Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němec nakažený legionellou zemřel

  16:42aktualizováno  16:42
Legionářská nemoc, která se objevila na výletní lodi Ocean Monarch, má první oběť. Agentura DPA oznámila, že jeden z nakažených německých turistů zemřel. Na lodi se plavilo kolem Grónska přes 300 lidí, většinou Němců. Ostatní turisté jsou z Francie, Česka a Japonska.

Další z nemocných Němců se léčí v Hannoveru. Už na palubě u něj byla diagnostikována chřipka, ale v nemocnici se zjistilo, že jde o nákazu legionellou.

Odborníci už registrují i podezření na onemocnění u dalších sedmi německých cestujících.

Podle údajů dolnosaského ministerstva zdravotnictví nákazu vyvolaly bakterie ze znečištěné vody na lodi. Německé úřady upozornili všechny pasažéry, aby se s jakýmikoli chřipkovými příznaky dostavili neprodleně k lékaři, protože nemoc může propuknout ještě v příštích dnech.

Legionářská nemoc začíná jako chřipka a později se projevuje podobně jako zápal plic. Není-li patřičně léčena antibiotiky, je přibližně v deseti až patnácti procentech případů smrtelná. Z člověka na člověka přenosná není.

Bakterie legionelly, které nemoc způsobují, je možné vdechnout například v infikovaných sprchách, klimatizovaných místech nebo bazénech.

Bakterie je známa od roku 1976, kdy byla odhalena jako původce epidemie respiračních onemocnění, která postihla sjezd legionářů v hotelu Bellevue-Staford v americké Filadelfii. Nemoci tehdy podlehlo 34 lidí.

Legionella

Legionella (označovaná také jako legionářská nemoc) je bakteriální onemocnění, které provází vysoká horečka, kašel a zápal plic. Projevuje se jako chřipka.
K nákaze obvykle dochází vdechnutím kapének tvořících se v klimatizačních zařízeních a v chladících systémech.
Způsobuje ji hydrofilní bakterie, která se nejlépe množí ve vodě za teploty 37 stupňů Celsia. Bakterie se šíří rozvody vody, klimatizací nebo se roznáší vodním aerosolem. Nakažení lidé se léčí širokospektrálními antibiotiky, jako je například erytromycin.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Z hořícího vozu se...

Najdete na iDNES.cz