Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němec dočasně zprostil funkce soudce Sováka

  16:13aktualizováno  17:30
Ministrovi spravedlnosti vadí, jak se Zdeněk Sovák snažil vyhnout odpovědnosti za dopravní nehodu, kterou spáchal jako soudce Nejvyššího soudu. Sovákovi pomohl podnikatel Vladislav Větrovec, který je stíhán v kauze konkurzního správce Jiřího Berky.

Pavel Němec - Ministr spravedlnosti Pavel Němec. | foto: Dan MaternaMF DNES

"Rozhodl jsem o jeho dočasném zproštění funkce soudce," řekl v pátek ministr spravedlnosti Pavel Němec na adresu soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. Odmítl ale upřesnit, jestli toto rozhodnutí souviselo právě s nedávno zveřejněnými odposlechy.

V tiskovém prohlášení ministerstva spravedlnosti se ale uvádí, že důvodem zproštění funkce je nejen Sovákovo stíhání pro dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, ale také způsob "jakým se snažil využitím známostí s dalšími osobami odpovědnosti za tento skutek vyhnout."

Postavení Zdeňka Sováka jako soudce podle ministerstva spravedlnosti znevažují i další okolnosti. Například neobvyklé vztahy s lidmi, kteří jsou stíháni pro závažnou trestnou činnost.

"Jednání JUDr. Sováka v tomto směru je zcela neslučitelné s postavením soudce," uvádí se ve stanovisku ministerstva spravedlnosti. Podobně se ministr Němec vyjádřil už ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Za nehodu jen pokuta
Tento týden zveřejnila Česká televize odposlechy, které se týkaly dopravní nehody soudce Sováka z listopadu 2003. V té době byl soudcem Nejvyššího soudu a v opilosti havaroval u Lovosic. Hrozilo mu kárné řízení a ztráta řidičského průkazu až na dva roky. - více zde

Po nehodě proto zavolal Sovákův přítel a místní soudce Josef Knotek Vladislavu Větrovcovi a požádal ho, aby se o nehodě nikdo nedozvěděl. Vysokoškolský pedagog a podnikatel Větrovec je podle policie hlavním aktérem kauzy konkurzního správce  Berky a pro krytí nezákonných transakcí měl vytvořit síť spřízněných osob ve státní správě.

Sovákovu nehodu řešila přestupková komise radnice v Lovosicích. Do případu se proto zapojil i místostarosta Lovosic a člen vedení ODS v Ústeckém kraji Miroslav Závada. Zastupitelé města ho ve čtvrtek odvolali z funkce.

Předseda ODS Mirek Topolánek a také předseda krajské ODS a ústecký hejtman Jiří Šulc Závadu vyzvali také k rezignaci na jeho funkce ve straně.

Zdeněk Sovák za spáchání dopravní nehody v opilosti nakonec dostal jen pokutu.

Podruhé bez taláru
Není to poprvé, co je soudce Sovák zbaven taláru. Také předchozí ministr spravedlnosti Karel Čermák ho zprostil funkce. Jako soudce Nejvyššího soudu byl Zdeněk Sovák obviněn z plagiátorství. Spolu s Vladislavem Větrovcem vydali knihu, která podle policie obsahovala odborné testy opsané od kolegů. - více zde

Loni v lednu Pavel Němec Zdeňku Sovákovi vrátil soudcovský talár. Podle ministra se vyšetřování údajného plagiátorství neúměrně vleklo. Sováka přeřadil z Nejvyššího na Vrchní soud v Praze.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz