Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němec: Proč mám pochybnosti

  9:42aktualizováno  9:42
Když jsem minulý pátek sledoval zprávy, kde jsem viděl zablokovanou dálnici a stovky lidí, kteří s technoparty neměli nic společného, tak jsem se jako občan na technaře naštval.
Předseda US-DEU Pavel Němec

Předseda US-DEU Pavel Němec. (17. února 2005) | foto: Michal ŠulaMF DNES

Co mají co blokovat kvůli své zábavě veřejnou komunikaci? A kde je policie, proč se nesnaží dálnici zprovoznit?

V sobotu jsem se však dozvěděl, že to mohlo být jinak, že to mohla být policie, která dálnici zablokovala. Ale nikdo neměl chuť dát jasnou informaci. A pak to byly jen samé spekulace – jestli je pozemek pronajatý, jestli dali souhlas okolní majitelé, jestli jsou k pozemku přístupové cesty. Vyvrcholení přišlo v neděli, kdy policie dovršila své tažení a příznivce techna rozehnala, přičemž použila masivní donucovací prostředky.

Protože jsem přesvědčen, že policie je v demokratickém státě od toho, aby konflikty řešila a ne je vyvolávala, zpozorněl jsem. Očekával jsem, že teď je už čas na vysvětlení, a požádal jsem ministra vnitra o podklady k celé akci, abych jako ministr spravedlnosti mohl říci buď ano, zásah byl na místě a policie věděla, co činí, nebo říci jasné ne a hledat řešení celé situace včetně vyvození odpovědnosti.

Bohužel, ani poté jsem nedostal jasnou odpověď na tři základní otázky, které celý zásah provázejí:

1. Bylo cílem policie za každou cenu akci zabránit, protože měla důvodné podezření z páchání trestných činů ve větším rozsahu, nebo pouze zabránit páchání těchto trestných činů při průběhu akce?

2. Kdo zablokoval v pátek dálnici D5 – policie, nebo příznivci techna?

3. Co vedlo v neděli policii k nasazení masivních donucovacích prostředků, když zákon jasně stanoví, že zásah musí být přiměřený situaci a účelu?

Pokud sama policie na ně odpověď nemá, doufám, že je nalezne státní zastupitelství. Jsou tu i další pochybnosti. Musím se pozastavit nad tvrzením policie, že do poslední chvíle neměla informace, kdo akci pořádá a kde se bude konat. V době teroristických hrozeb, kdy se stát snaží posilovat svoje bezpečnostní opatření a policie žádá o stále větší pravomoci, se takové prohlášení policie tváří v tvář partě "lidí s anarchistickými sklony" (označení technařů jsem si vypůjčil od pana premiéra) zdá neuvěřitelné.

Zvláště pokud již několik let je s praxí pořádání takových akcí konfrontována a zná předpokládané období jejich konání, což na rozdíl od izolovaných skupinek teroristů, kteří udeří kdykoliv a kdekoliv, je pro policii velká nápověda. Navíc, jak jsme se dozvěděli, jsou technaři od zbytku společnosti pro policii dobře rozlišitelní.

Velkou pochybnost ve mně vzbuzuje snaha řešit problém, o kterém ještě nevíme, kdo ho vlastně způsobil, změnou zákona, která by omezila možnost takové akce pořádat, či je dokonce zakázat. Mám pochybnosti nejen jako právník, který je přesvědčen, že současná úprava je dostatečná, ale především jako liberál. Zákony, které se úzce dotýkají základních občanských svobod a různým způsobem je ve vyšším zájmu omezují, nesmějí být bezhlavě měněny v reakci na nějakou, byť závažnou událost. Je třeba s chladnou hlavou zvážit pro a proti a zkusit se zamyslet, zda nám jedna nepodařená technoparty stojí za to, že si necháme vzít část našich práv.

Tento názor budu zastávat i v případě, kdy šetřením dojdeme k závěru, že pochybila policie, a kdy někdo třeba bude legitimně požadovat příslušnou změnu zákona o policii.

Letošní technoparty je zkouškou nejen nás politiků, zda se necháme vyprovokovat k populismu. Je to zkouška naší společnosti – zkouška respektu generací, zkouška médií a v neposlední řadě také zkouška policie. Uvidíme, jak v ní obstojíme.

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz