Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němec: Povedu evropské ministerstvo

  0:01aktualizováno  0:01
Do vlády se dostal nečekaně a trochu krkolomně. Jeho jméno na seznamu ministerských adeptů bylo překvapením. Pak se měl už jistě stát ministrem dopravy, ale nakonec povede zcela jiný resort. Nastupující ministr Pavel Němec se na nečekaný post netváří překvapeně. "Ministerstvo pro místní rozvoj je vhodné pro člena Unie svobody. Už její účast ve vládě je výrazem podpory evropské integrace. A toto ministerstvo je takové evropské ministerstvo pro praxi, neboť spravuje řadu strukturálních fondů Evropské unie."

Nebude obtížné se přeorientovat od problémů dopravy, jež jste zatím v politice především řešil?
Byl bych překvapen, kdyby mi někdo zavolal a řekl: Co říkáš, navrhneme tě na ministra školství. Ale ministerstvo pro místní rozvoj je částečně ekonomické, má řadu právních agend. Není tak vzdáleno od původní úvahy. A v minulé sněmovně jsem měl v poslaneckém klubu na starosti i bydlení.

Považujete za dostatečné, jak stát podporuje bydlení pro mladé rodiny?
Do koaliční smlouvy se nám podařilo prosadit, aby se poskytovaly větší daňové úlevy na pořízení bydlení. Současně chceme podporovat investiční bytovou výstavbu, aby přicházeli investoři, kteří jsou schopni stavět nájemní byty.

Na jak drahé byty má stát přispívat?
Nemá rozhodovat cena bytu, ale to, do jaké míry bude stát ochoten přispět. Řekněme, že stát by daňově zvýhodnil pořízení bytu do milionu korun, ale to neznamená, že by si všichni měli pořizovat byty do této částky. Vláda musí rozhodnout, do jaké míry si stát může dovolit podpořit pořizování bytů.

Jste příznivcem zrušení regulace nájemného?
Je to věc dohody. Není možné, aby stát přenášel sociální břemeno na podnikatele, majitele domů. Stejně tak není možné, aby stát uvolnil cenovou hladinu, a nepřijal žádná kompenzační opatření. Musí se právně upravit příspěvek na bydlení, aby nedocházelo k sociálním otřesům.

Ministr, který rád létá

Třicetiletý nastupující ministr pro místní rozvoj Pavel Němec je svobodný a bezdětný. Jako poslanec vstoupil do vyšší politiky po volbách v roce 1998 za Unii svobody. Tehdy kandidoval v jižních Čechách, protože jeho trvalé bydliště je v Táboře. Letos byl na středočeské kandidátce, svoji poslaneckou kancelář měl v Příbrami.

Je spojen s firmou Ingsped, která nabízí dopravní servis, například nabízí služby svých revizorů. Předsedou představenstva v Ingspedu je Němcův otec Jan, který byl v letech 1990 až 1994 generálním ředitelem strojírenského kolosu Kovosvit v Sezimově Ústí. Matka byla učitelkou, nyní je v důchodu.

Mezi svými koníčky uvádí Pavel Němec létání a motorismus. "Před dvěma lety jsem složil pilotní zkoušky na ultralighty. V tu dobu jsem létal více.
Je to záliba, ke které bych se rád vrátil. Rád se zúčastním výstav veteránů, abych se podíval na hezká stará auta," říká novopečený ministr.  

Jako student jste dělal revizora v městské hromadné dopravě. Co vás k tomu vedlo?
Jsem povahově založený tak, že pravidla se mají dodržovat. Jsem pro, aby pravidla byla relativně svobodná, aby stát neomezoval své občany příliš, ale ta omezení, která jsou dána, aby přísně vynucoval. Kontrola jízdenek je nutná profese. Dá se dělat slušně, korektně a důstojně.

Říkáte, že pravidla mají být relativně svobodná. Proto jste ve sněmovně navrhl, aby řidiči mohli mít v krvi půl  promile alkoholu?
Takovou věc jsem nenavrhoval, říkám to zcela jasně a důrazně. Šlo to mimo mě. Do souvislosti s tímto návrhem jsem se dostal vinou jednoho článku v Respektu, který vyšel asi před dvěma lety. Ohradil jsem se, nicméně jsem nezjednal nápravu.

Ale návrh kuriózního státního svátku v den daňové svobody neupřete?
Navrhl jsem celou řadu věcí, třeba zákon o soudních exekutorech. Je to největší zákon, který vznikl v poslaneckých lavicích, který funguje, jsou za ním stovky hodin práce. Jestli jsem navrhoval i některé věci, řekněme, lehčí, tak se podívejte na to, které ještě více kuriózní státní svátky byly navrhovány včetně přejmenování Prvního máje na den lásky nebo něco podobného.

Avizoval jste, že odstoupíte z postu místopředsedy představenstva vaší firmy Ingsped. Kdy se tak stane?
Rozhodl jsem se tak v okamžiku, kdy jsem přijal možnost ucházet se o funkci v exekutivě. Považuji to za automatické, v souladu se zákonem. Bude to v nejbližší době, aby valná hromada mohla zvolit nové představenstvo. Pak už nebudu pro společnost vykonávat žádnou činnost.

Ale rodinný vliv ve firmě zůstane, protože předsedou představenstva je váš otec.
Pokud byste lustroval jiné členy vlády a jejich rodinné příslušníky, možná byste narazil také na různé firmy, různé profese. Nehledejme střet zájmů v tom, že můj otec někde pracuje.

Když jste byl při projednávání dopravních zákonů podezříván ze střetu zájmu, řekl jste v deníku Právo, že v zákoně o pohřebnictví by každý musel oznamovat střet zájmů, protože každému může někdo zemřít. To byl bonmot, nebo vážně míněná obhajoba?
Zákon o střetu zájmů říká, že každý poslanec je povinen ho ohlásit, pokud by ze svého hlasování měl osobní prospěch. Žádný osobní prospěch jsem ze žádného hlasování neměl.

Prý jste poměrně rozhazovačný člověk, požitkář?
Naopak si myslím, že jsem ve spoustě věcí velmi skromný. Někdo má rád kvalitní hi-fi věže, kvalitní audiosoustavu, ale to jsou věci, na které si nepotrpím. Někdo má rád dobré jídlo. Tam bych se přiznal, že nějaké peníze utratím. A pak oblečení. Politik musí být slušně oblečen. Nevím o žádných dalších vydáních, která by byla dokladem mé rozhazovačnosti. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz