Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němec chce dětem povolit sex od 14 let

  1:00aktualizováno  1:00
Politici uvažují o tom, že českým dětem zkrátí dětství. Ministr spravedlnosti Pavel Němec do dvou měsíců navrhne snížení trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let. Zároveň ovšem chce, aby nezletilí mohli od toho věku pohlavně žít.

"Chci navrhnout, aby se změnily obě hranice. Souvisejí spolu. Nemůžeme dětem zakazovat sex, když je chceme zároveň dřív trestat," řekl MF DNES ministr Němec.

Nejde jen o to, aby děti získaly výměnou za povinnosti i práva. Pokud by byly ve čtrnácti trestně odpovědné a přitom spolu měly pohlavní styk, šly by do vězení.

Pokud Němec návrh prosadí, budou se muset měnit i další předpisy. Například ty, které se týkají občanských průkazů. I ty by měly děti dostávat ve čtrnácti. Stejně tak by se měnil přestupkový zákon. Bylo by tedy možné trestat čtrnáctileté například za drobné krádeže. To dosud není možné.

K zásadnímu zásahu do českého zákonodárství se ministr odhodlal v souvislosti se dvěma nedávnými brutálními vraždami, které spáchali nezletilí chlapci. "U takto závažných činů by hranice mohla jít ještě níž. Návrh bude součástí připravovaného nového trestního zákona," dodal.

ANKETA
Měl by se s věkem pro trestní odpovědnost snížit i věk pro sex na 14 let?

Mezi lékaři budí návrh politiků rozpaky
Věk, kdy se děti stávají trestně odpovědnými, zkrátilo nedávno také Maďarsko či Bulharsko. Oba státy snížily hranici na čtrnáct let. Stejně jako v Němcově návrhu to platí i pro začátek pohlavního života. "Naopak u nás je to rozdělené. Pohlavní styk je povolený od šestnácti let, zato do vězení muže jít i čtrnáctiletý," říká německý soudce Paul Springer.

Mezi lékaři budí Němcův návrh rozpaky. "Ty dvě věci spolu nesouvisí. Hranice patnácti let pro sexuální život, kterou máme, odpovídá naší tradici," říká sexuolog Petr Weiss.

Rozporuplné reakce budí návrh i v Poslanecké sněmovně. "Poslední události mě přesvědčily, že není od věci věkovou hranici trestní odpovědnosti snížit. Ale že bychom měnili i druhý věkový limit? O tom jsem zatím nepřemýšlela," řekla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD).

Zákon chrání pachatele
Souběžně s návrhy na zavedení trestů pro čtrnáctileté děti politici i soudci začínají mluvit o tom, zda by se neměl přepsat i nový zákon o soudech pro děti a mladistvé, který platí teprve od ledna.

"Chrání víc pachatele než oběti. Před soudem mi stojí sedmnáctiletý kluk a kvůli tomu, že se musí tajit jeho totožnost, si z trestu nic nedělá, protože se to ani nikdo nedozví," kritizuje zákon jedna z pražských soudkyň.

Mezi odborníky není výjimkou. "Ta úprava není úplně šťastná. Fotky obětí mladých vrahů se v novinách objevují den co den, zatímco totožnost pachatele zákon chrání. Stálo by za to uvažovat o změně," míní místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

Podle politiků je na změnu ještě brzy. "Ten zákon platí teprve devět měsíců, ale už jsem na něj zaznamenala i negativní ohlasy od veřejnosti. Osobně na to nemám vyhraněný názor a jsem ochotná o změnách diskutovat," říká poslankyně Parkanová. Téhož názoru je i ministerstvo spravedlnosti. "Změny do budoucna rozhodně nevylučujeme," slibuje náměstek ministra Vladimír Král.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz