Upozornění pro cestující na letištích.

Upozornění pro cestující na letištích. | foto: AP

Česko zavede kvůli ebole dotazníky pro pasažéry letadel

  • 80
Česko chce mít plošný přehled o cestujících v letadlech mířících na pražské Letiště Václava Havla. Bezpečnostní rada státu ve středu rozhodla, že všichni budou vyplňovat dotazníky. Ty, kteří před víc než měsícem pobývali v afrických zemích, kde umírají lidé na ebolu, čeká přímo na letišti změření teploty lékařem. Opatření začnou platit od úterý.

„Bezpečnostní rada státu podpořila zavedení vstupního screeningu u pasažérů letadel s místem určení pro přistání na Letišti Václava Havla. Podpořili jsme také otázku zajištění aktivace Centra biologické ochrany Těchonín, které by bylo k dispozici jako posílení kapacity pro umístění lidí, kteří by eventuálně byli nakaženi touto nemocí nebo by bylo riziko nakažení v jejich blízkosti,“ informoval na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Bohuslav Sobotka.

Epidemie eboly

„Našim cílem je poskytnout Ministerstvu zdravotnictví a hygienické službě maximum informací k tomu, abychom byli schopni rychle reagovat na potenciální podezření,“ dodal premiér.

Formu opatření popsal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček pro iDNES.cz před začátkem jednání. „Dotazníky budou vyplňovat všichni pasažéři na všech leteckých linkách, a to ještě před výstupem z letadla. Lidé v nich uvedou, odkud letí, kde byli, kde budou tady pobývat a jak se v ČR budou dlouho nacházet,“ řekl Němeček. V příletové kartě budou i základní údaje o cestujícím, tedy například jeho jméno. Vyplnění nemá trvat déle než několik minut.

Pokud z karty vyplyne, že cestující pobýval v době, kdy se mohl nakazit, v Libérii, Sieře Leone či Guineji, rovnou na letišti jej vyšetří lékař vybavený antivirovým overalem a maskou. Změří mu teplotu a vyptá se na cestovatelskou anamnézu. Pokud by epidemiolog měl podezření na ebolu, převezla by sanitka pacienta do Nemocnice Na Bulovce, kde mu odeberou vzorek krve a odešlou jej do Německa na testy.

Opatření budou od úterý. Kdo odmítne, riskuje pokutu

„Jde o dvojnásobek inkubační doby, který tvoří epidemiologicky bezpečný práh,“ řekl iDNES.cz hlavní hygienik Vladimír Valenta. Na letišti proto bude stálá epidemiologická služba, která tam nyní není. Hlavní hygienik opatření vyhlásí v pondělí, v platnost tedy vejdou od úterka.

Cizinec, který by vyplnění dotazníku či prohlídku lékařem odmítl, riskuje, že jej Česko nevpustí na své území. Tuzemský cestující zase to, že dostane pokutu ve správním řízení za přestupek. „Pokud by to byl rizikový pacient, mohlo by jít o šíření nemoci, a to už je pod trestním zákoníkem,“ upozornil Valenta.

Jak dlouho bude stát příletové karty uchovávat, není jasné. Hlavní hygienik sdělil, že musí být ctěna ochrana osobních dat, formuláře budou pouze pro potřebu hygieniků a jakmile situace pomine, zničí je. „Nedokážu nyní odhadnout, jak dlouho to bude trvat,“ podotkl Valenta.

Zdravotníci budou příští týden trénovat v Těchoníně

Ministr zdravotnictví šel na jednání také s požadavkem, aby se aktivovalo vojenské zařízení v Těchoníně. To by mělo být záložní kapacitou pro krizovou situaci. Zprovozněno by mělo být co nejdříve. Nyní v něm není dostatek personálu a centrum dosud v podstatě nikdy nefungovalo.

„Armáda nemá dostatek odborníků na tento typ infekce,“ uvedl Němeček s tím, že personál, který Těchonín doplní, by si v zařízení už příští týden odzkoušel vybavení pracoviště, jednotlivé postupy a vzájemnou spolupráci.

Kolik budou nová opatření stát, ministr neuvedl. Náklady podle něj budou teprve vyčísleny. Stejně tak nevěděl, kolik zdravotníků a lékařů musí Těchonín doplnit. „Jednáme velmi rychle,“ vysvětloval absenci informací.

Jednání BRS začalo po 15. hodině a trvalo zhruba tři hodiny. Kromě opatření proti ebole rada schválila koncepci boje proti organizovanému zločinu či začala projednávat národní strategii kybernetické bezpečnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video