Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek (21. února 2014) | foto: ČTK

Babiš chce konec šéfa VZP, ministr Němeček to odmítá

  • 78
Koaliční spor o miliardy pro zdravotnictví má i personální rozměr. Ministr financí Andrej Babiš chce změny ve vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny i lékovém ústavu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček takové požadavky odmítl. Peníze ve zdravotnictví chce kontrolovat zveřejněním smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ordinacemi.

"Řekl jsem na koaličním jednání, že pokud pan ministr Němeček kritizuje zdravotnickou politiku vlád ODS a Kalouska, tak pan Šnajdr a Bendl a jejich nominant Kabátek jsou typickými reprezentanty této politiky," uvedl Andrej Babiš. Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a někdejší šéf správní rady VZP Marek Šnajdr má podle Babiše prostřednictvím ředitele VZP Zdeňka Kabátka nadále vliv na rozdělováním peněz ve zdravotnictví.

"Žádný manažer nemá svoji funkci jistou. To je normální. Beru to jako kritiku, kterou vnímám a dělám maximum proto, abych ji vyvrátil," řekl iDNES.cz Kabátek s tím, že s Babišem nikdy nemluvil. "Řada kritiky pramení z toho, jak se chováme. A já jsem přesvědčen, že rozhodovacích kroků pojišťovny pramení, že neustupuji zájmům žádné autority," podotkl ředitel VZP. Ten právě za Šnajdra začal pracovat na ministerstvu zdravotnictví, z něj pak odešel na VZP. Už tehdy ale vyvracel, že by na to měl exposlanec ODS vliv (více čtěte zde).

Návrat poplatku

Vláda by měla zvážit opětovné zavedení poplatku za pobyt v nemocnici, navrhl šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi se to nezdá (více čtěte zde).

Babiš o personáliích mluvil už dříve. Například v úterý řekl, že 2,1 miliardy pro nemocnice hledá ministerstvo zdravotnictví pouze navyšováním odvodů státu do systému veřejného zdravotního pojištění, nikoliv hospodárným nakládáním s prostředky. Dodal, že ANO žádá koaliční partnery, aby mělo své zástupce v dozorčích radách zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Koho by ANO chtělo do institucí poslat, neřekl. "Žádné personální návrhy nemáme," dodal ve čtvrtek Babiš s tím, že nemá odezvu na požadavek hnutí ze strany premiéra Bohuslava Sobotky a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

Němeček: Odvolání iniciuji, ale jen kvůli špatnému hospodaření

"Není v kompetenci ministra zdravotnictví odvolávat jakéhokoliv ředitele zdravotní pojišťovny. Když ale budu mít pocit, že jakákoliv pojišťovna postupuje nehospodárně a ne ve shodě s našimi cíly, tak budu první, kdo bude iniciovat odvolání jejího ředitele. Zatím jakýkoliv signál nemám," řekl iDNES.cz Němeček.

Podle Němečka takové pravidlo pramení i pro další funkcionáře veřejných institucí. Ministr také připomněl, že krátce po nástupu do funkce odvolal šéfa SÚKL Pavla Březovského. "Tam se děly věci, které jsem nemohl tolerovat. Když budu mít jakoukoliv informaci, že se někdo nechová, jak by měl, tak to udělám znovu. Musím ale rozhodovat na základě faktů a ne dohadů a fám," dodal ministr zdravotnictví.

Ředitele VZP odvolává správní rada. Tu nyní vede hejtman a poslanec Jiří Běhounek (za ČSSD). Ten iDNES.cz řekl, že nevidí důvod, proč by měl současný ředitel skončit. "Pojišťovna v loňském roce ušetřila 1,7 miliardy, takže moc nerozumím tomu, proč se o odvolání pana Kabátka diskutuje. To by byla jen další destabilizace systému," podotkl Běhounek.

Novinky v medicíně bude posuzovat zvláštní úřad

Ministr Němeček potvrdil, že do vlády podá návrh, ve kterém požádá od 1. července o navýšení plateb za státního pojištěnce ze 787 korun na 845 korun měsíčně. To by do systému pojistného jen letos přililo 2,1 miliardy korun. Dostaly by je nemocnice. Němeček chce také od 1. ledna 2016 pravidelnou valorizaci této platby podle růstu průměrné měsíční mzdy. Státních pojištěnců je přes šest milionů.

V materiálu, který předloží v pondělí do vlády, je také návrh na odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven ve výši 5,1 miliardy korun v roce 2015.

K tomu přidává resort návrh na zmenšení rezervního fondu pojišťoven. Místo 1,5 procenta by do něj pojišťovny odváděly jen 0,75 procent, což by znamenalo, že na péči by mohly použít dalších 600 milionů korun.

Ministr zdravotnictví také oznámil, že na přelomu března a dubna zřídí nový úřad, který bude posuzovat medicínské novinky. A především určovat, která nová léčba bude hrazená z peněz zdravotních pojišťoven a která nikoliv.

"Do 14 dnů bude zřízena takzvaná přístrojová komise, což bude společný orgán za účasti ministerstva, zdravotních pojišťoven, České lékařské komory a odborných společností. Bude posuzovat vstup drahé a nákladné zdravotnické techniky do systému veřejného zdravotního pojištění tak, aby byla efektivně využívána," informoval Němeček.

VZP začne od dubna na webu zveřejňovat smlouvy

Spolu s šéfem VZP ministr zdravotnictví také oznámili, že od dubna začne VZP postupně zveřejňovat všech 23 tisíc smluv, které má s poskytovateli zdravotní péče.

Smlouvy budou zveřejněny v oskenované podobě na portálu veřejné správy. Pojišťovna chce časem zveřejnit i provozní smlouvy, mezi které patří například poslední smlouva mezi ní a firmou IZIP. Jediné, co VZP nezveřejní, jsou některé přílohy, ze kterých by se dala vyčíst konkrétní jména lékařů.

"Nebude zveřejněna příloha, která obsahuje nositele výkonů, tedy konkrétní jména a rodná čísla lékařů. Ale bude zveřejněna rámcová smlouva a úhradový dodatek. Ty říkají, kolik peněz poskytovateli péče přijde a za jakých podmínek," uvedl Kabátek.

Smlouvy budou nejspíš muset zveřejnit i další zdravotní pojišťovny. "Vydávám příkaz zástupcům státu ve správních radách zaměstnaneckých pojišťoven, aby pojišťovny postupovaly stejným směrem," informoval ministr zdravotnictví.

Zveřejňování smluv je stejně jako návrat přístrojová komise dlouho diskutovaným tématem. Mluvili o nich i Němečkovi předchůdci. Obě věci ale zatím v praxi plošně nefungují.

Slib zveřejnit smlouvy přivítaly nemocnice. "Asociace českých a moravských nemocnic oceňuje iniciativu ředitele Kabátka. Žádá ředitele ostatních zdravotních pojišťoven, aby se k této iniciativě připojili," uvedly nemocnice s tím, že podporují kroky ministra Němečka. Šéf asociace Eduard Sohlich iDNEs.cz řekl, že nemocnice do července s penězi vydrží například na úkor investic. Neumí si ale představit, že by jim stát výpadek poplatků vůbec nekompenzoval.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že by se měla vrátit diskuse o znovuzavedení regulačního poplatku. Němeček to ale odmítl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue