepůjde za ministrem financí Andrejem Babišem. Počítá, že peníze navíc dokáže stát vybrat na zdravotním pojištění. Podle něj se vybere víc, protože ekonomika poroste. To sebou ponese vyšší zaměstnanost a tím i vyšší odvody.

„Do lůžkové péče jde zhruba 120 miliard korun, navýšení činí tři miliardy. Jsem přesvědčen, že zdravotní pojišťovny se s ním budou schopny vypořádat, byť jejich postoje jsou opatrné,“ uvedl ministr na otázku iDNES.cz, co se stane, když prognózy selžou. V úterý statistici zveřejnili informaci, že průmysl spadl meziročně o 5,2 procenta (více čtěte zde).

Odbory budou o nabídce jednat

Dagmar Žitníková nabídku pochválila, zároveň ale uvedla, že o ní odbory teprve budou jednat a rozhodnout se, zda ji přijmou. Původně chtěly desetiprocentní růst.

„Není to naplnění toho, co požadujeme, musíme se k tomu proto vrátit na jednání našich orgánů a domluvit se i s Lékařským odborovým klubem,“ podotkla předsedkyně zdravotnických odborů. Zároveň netajila, že s jednáním je spokojena. „Pan ministr nás mile překvapil. Začali jsme vyjednávat na 3,5 procentech, což pro nás bylo nepřijatelné,“ dodala.

Ministr se ještě sejde s předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Englem. Na úterní jednání nedorazil, protože je v zahraničí.

„Nebudeme ta procenta brát jako na nějakém tržišti. Vstřícnosti pana ministra si vážím, nicméně nejsem si jist, zda byly vyčerpány už všechny možnosti, proto jednání ještě není konec,“ řekl iDNES.cz Engel.

Vyšší mzdy může nařídit vláda, na akciovky je krátká

Peníze do nemocnic chce rezort dostat navýšením ceny práce v úhradové vyhlášce pro rok 2015 a vládním nařízením, jež uloží pětiprocentní navýšení mezd v lůžkových zařízeních, jež jsou příspěvkovými organizacemi státu.

Jenže vládní nařízení nedosáhne na akciové společnosti. Přitom většina krajů v minulosti převedla své nemocnice pod tuto obchodní formu. Příspěvkové organizace zachovaly pouze Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina a Moravskoslezský kraj.

Němeček tvrdí, že i do akciovek navýšení dorazí a nemocnice je využijí na platy. Jednat kvůli tomu chce i s hejtmany, kteří jsou, až na výjimku, stejně jako on z ČSSD.

„U nemocnic ve formě obchodních společností je potřeba řešit růst mezd přes kolektivní smlouvy a je potřeba, aby se odborové organizace dohodly se zaměstnavateli na růstu. Zaměstnavatelé ale jednoznačně deklarují, že když budou mít finanční prostředky, použijí je na mzdy, aby bylo zdravotnictví personálně stabilizované,“ domnívá se Žitníková.

Podle Žitníkové znamená 3,1 miliardy v průměru na jednoho zaměstnance navýšení 1 500 korun do superhrubé mzdy. Po zdanění dostanou přidáno v průměru řádově stokoruny, sdělila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.

Němeček slib dal tři dny před komunálními a senátními volbami. Tvrdí, že o dárek voličům nejde, protože úhradová vyhláška se řeší vždy ke konci roku.

V minulosti navýšení platů sliboval i ministr Leoš Heger. Po akci Děkujeme, odcházíme podepsal s lékařskými odbory memorandum. Odbory po čase ovšem upozornily, že značná část lékařů se přidání na platu nedočkala.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Deset let po požáru Průmyslového paláce sledujte seriál Praha v plamenech

Hasiči zasahují při požáru Průmyslového paláce v Praze.

Před deseti lety vzplanul Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích. Požár tehdy způsobil škodu za...

Nový šéf diplomacie Petříček byl poradcem europoslanců, ve volbách neuspěl

Kandidát na ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Pozici ministra zahraničí obsadil Tomáš Petříček. Sociální demokrat pracoval několik let v Evropském parlamentu, v...

Zeman jmenoval na Pražském hradě Petříčka novým ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničních věcí (16....

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka z ČSSD novým ministrem zahraničí. Petříček tam dosud působil jako...Najdete na iDNES.cz